Prezes PiS przestrzega przed rosyjskim lobby w UE - zdjęcie
20.05.19, 19:15

Prezes PiS przestrzega przed rosyjskim lobby w UE

10

"Lobbing rosyjski w UE jest bardzo, bardzo silny"- powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński w obszernym wywiadzie dla tygodnika "Gazeta Polska". 

"Z 30 tysięcy przeróżnych grup lobbystycznych działających dziś przy centrali UE ogromna część ma albo wprost rosyjski rodowód, albo jest z Rosjanami powiązana"- przestrzega lider partii rządzącej. 

Jak wskazał Kaczyński, w poszczególnych państwach Unii Europejskiej działają formacje polityczne, "które ewidentnie są związane z Moskwą i otrzymują jej wsparcie". Przykładem jest chociażby francuskie Zjednoczenie Narodowe pod wodzą Marine Le Pen, które- według niektórych sondaży- może wkrótce wygrać eurowybory we Francji. W ocenie Kaczyńskiego, trudno powiedzieć, że polityka Francji jest antyrosyjska. 

"Pytanie najważniejsze brzmi tak: na ile polityka takich formacji byłaby korygowana przez Kreml, gdyby stały się one istotną siłą w UE? Jednym słowem, jak silne są te więzi i zależności? Nie mam wiedzy szczegółowej na ten temat, więc dalej nie będę spekulował"-podkreślił były premier. W ocenie polityka, "lobbing rosyjski w UE jest bardzo, bardzo silny".

"Te wpływy wydadzą się jeszcze większe, gdy ocenimy ich zasięg i skuteczność z perspektywy polityk poszczególnych państw. Nord Stream 1 i 2 realizowany wspólnie z Niemcami. Politykę francuską trudno byłoby określić jako antyrosyjską. Gdy ocenimy te wpływy, spoglądając na Brukselę - jako w jakiejś części autonomiczny ośrodek polityczny Unii - to również są one bardzo bardzo dostrzegalne"- ocenił lider Prawa i Sprawiedliwości. 

"W mojej ocenie główne pytanie dotyczące przyszłości Wspólnoty brzmi dziś w sposób następujący: czy największa siła polityczna dominująca Unię pójdzie jeszcze bardziej na lewo, zjednoczy się z czerwonymi i zielonymi - chyba że utrzyma władzę samodzielnie, wówczas wszystko będzie po staremu - czy tez uzna, że taki sojusz byłby ryzykowny i uszanuje prawo do udziału we władzy ugrupowań takich jak nasze"-ocenił prezes partii rządzącej. 

W wywiadzie dla "Gazety Polskiej" lider PiS komentuje m.in. zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jarosław Kaczyński poddaje miażdżącej krytyce Platformę Obywatelską, określając ugrupowanie Grzegorza Schetyny jako niewiarygodne. 

yenn/Niezależna.pl, Fronda.pl

Komentarze (10):

robaczek2019.05.21 9:25
ale PIS nawet juz nei probuje ukrywac mechanizmu przedwyborczego. znaleźć/wymyslić zewnętrznego i wewnętrznego wroga przed którym broni "polską rodzinę" która nie do konica sobie radzi po transformacji. udeżyć w nutkę ksenofobii, doprawić bogiem. i GOTOWE!! a ciemnu lud........ i nie denerwujcie sie. podajcie chociaz jedno zagrozenie przed ktorym uchronił nas pis po ostatnich wyborach, a któe okazało sie realne. ;] dajecie sie manipulowac jak dzieci. malutcy wybrali malutkich. tylko Polski szkoda.
Daniel K2019.05.20 20:36
Zgadza się. Rosyjskie lobby wspiera europejskie struktury prawicowe i, w szczególności, nacjonalistyczne czy wręcz faszystowskie. Robi to, bo one dążą do rozwalenia UE od środka co skutkowałoby wieloma korzyściami dla Putina (odrębne umowy na gaz, ropę, słabsze politycznie i gospodarczo kraje "bliskiej zagranicy"- Polska, Słowacja Węgry Bułgaria które szłoby szantażować dostawami surowców tak jak dziś szantażuje Białoruś). No i przede wszystkim pozbył by się silnego przeciwnika gospodarczego i politycznego, ale i przyszłościowo militarnego gdyby UE chciała stworzyć europejską armię która mogła by być TOP 3 na Świecie. Ale do pełnego zjednoczenia Europy z silną armią i pełnym zintegrowaniem rynku handlowego i pracowniczego dążą ugrupowania które są zwalczane przez lobby rosyjskie. Sami sobie opowiedźcie jakie to ugrupowania. I, teraz, do których jest wam bliżej. Pozdrawiam i dziękuję za przeczytanie do końca i ze zrozumieniem.
nie dla marksizmu2019.05.20 20:19
Rusofobów nikt poważnie nie traktuje nawet w Brukseli.Dzisiaj Największym lobby rosyjskim jest Izrael gdzie 15% mieszkańców posługuje się jęz. rosyjskim. Ale naczelnik przespał moment operacji most? O tvp-dezinfo nie tylko Bosak ale i Sumliński:https://www.youtube.com/watch?v=Nv4iCoBcawU
PokażcieLudowiKaczelnikaJakSpożywaBigosOsobiście2019.05.20 19:50
Antyrosyjskie brednie zdziecinniałego starucha z Polin. Cudem nie spalił sobie jarmułki, kiedy posadzili tego upośledzeńca społecznego przy ognisku i polecili trzymać w ręce kij z kiełbasą.
ja2019.05.20 19:48
To jest równia k.urwa pochyła dla PiS. Nara
Oloo2019.05.20 19:43
Zauważyliście że od kilku lat już nie jest antyrosyjski,bo nie ma powodu.Dla PiS wrogiem jest Zachód i jego demokratyczne standardy:wolność,równość,przestrzeganie prawa,ochrona mniejszości,kontrola obywateli nad rządzącymi,akceptacja dla odmienności itd. Kierownictwo PiS z Kaczyńskim na czele wie że nie ma czego szukać na Zachodzie.Zostaje im jedynie postsowiecki Wschód i przeciąganie Polski bliżej Kremla
anonim2019.05.20 19:42
Tak na marginesie aferki z działeczką, to tylko zapytam: od kiedy pan Morawiecki ma rozdzielność majątkowa ze swoją Małżonką? Sprzed zakupu działeczki, czy z po?
Henryk M2019.05.20 19:36
Polecam książkę Vladimira Volkoffa "Montaż"
Marek M\305\202ynarczyk2019.05.20 19:26
dzisiaj przeczytałem ze szef ....jestem nadal w szoku związku górnoslaskiego...Grzegorz Franki powiedział ze nie pójdzie na pielgrzymkę męzczyzn do Piekar. Ludzie ja go znam pracowałem z nim, Wyjątkowa podła osoba. szukam dziennikarza aby sie tym podzielić.....,a jest czym. 517037561
100% racji2019.05.20 19:23
Czytajcie co pisze o historii Łysiak. Wielokrotnie opisywał jak Rosja kupowała POżytecznych Idiotów w całej Europie już od dawien dawna, aczkolwiek bardzo wielu POmaga jej od serca.