Premier podał konkretną kwotę reparacji wojennych od Niemiec - zdjęcie
02.12.21, 11:44fot. flickr.com

Premier podał konkretną kwotę reparacji wojennych od Niemiec

101

W rozmowie z „Super Expressem” premier Mateusz Morawiecki odniósł się tematu reparacji wojennych, o jakie Polska będzie występowała do Niemiec. – Polska poniosła ogromne straty na skutek monstrualnych zbrodni niemieckich – powiedział premier. Podał też konkretną kwotę strat, jak wskutek zniszczeń wojennych mogła ponieść Polska.

W roku 2017 r. powoła została sejmowa komisja, której celem jest ustalenierozmiaru zniszczeń wojennych w Polsce, jakie spowodowały Niemcy podczas II wojny światowej. Zakończenie jej praz przewodniczący Arkadiusz Mularczyk ogłosił w ubiegłym roku, a – jak zaznaczył premier Morawiecki - komisja ta została poproszona jeszcze o uzupełnienie informacji, w wyniku czego do połowy lutego 2022 ma powstać gotowy raport.

Jak czytamy na łamach „SE”, kwota ta może sięgać nawet biliona dolarów. - Dosłownie w tych dniach podpisałem zarządzenie o powołaniu Instytutu Strat Wojennych. Chcemy, aby wszelkie analizy, które do tej pory dzięki pracy Zespołu Parlamentarnego zostały wykonane, w najbliższych kilku miesiącach mogły przynieść właściwy efekt – oświadczył szef polskiego rządu.

Działania wojenne Niemiec w czasie II wojny światowej, premier określił jako „monstrualne zbrodnie niemieckie”, w wyniku których Polska te straty poniosła.

Polsce i Polakom zagrabiono niewyobrażalnie wielki majątek. Naszym obowiązkiem jest o te straty, o ten utracony majątek się upominać” – podkreślił Morawiecki.

„Ale to nie tylko majątek. Straciliśmy sześć milionów ludzi. Morze łez naszych matek, morze krwi naszych ojców. Straciliśmy wolność, straciliśmy niepodległość, straciliśmy szansę na normalny rozwój gospodarczy. Wolna i niepodległa Polska nie może przejść nad taką hekatombą do porządku dziennego” – stwierdził premier.

Wcześniejsze dane, oparte na inwentaryzacji z 1946 r. plus odsetki, szacowały szkody na ok. 800 mld euro. Jednak coraz częściej pada kwota biliona dolarów.

Jak podkreśla się w komunikatach, w trakcie II wojnie światowej zginęło od czterech do sześciu milionów Polaków. Nowo powołany Instytut Strat Wojennych ma umożliwić Polska uzasadnienie roszczeń o odszkodowania za szkody wyrządzone przez niemieckiego okupanta w czasie II wojny światowej. Sprawa ta powinna zostać już definitywnie zamknięta.

 

mp/se.pl

Komentarze (101):

