Premier zaapelował do opozycji o zmianę Konstytucji - zdjęcie
19.11.19, 12:15fot. KPRM

Premier zaapelował do opozycji o zmianę Konstytucji

34

Premier Mateusz Morawiecki w swoim wtorkowym expose zaproponował zmianę konstytucji. Idzie tutaj o Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) oraz Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). "Zmieńmy Konstytucję RP tak, by zagwarantować prywatną własność środków zgromadzonych w PPK i IKE. Tak możemy odzyskać zaufanie obywateli do systemu emerytalnego i przywrócić im wiarę w godną egzystencję" - zaproponował premier.


"Nieudany eksperyment, jakim były OFE to nie były normalne standardy. Zaciągać kredyt po to, żeby dawać go w depozyt - czy ktoś tak postępuje?" - pytał premier.


"My dziś dajemy Polakom wybór. W naszym projekcie każdy może otrzymać pieniądze z OFE, które staną się prywatnymi środkami gromadzonymi na emeryturę, ale można też swoją składkę przypisać do konta w ZUS. Zrobiliśmy to, bo wierzymy, że partnerstwo i wolność decydowania rodzi zaufanie, a nie ma systemu emerytalnego bez zaufania" - dodawał.


"Zrobiliśmy też coś znacznie więcej. Wprowadziliśmy pierwszy, przełomowy program prywatnego oszczędzania, które jest podstawą zdrowego liberalizmu i kapitalizmu. Ten program to PPK, Pracownicze Plany Kapitałowe. Korzyść dla przyszłych emerytów, zmotywowani pracownicy, zmotywowani pracodawcy i stabilny program oszczędzania środków. Formowanie długofalowego polskiego kapitału, epokowa zmiana" - wskazywał polityk.


"Nasz program jest programem zainicjowanym przez rząd, ale oszczędności, które gromadzą w nim Polacy są środkami w pełni prywatnymi i dziedziczonymi " - mówil.


"Mam propozycję do wszystkich siedzących na tej sali: naprawmy to wspólnie. Zmieńmy Konstytucję RP tak, by zagwarantować prywatną własność środków zgromadzonych w PPK i IKE. Tak możemy odzyskać zaufanie obywateli do systemu emerytalnego i przywrócić im wiarę w godną egzystencję" - zaapelował szef rządu.

bsw/rzeczpospolita.pl

Komentarze (34):

