08.05.19, 16:42Zdj. Adam Guz, KPRM, Flickr, CC0

Premier: Przestawiamy zwrotnicę w kierunku państwa podmiotowego

"Nasza polityka, która pozwala obniżać opodatkowanie na innowacyjność i przestawiać tę zwrotnicę coraz bardziej w kierunku państwa podmiotowego, pozwala rozwijać się małym i średnim firmom, bo głównie to one są polskie"- podkreślił premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w debacie "Zwrotnice modernizacji", organizowanej przez pismo "Wszystko co najważniejsze". 

Szef polskiego rządu wskazał, że rozwój gospodarczy naszego kraju nie będzie możliwy bez kontynuacji dotychczasowej polityki rządu. Morawiecki zwrócił uwagę, że- wbrew przewidywaniom oponentów - w ostatnich latach spadł deficyt budżetowy oraz zmalał dług publiczny.

"Nasza polityka, która pozwala obniżać opodatkowanie na innowacyjność i przestawiać tę zwrotnicę coraz bardziej w kierunku państwa podmiotowego, pozwala rozwijać się małym i średnim firmom, bo głównie to one są polskie. A więc nie dyskryminujemy naszych zagranicznych przyjaciół i partnerów, a jednocześnie prowadzimy politykę propolską"- podkreślił polityk podczas debaty. 

Premier odniósł się również do kwestii przyjęcia przez Polskę euro. W ocenie szefa rządu, integracja UE w ramach euro byłaby dziś dosyć "ryzykownym ekperymentem"- zwłaszcza w przypadku tak dużych różnic rozwojowych, jak ta pomiędzy Polską a Niemcami. 

Premier przyznał, że istnieją "pewne korzyści" z integracji walutowej, np. eliminacja pewnych kosztów transakcyjnych, likwidacja ryzyka kursowego czy brak konkurencji na obniżanie kursu walut pomiędzy państwami. Równocześnie ocenił jednak, że "jeszcze dzisiaj nie jesteśmy gotowi na integrację z obszarem wspólnej waluty".

Jednocześnie Morawiecki podkreślił, że oczywiście nie można wykluczyć wejścia Polski do strefy euro w przyszłości, jednak podkreślił, w tym momencie utrzymanie własnej waluty jest bardzo potrzebne, gdyż "w latach kryzysu da nam możliwość reagowania we właściwy sposób".

yenn/PAP, Fronda.pl

Komentarze

Grzesiek2019.05.9 10:21
Mam nadzieję, że premier nie myśli "zapłacimy tylko równowartość mienia bezspadkowego i już pozwolą nam na podmiotowość".
Alojzy Cedzidło 2019.05.8 22:20
Wiedza Pana Premiera zwala z nóg. Nie dlatego ,że wszystko rozumie . Nie .Zwala z nóg z innego powodu .Jak posłuchać pana Schetyny , straszącego PiS -em , i Jego przekonaniem o pewnym wygraniu na jesieni wyborów , to zestawieniu wiedzy Szefa Partii mającej smak na władzę z wiedza Premiera.to tak jakby mrówka groziła słoniowi ,że jak go ugryzie to słoń padnie trupem.. A z nóg zwala fakt ,że panu Schetynie a i panu Tuskowi też, brawo biją nie zwykli , niedouczeni obywatele jak ja , ale uczeni po wyższych uczelniach.
michu2019.05.8 19:43
Czyżby zapowiedź zmniejszenia podatków i ułatwienie w dostępie do broni dla ojców rodzin, a może nawet bon oświatowy ;)
Ja2019.05.8 18:42
Wiele sił chce PiS zniszczyć!! Bo POLAK ma być pachołkiem UE. A PiS ,co by o nim nie mówić DBA o szarego POLAKA . Teraz Niemcy plują,że u nas 500+ i nie ma kto u nich szparagów zbierać !! U nas mają być montownie i praca za michę ryżu,jak za PO było.
Saki faki2019.05.9 8:46
Dbają o Polaków, zadłużając ich u Niemców. Waszej leninowskiej logiki to za cholerę się nie da ogarnąć.