LookSkyWalker2021.12.3 7:04
To ściema Morawieckiego mająca na celu odwrócenie uwagi od nieuchronnych wypłat za mienie bezspadkowe dla żydów. A co do reparacji wojennych od Niemiec to Rzesza wypłaciła je razem w puli reparacji dla Związku Sowieckiego a , że Sowieci dzielili się z nami po "bratersku" to i do śmierci Stalina jeszcze dostawali górnośląski węgiel za darmo. Uwierzę Morawieckiemu w to co mówi o reparacjach jak tylko polska dyplomacja prześle Niemcom notę w tej sprawie, ale śmiem twierdzić, że to NIGDY nie nastąpi.
olo2021.12.3 0:45
Dlaczego nic nie chcemy od Rosji? Ktoś wie?
Wojtek2021.12.2 23:20
Niemcy dokładnie wiedzą jakie Polska poniosła straty bo oni jak wszystko, buchalterke taż mają najlepszą. Wiedzą na pewno ile złota, dzieł, sztuki, bydła i wszelkiego majątku nakradli i dzięki temu szybko po wojnie odbudowali własny kraj i stanęli na nogi bo mieli środki i kapitał ulokowany w Szwajcarskich i nie tylko bankach. Wyliczone straty trzeba co roku powiększać o inflację.
Anonim2021.12.3 0:43
A o działaniach ruskich w czasie 2WS na Polakach nie napiszesz ani słowa ,kacapie bolszewicki?
gorka2021.12.2 22:04
A czy wiecie, że bodaj dwa lata temu Niemcy wypłaciły Francji ostatnią ratę reparacji za I Wojnę Światową? I można było? Potrzebna jest wola polityczna i rzeczywista ekspiacja a nie jej okolicznościowa tandeta. Niemcy nie rozliczyły się w najmniejszym stopniu ze swoją brunatną przeszłością. Dalej ryją po innymi narodami i znowu dostana po ryjącym ryju!
Polak2021.12.2 20:30
Ludność Polski w 1945 r, była niższa od tej z 39 r. o 8 mln osób szkoda ,że premier Polski o tym nie wie. I powinien o reparacje wystąpić do Niemiec a nie do Narodu polskiego
gorka2021.12.2 19:46
Bilion? to chyba na waciki. 123 lata zaborów i eksploatacji Polaków, do tego Niemcy są winni utracie suwerenności Polski w latach 1939-1989. Niewyobrażalne straty /moja rodzina straciła kamienicę w Warszawie przy ul. Tarczyńskiej/ materialne, wymordowania większości polskiej inteligencji, przymusowe roboty, rabunek i niszczenie polskich dzieł sztuki. Co najmniej 10 bilionów dolarów!
coś ci się słonko pomyliło2021.12.2 19:05
nie ma sprawy 800 mld. w zamian za zwrot ziem zachodnich, wygląda na dobry interes dla Niemiec.
gorka2021.12.2 20:00
Dobrze że przypomniałeś! Per saldo straciliśmy 78 tys km2 /powierzchnia Czech/ i za te ziemie Niemcy też muszą zapłacić, albo oddać ze swojego! Polska do Łaby!
Anonim2021.12.2 22:39
Słowianie – gałąź ludów indoeuropejskich posługujących się językami słowiańskimi. Zamieszkują Europę wschodnią, środkową i południową oraz pas północnej Azji – od Uralu po Ocean Spokojny. Stanowią najliczniejszą grupę ludności indoeuropejskiej w Europie. No to raczej można to nazwać "Drang nach Westen", a Polska powinna być, powołując się na Słowian, od Oceanu Spokojnego do Łaby i Soławy !!!!!!!!
gorka2021.12.2 22:55
...a daj jej Panie Boże co najlepszego /Polsce/ wszak onegdaj Bolesław Chrobry bił słupy w Sole!
Tres2021.12.2 20:22