anonim2019.11.20 11:52
Tania propaganda... dobra dla ludzi prymitywnych i naiwnych, czyli typowego elektoratu PIS.
JS2019.11.19 19:08
Przepraszam pana, panie premierze Morawiecki, za to co te śmierdzące lewactwo i PO-je-by pluli po pańskim expose ! Wystąpienia Schetyny i Lubnauer należy uznać jako mowy debili politycznych ! Ten łom Schetyna nie zrozumiał, że expose to nie obiecanki wyborcze. Lubnauer to już całkowity debilizm ! Z innych wystąpień można było tylko się pośmiać po pachy – nic więcej ! Kamyk z PSL płakał, że rząd rządzi bez konsultacji ze związkami zawodoymi. Biedak zapomniał jak on to robił będąc ministrem. Dokąd będziemy krytykować LGBT – dotąd będziemy ich wrogami ! Lewactwo jest przeciw – co znaczy, że oni nie chcą dobrobytu, im polski model się nie podoba. Mamy więc wielkie nadzieje, że wyemigrują tam, gdzie nie ma dobrobytu !
Piotr Nowak2019.11.19 19:06
Do jełopa (powyżej), który wabi się MirekT : Ty miruś, powiedz nam czy widziałeś już prawdziwego debila ? Bo wiesz, jeśli już widziałeś, to znaczy, że przebywasz stale wśród debili, a jeśli jeszcze nie widziałeś, to postaw lusterko przed siebie a zobaczysz prawdziwego debila, bydlaka i za-joba !
MirekT2019.11.19 19:28
Ku-rwo cwelu, lachociągu bezdomnych od-pie-rdol się ode mnie !!!!
Zyga2019.11.19 20:29
Uwaga debil stale zwiewa z psychiatryka jest niebezpieczny!!!
MirekT2019.11.19 16:48
Tak złoto usty, trzeba zmienić Konstytucję ! Powinno w niej być napisane,że władzę do końca świata , trzeba przyznać Pis !!!! Dożywotnio pierwszym sekretarzem ma być Jarosław, a po jego śmierci Martusia !!! Celowo nie podaję nazwiska Martusi, bo nie wiadomo jak się w końcu nazywa i po którym mężu !!!!
rozbawiony2019.11.19 15:58
Pszczoły z całej Polski zleciały się dzisiaj do Sejmu w czasie expose Morawieckiego. Poczuły lipę https://www.wiesci24.pl/2019/11/19/pszczoly-z-calej-polski-zlecialy-sie-dzisiaj-do-sejmu-w-czasie-expose-morawieckiego-poczuly-lipe/
Marek212019.11.19 15:28
PiS nie jest w stanie napisać poprawnie najprostszej ustawy tak, by od razu jej nie musieć poprawiać. Jak te biedaki chcą napisać konstytucję?
zydokomuna to ulica i zagranica2019.11.19 15:42
tylko slysze icek pis pis a ja ci powiem psy powskie zczekaja a karawana pis idzie dalej
rsor2019.11.19 19:43
Weź ruski pomiocie się walnij w ten pusty łeb. Może chociaż po "polskiemu" zaczniesz pisać.
Antonim2019.11.19 14:16
Panie Premierze, nic nie jest w stanie przekonać uczciwego obywatela do jakiegokolwiek systemu kontrolowanego przez państwo. Państwo to niejednokrotnie podniosło i podnosi łapy na wszelką własność prywatną i poprawka do stalinowskiej konstytucji nic tu nie zmieni. Istnieje natomiast w pełni uzasadnione podejrzenie, że przy okazji zostaną wprowadzone zmiany godzące w naszą suwerenność, rodzinę i właśnie własność. Za obcej komuny mieliśmy tego przykłady, a rodzima komuna też dała ich aż nadto. Niech Pan pamięta, że jakiekolwiek stanowione prawo, jeśli jest sprzeczne z prawem naturalnym, uczciwego człowieka nie obowiązuje - choćby nie wiem jaka to była konstytucja. Mojej zgody na jakiekolwiek zmiany wprowadzane na własny użytek NIE MA!
StanPIo2019.11.19 15:07
Jak nie jesteś w rękach państwa (miejmy nadzieję i staranie naszego państwa) to jesteś w rękach banksterów, twórców "pieniądza", UE UB, lóż, mafii i służb. Tylko zbiorowo mamy jakieś szanse na pozostanie we względnej wolności. Pamiętaj, że posiadanie kosztuje i łupienie tych co mają cokolwiek jest możliwe na tysiące sposobów. Po prostu reprezentantów i biurokrację trzeba okiełznać i kontrolować.
Max Fiend2019.11.19 13:46
Ależ to ordynarny matacz. A cóż takiego chcą przy okazji przemycić? Dożywotnie stanowisko dyktatora dla nadprezesa? :-D
StanPio2019.11.19 13:33
