Dziś Węgrzy świętują Dzień Świętego Stefana. To ważne na Węgrzech święto narodowe. Z tej okazji premier Viktor Orban odsłonił Pomnik Jedności w Budapeszcie. W czasie uroczystości padły bardzo ważne słowa. Węgierski premier przekonywał, że Narody Europy Środkowej, chcąc żyć w odnowionym świecie chrześcijańskim, powinny skupić się na współpracy wokół „polskiego okrętu flagowego”.

- „Narody Europy Środkowej nie miały takiej szansy od wieków: pod polskim przywódctwem, mogą teraz być panami własnego losu, od Bałtyku aż po Bałkany” – stwierdził dziś premier Węgier Viktor Orban.

- „Od wielu wieków nie nadarzała nam się tak wspaniała szansa, by narody Europy Środkowej, mądrze skupione wokół polskiego okrętu flagowego od Bałtyku po Bałkany, same kształtowały własny los” – dodawał.

Nawiązując do odsłoniętego Pomnika Jedności, szef węgierskiego rządu apelował, aby chcące żyć w odnowionym świecie chrześcijańskim narody środkowoeuropejskie znalazły drogę do współpracy:

- „Muszą znaleźć formułę, która zagwarantuje im jednocześnie niezależność narodową, wspólne przymierze środkowoeuropejskie, a przy tym przyczyni się do jedności Europy. To możliwe. Ale tylko wtedy, gdy zrozumiemy, że życie w Europie Środkowej, na obszarze między Niemcami i Rosją, musimy urządzić my, jej mieszkańcy. Aspirowali już do tego Turcy, Habsburgowie, Niemcy i Sowieci. Dziś też są chętni. Ale my wiemy, że nieproszona pomoc nie prowadzi do niczego dobrego” – mówił.

kak/PAP