Premier: Za kilka lat dogonimy Włochy, a później Francję - zdjęcie
05.03.19, 08:10Zdj. W. Kompala/KPRM, domena publiczna, CC0, Flickr

Premier: Za kilka lat dogonimy Włochy, a później Francję

11

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu radiowej "Jedynce". Polityk zwrócił się m.in. do nauczycieli w związku z zapowiedzianym przez ZNP strajkiem, który miałby pokryć się z egzaminami kończącymi szkołę podstawową i gimnazjum. 

"Zawód nauczyciela jest dla mnie zawodem z misją, dlatego jednoznacznie dałem sygnał minister Zalewskiej, aby budowała system wspierania nauczyciela. (…) Przyspieszyliśmy podwyżki i będziemy myśleć o kolejnych"- podkreślił szef rządu. Premier wskazał, że "niektóre samorządy oszczędzają na nauczycielach", ale rząd zamierza zrobić wszystko, co możliwe, aby wspomóc tę grupę zawodową. 

"Odrabiamy zaległości nie z ostatnich lat, a dekad. Dajcie nam szansę. Apeluję do nauczycieli, aby poczekali na kolejne podwyżki. Proszę, aby takie powstrzymanie nastąpiło ponieważ ucierpią dzieci i nauczyciele!"- podkreślił.

Pytany o nową "piątkę", Morawiecki zapowiedział, że jeszcze w tym roku zacznie obowiązywać zerowy PIT dla pracowników do 26. roku życia. 

"Tak, tego lata jeszcze chcemy wdrożyć te nowe rozwiązania. Tym ruchem chcemy zachęcić młodych ludzi do pozostania tutaj, w Polsce, do łatwiejszego poszukiwania pracy, nabrania doświadczenia. Łatwiej potem podjąć decyzję o wyjściu za mąż, ożenieniu się i o potomstwie"- powiedział polityk. 

Szef polskiego rządu przypomniał jednocześnie, że poziom bezrobocia w Polsce jest obecnie najniższy od trzydziestu lat. 

Mateusza Morawieckiego zapytano również o postulaty Koalicji Europejskiej, dotyczące wprowadzenia w Polsce euro. 

"To pytanie, na które można bardzo długo odpowiadać. Polska nie jest optymalnym obszarem walutowym. Litwa od czterech lat ma euro i zrobili badania podstawowych artykułów do życia i okazało się, że wśród tych artykułów jest 12 w Polsce, które są najtańsze w Europie"- powiedział polityk. 

Jak dodał premier, Litwini i Słowacy jeżdżą teraz na zakupy do Polski, mimo iż kiedyś było odwrotnie. Morawiecki zapewnił, że celem PiS jest to, aby nasi rodacy zaczęli zarabiać tak jak zarabiają obywatele państw Europy Zachodniej. 

"Mamy szansę, aby za kilka lat dogonić Włochy, a później Francję"-podkreślił polityk. 

yenn/Polskie Radio, Fronda.pl

Komentarze (11):

anonim2019.03.5 16:30
Jak premier powiedział, a prezydent potwierdził, to za parę lat będziemy 1 gospodarką świata, a nie halą montażową Europy.
Burek2019.03.5 9:46
Zauważyliście ile troli ruskich i POwskich na forum frondy. Przyjaciele zwarli szyki przed wyborami. Tylko pamiętajcie , którzy mają zamiar glosować na zdrajców z POKO i spółki , niepodległość stracić łatwo szczególnie przy takich sąsiadach jak Ruscy i Niemiaszki , ale odzyskać bardzo trudno. Jak wybierzecie tych zdrajców , a oni doprowadzą do upadku Rzeczpospolitej to w pierwszej kolejności szlag was trafi czego życzę wam z całego serca.
Nik2019.03.5 9:32
Dgonimy ale pod względem ilości imigrantów, ale czad ktoś w to wierzy ?
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.5 9:21
Tylko, że po drodze dogonimy Wenezuelę.
zenio2019.03.5 9:20
Tak, tak, dogonicie, zwłaszcza z takimi "elytami" :D https://natemat.pl/265839,brudzinski-dostal-od-dziennikarki-pytanie-po-angielsku-film
ElektryfikatorZniewoleniaNarodowego2019.03.5 9:10
Dogonisz rozdawnictwem dla dzieciorobów i "myśleniem" o godziwej płacy dla nauczycieli?! Po prostu marzy się produkcja masy ludzkiej o niskim poziomie umysłowym, chów dozgonnych pracowników przyuczonych do zawodu, ale nie ludzi wykształconych. Wykształceni stają się niezależni. Przyuczeni do zawodu stają się zniewoleni.
Saki faki2019.03.5 9:05
Dogonimy Grecję, później Wenezuelę, a Morawiecki Misiewicza.
Marian2019.03.5 8:52
wasze zlodziejskie rzady juz widzielismy wystarczy
ian2019.03.5 8:51
łżesz niedługo dogonimy Wenezuelę ,,globalista eurookomuch peowsko pisowski łże już w żywe oczy
Jack Em2019.03.5 8:25
Zaczyna się PRL PZPRowskie doganianie ... czas przyszły niedokonany ... syf.
Gość2019.03.5 8:14
Jak na razie to staramy się dogonić Grecję.