Zlikwidować "przywileje zusowskie! Jak firmę stać na horrendalnie wysokie płace, to powinno być stać również na zwiększony ZUS. A prezesi z wysokimi zarobkami i tak podniosą sobie pensje do maksymalnie możliwej wysokości. Bo ich pensje i ZUS płacą emeryci obecni i przyszli w cenach produktów. Ograniczenie wpłat na ZUS powoduje, że to wszyscy konsumenci muszą w podatkach złożyć się na brakujące pieniądze w ZUS. Składki ZUS powinni płacić wszyscy bez wyjątków i ograniczeń, w tym sędziowie, prokuratorzy, policjanci, loże, mafie i służby. A emerytury z ZUS powinny być ograniczone do maksimum czterokrotności najniższej emerytury! Dlatego, że to średnio-biedna część społeczeństwa zbudowała gospodarkę, majątek państwowy i prywatny, w tym aktywa banków i wszystkich innych łupieżców w systemie wolnego rynku łupiestwa lokalnego i globalnego. Jak A. Duda "Jajako" zawetuje ustawę, to na pewno nie zostanie ponownie prezydentem. Oczywiście, dzisiaj bogaci będą płacili na emerytury dla biednych, bo ich obrabiają z pensji i majątku, ale w przyszłości, biedni będą płacili wysokie emerytury dla bogatych. Jak będą mieli wysokie pensje! I o to właśnie mają zadbać ci dzisiejsi bogaci! Sprawiedliwie! Trzeba wymusić ustrojowo, żeby dzisiejsi bogaci zadbali, żeby dzisiejsi biedni stali się dostatecznie bogaci, aby płacić im wysokie emerytury.
Agnieszka2019.11.19 13:27
Bez zmiany konstytucji nie można przestać okradać obywateli? Nie wierzę, ze3 chodzi o to a nie o lewackie zmiany np. znoszące ochronę wolnosci wyznania we wszystkich sferach zycia, rozumienie małżeństwo rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny czy ochronę życia. NIE UFAM WAM, ŻE TEGO NIE PRZEPCHNIECIE SKORO WYPROMOWALIŚCIE I WYWINDOWALIŚCIE BIEJAT NA TAK WAŻNE STANOWISKO A POTEM PIEPRZYCIE, ŻE BĘDZIECIE Z NIĄ (takimi jak ona ideologami) WALCZYĆ W OBRONIE RODZINY! Najpierw dajecie tym ideologiom mikrofon a potem chrzanicie, że jesteście przeciw ich propagowaniu! ZAKŁAMAŃCY!!!!!
StanPIo2019.11.19 15:21
Wielu Polaków widzi zło, ale chciałoby, żeby to „Rząd, Sądy, służby”, „ktoś inny, kompetentny”, albo Pan Bóg tym się zajęły. Złoczyńcy nie boją się Społeczeństwa, drwią z niego. Postkomuniści z czerwonej burżuazji zwyciężają używając w celu manipulacji "nowy, czerwony proletariat samcołożników i zoocentrystów"; ideologię materializmu i neomarksizmu w celu wytworzenia walczących z sobą grup i klas. Nie możemy dać się sprowadzić do poziomu inteligentnych małp zaspokajających swoje instynkty. „Rewolucjoniści” i „moralni nihiliści robią to w celu podzielenia Społeczeństwa na izolowane w swoich poglądach i narzuconych statusach grupy, aby zaprowadzić demokratyczne rządy hien nad osłami - jak pisał o demokracji Arystoteles już 2300 lat temu. Społeczeństwo musi stać się aktywne, aby w tym narzuconym mu siłą i manipulacjami systemie miało szansę bronić swoich rodzin i potomnych. Nie możemy czekać na takiego lub innego zbawcę lub jakąś rewolucję. To każdy z nas musi swoją cząstkę codziennie dokładać - i tego musimy uczyć nasze dzieci, aby w następnych wyborach aktywnie stawiły opór politycznie zorganizowanym bandom. Nie może być tolerancji dla Zła. Przestępcy przeciw zasadom i dobrym obyczajom, jakkolwiek mają WOLNOŚĆ, teraz i na wieczność, do czynienia Zła, to NIE MAJĄ PRAWA do czynienia zła, ani też Prawa do tego, aby szerzyć, i to jeszcze demonstracyjnie, ZŁO. Żadnej tolerancji dla zła. "Nasza mowa" powinna być jasna - "NIE, NIE"! Pan Jezus wykluczył tolerancję w swoich naukach ewangelicznych (nie mylić z przebaczeniem dla proszących o nie). „Niech wasza mowa (czyny) będzie: Tak, Tak, Nie, Nie, a co ponadto jest, jest ode Złego”. Tolerancja jest ode Złego; jest „ponadto”. Przebaczać złe czyny zawsze trzeba, jeśli złoczyńca prosi o przebaczenie zła. Ale nie można relatywizować i usprawiedliwiać zła powołując się na „tolerancję”, „różnorodność”, „inność”, „wolność słowa”, rzekome „prawa człowieka” do czynienia co mu się zachciewa. Nie tylko właściwa jest zasada „TAK, TAK – NIE, NIE”, ale dodatkowo należy pamiętać o nauce, że „z każdego bezużytecznego słowa będziecie rozliczeni” – bezużytecznego też, nie tylko kłamliwego.