Rzeczywiście "coś ci się słonko pomyliło". Jakie "w zamian"? Kiedy złodziej oddaje Ci, co ukradł, to powinieneś mu jeszcze dać coś w zamian? Nie mówiąc już nawet o tym, że tzw. ziemie zchodnie to nie ziemie niemieckie, bez znaczenia jest to, że te kilkaset lat były pod zarządem niemieckim, to był handel "na chwilę", osadnicy niemieccy nie zmienią tego, że to ziemie rdzennie piastowskie, i już. Szczerze mówiąc, to Niemcy powinni już na zawsze schować się w mysią dziurę, siedzieć cicho, nikomu nie podskakiwać, zniknąć z poważnej polityki nie tylko europejskiej, ale i światowej. Naród (czy państwo, tu to bez znaczenia), który od wieków wykazuje chorobowe skłonności do przemocy, do niszczenia sąsiadów, do agresji, do zdegenerowanej dominacji nad resztą świata, do fałszywych zachowań (vide: układanie się z naszymi wrogami za naszymi plecami i wbijanie noża w te plecy), i naród mający na sumieniu - uwaga - palenie na stosie w wojnach religijnych - tak, bo najwięcej stosów zapłonęło w pzreszłości w - znów uwaga! - protestanckich Niemczech, bez względu na to, jak się wtedy ten twór państwowy nazywał. Jak w każdej ludzkiej społeczności są zarówno mordercy, złodzieje, jak i normalni, porządni ludzie - wszak w każdym państwie na świecie są więzienia, gdzie siedzą "rodzimi" przestępcy - tak też i są Niemcy normalni, porządni, iczciwi, i tym skąłdam wielki szacunek. Ale w swej tzw. masie naród niemiecki ZAWSZE był zakała świata i Europy, i nic tego nie wymaze. To jakiś nietypowy gen? Nie wiem, całkiem możliwe. Ale ich czas już się skończył, szkoda tylko, że oni tego nie rozumieją. Nie potrafią uczyc się na własnej historii. To ludzie zdemoralizowani, szczególnie ci, którzy sprawują władzę (zupełnie tak, jak Rosjanie: przeciętni ludzie stamtąd to ludzie normalni, dobrzy, choć może trochę naiwni, ale ci, co trzymają stery rządów, czy to car, caryca czy aparatczycy pokroju Stalina czy Putina, to osobniki zdegenerowane). Takim ludziom wydaje się, że jak na chwilę trzymają za przysłowiową m.o.r.d.ę kogoś innego, to są zwycięzcą. Co za naiwność. Przyjdzie zcas, że za to srogo zapłacą. I nie chodzi o te biliony czy miliardy, ale o cos więcej - o ich własne życie.
tylda2021.12.2 17:22
Oczywiscie nic z tego nie bedzie ale wyobrazcie sobie kolejki Zydow w USA podpisujace papiery, zeby ta kase dostac.
Nurni2021.12.2 16:46
Brawo. Tak trzymać. Oczywiście żadnej kasy nie dodaniem ale nie o to chodzi. Chodzi o to , żeby światu pokazać igrom problemu i odkłamać zakłamany przekaz szkopów.
Rysio2021.12.2 16:42
Pamiętajmy o ODSETKACH schkopfen to obok kacapii zakała rodzaju ludzkiego diabelskie nasienie rozwija się tam wyjątkowo bujnie..
Anonim2021.12.2 16:29
Jakoś nie słychać, żeby jakikolwiek PiSdzielec mówił coś o reparacjach ze strony Rosji.... Przypadek? Nie sądzę...😁😁😁
Po 11 ... JERZY URBAN ... krzywelustro2021.12.2 15:59
Z Talmudem w Polinie mamy więc sąd. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Tego chce Michnik obrusza się rząd. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Rabin menda od Torah z rozporka k*tasem kiwa. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------I już wiadomo skąd gówno napływa ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- z Loży Michnika - Agora
Paul-Michel2021.12.2 15:41
Mati fantazjuje o reparacjach, Balbina o IV Rzeszy... Coś mi się wydaje, że przez to antyniemieckie fixum-dyrdum pisowskich kremlistów ostatnie tygodnie działalności TW Wolfganga w Berlinie upłyną na dywaniku w niemieckim MSZ.
man.of.Stagira2021.12.2 15:30
BRAWO Premier Rządu Rzeczypospolitej! Brawo My! //
Krzysztof2021.12.2 15:21
Ciekawe że PiS nie chce żadnych reparacji ani odszkodowania od Rosji. Ani za grabież,ani za mordowanie Polaków ,ani za wysyłkę na Sybir ani za zabicie 30tys. polskich oficerów. Ciekawe dlaczego?