Michał Jan2019.11.19 13:24
Jak trzeba zwiększyć rozdawnictwo, to stare prawa ekonomii odchodzą do lamusa, a jak trzeba zebrać kasę od frajerów na bieżące wypłaty emerytur, to jednak liberalizm i kapitalizm są na miejscu.
Otto2019.11.19 13:05
Potem zawsze mozna pomanipulowac przy TK, przy wyborze sedziów i uchwalic/przybić każdy przepis nawet niezgodny z konstytucją. pislamistom tylko chory na umyśle frajer może uwierzyć pi po jedno zlo!
zydokomuna to ulica i zagranica2019.11.19 15:37
jak zydy rzadzily przez 8 lat konstytucja byla lanana nagminnie
Dam2019.11.19 12:42
Najpierw zabieracie 15% "daniny" wszystkim, którzy się nabiorą i przeniosą pieniądze z OFE do PPK, a potem "przywróćmy wiarę w emeryturę"? I jeszcze zabieracie pieniądze z rezerwy kapitałowej na rozdawnictwo w postaci 13-tych emerytur, no ale kto by myślał o przyszłości. Może już ktoś inny będzie rządził, albo się zrzuci na Tuska. Kłamcy i złodzieje.
marzyciel2019.11.19 12:47
Oddam chetnie 30% OFE bylebym 70% zobaczyl dzis na moim prywatnym koncie w banku.
Dam2019.11.19 12:58
Marzenie ściętej głowy, chociaż też bym się pod nim podpisał.
Michał Jan2019.11.19 13:28
50% już skręcili peowcy... Teraz ci się krygują, jak załatwić resztę.
Dam2019.11.20 8:15
Nie znasz się, a się wypowiadasz. PO zamieniło zapisy obligacji na zapisy w ZUS. W praktyce nie zmieniło się nic, bo w obu przypadkach fizycznie tych pieniędzy nie było, pozostały tylko zapisy o zobowiązaniu wypłat. Zapisy w ZUS są na personalnych subkontach i podlegają dziedziczeniu (tak jak było w OFE). PIS przeniósł resztę pieniędzy z OFE do PPK, pobierając przy tym 15%, których nigdy już nikt nie zobaczy.
zydokomuna to ulica i zagranica2019.11.19 15:34
obecny rzad icek daje pieniadze polakom a wy przez 8 lat dawaliscie miliardy zlotych oszustom zlodziejom i bandytom oraz zydom
Otto2019.11.19 12:41
Czy przy okazji zmiany konstytucji zdecydują o obronie życia poczetego czy tot ylko takie przekomarzanie sie? Czy konstytucyjnie zablokują lgbt iinne wymysły eurolewicy. Czy w konstytucji będa zapisy broniace nas przed usraelem, moskwą i ue? Tak tylko bajdurzy...
teczowy rysio i stolman2019.11.19 15:30
a czy wiesz icek ze obecna kontytucja zostala polakom narzucona przez zydow okraglo stolowych
Otto2019.11.19 12:35
Jeszcze niedawno zapewniali, że to są/będą nasze pieniądze. Dzisiaj potrzebna jest zmiana konstytucji? Kiedy w takim razie łgali/łgał? Teraz czy jeszcze kilka dni temu? W 1999 r. też mówili, że to będzie nasza kasa. PO zajumało i pis tez przy wcześnie4jszsym błogosławieństwie TK. Frajerów szukają do skubania. pislamski suteren nie pracuje więc ma to gdzieś znowu ciężko pracujący Polacy dostaną po dooooopie od bankstera pislamskiego.
StanPIo2019.11.19 15:23
Jak nie jesteś w rękach państwa (miejmy nadzieję i staranie naszego państwa) to jesteś w rękach banksterów, twórców "pieniądza", UE UB, lóż, mafii i służb. Tylko zbiorowo mamy jakieś szanse na pozostanie we względnej wolności. Pamiętaj, że posiadanie kosztuje i łupienie tych co mają cokolwiek jest możliwe na tysiące sposobów. Po prostu reprezentantów i biurokrację trzeba okiełznać i kontrolować.
gnida koszerna2019.11.19 15:27
po dooopie icek polacy dostali za 8 letnich rzadow parti oszustow i czerwonej koniczynki
Jarek2019.11.19 12:32
czy jak kłamca kłamie, to mówi prawdę?
gnida koszerna2019.11.19 15:24
wy icki z pelo zawsze mowicie prawde ale koszerna
rozczarowany2019.11.19 12:28
Akurat uwierze ze oddacie mi ukradzone OFE, beda wirtualnym zapisem na koncie ZUS a potem nawet ten fikcyjny zapis zniknie.
Piotr Nowak2019.11.19 19:00
Nic nie kapujesz PO-je-bie ! Ałeż ty musisz być tępy ! Te miliardy, które ukradli PO, Tusk i Kociniak-Kamysz już przepadły, stąd nikt tobie tego nie zwróci. Chodzi o te które jeszcze w państwie pozostały. Skoro będzie taki zapis w konstytucji, że to są środki prywatne Polaków, to żaden os-ra-ny Tusk czy Kamyk nie będzie mógł tych pieniędzy ukraść !!!! Kapito ?!!!!