F.J.2021.12.2 15:45
Doskonale wiesz dlaczego,dziwię się,że jeszcze pytasz. Oczywistym jest ,że reparacje od rosjan i to równie wielkie się Polsce należą ale niestety na teraz raczej na nie nie ma szans.
Ed2021.12.2 16:20
Wydaje mi się, że Niemcy w porozumieniu z ruskimi zaplanowały IIWŚ i ponoszą główną odpowiedzialność za skutki tej wojny. Ruskim niech wystawią rachunek za ich zbrodnie na terenie Polski. W końcu Niemcy z ruskimi dalej się dogadują i robią interesy.
Paweł2021.12.2 15:13
Mateusz Morawiecki znowu okłamuje wyborców żeby głosowali na PiS. Niemcy nie zapłacą żadnych reparacji wojennych naszemu krajowi, bo pod względem prawnym nie ma takiej możliwości. Powyższy artykuł jest przeznaczony dla mało wykształconych i mało inteligentnych, którzy o tym nie wiedzą. Tylko ciemny lud kupi tą narrację!
Tres2021.12.2 20:30
Człowieku, pod względem prawnym nie tylko jest taka "możliwość", ale konieczność. Niemcy nigdy niczego Polsce nie zwróciły, polski rząd nigdy niczego się nie zrzekł (co usiłują wmówić takim jak Pan stacyjki pokroju tefałenu czy wybiórczej). Polska przed 1989 r. była kolonią sowiecką, i Sowieci bezprawnie za Polaków zdecydowali o jakimś tam rzekomym zrzeczeniu się. Bo już nawet nie ma co mówic o stronie moralnej czy etycznej problemu, bo z kimże o tym mówić? Z Germanami? Oni mają nieustannie krew na rękach, zresztą jak i Sowieci. Nie tylko krew polską, ale i własną, niemiecką, a nawet ... afrykańsą (proszę sobie poczytać o ich zbrodniach w ich afrykańskich koloniach przed wiekami). Czy mam Pana posądzać o brak wykształcenia czy niski poziom inteligencjI? Bo tak to, niestety, wygląda, kiedy się Pana czyta...
Anonim2021.12.2 21:59
Odszkodawania Niemcy nie muszą płacić, bo nikt z nimi traktatu pokojowego nie zawarł, który jest podstawą do odszkodowań. Poza tym jak stwierdził Obama, w mowie wygłoszonej do żołnierzy w bazie lotniczej w Bitburg Air Base, Niemcy są nadal okupowani i tak pozostanie dalej. Traktatu pokojowego nie chciano nawet zawrzeć w trakcie rozmów o zjednoczeniu Niemiec. Niemcy musiałyby wtedy wrócić do granic z 9 maja 1945, czego nikt z sojuszników nie chciał, a wymagało to prawo międzynarodowe, więc amerykanie wolą Niemcy dalej okupywać, jak stwierdził Obama. Wyobraźcie sobie powrót Niemiec, po 76 latach od zakończenia II wojny światowej do dawnych granic z 9.5.1945.
Anonim2021.12.2 22:04
Odszkodawania Niemcy nie muszą płacić, bo nikt z nimi traktatu pokojowego nie zawarł, który jest podstawą do odszkodowań. Poza tym jak stwierdził Obama, w mowie wygłoszonej do żołnierzy w bazie lotniczej w Bitburg Air Base, Niemcy są nadal okupowani i tak pozostanie dalej. Traktatu pokojowego nie chciano nawet zawrzeć w trakcie rozmów o zjednoczeniu Niemiec. Niemcy musiałyby wtedy wrócić do granic z 9 maja 1945, czego nikt z sojuszników nie chciał, a wymagało to prawo międzynarodowe, więc amerykanie wolą Niemcy dalej okupywać, jak stwierdził Obama. Wyobraźcie sobie powrót Niemiec, po 76 latach od zakończenia II wojny światowej do dawnych granic z 9.5.1945.
Paweł2021.12.3 9:28
Czy byłemu Ministrowi Spraw Zagranicznych Krzysztofowi Skubiszewskiemu zarzucasz brak wykształcenia i inteligencji? On był wytrawnym prawnikiem i wiedział, że pod względem prawnym uzyskanie reparacji wojennych od Niemiec nie jest możliwe. Ponadto Niemcy jako reparacje traktują swoje wschodnie ziemie utracone po wojnie na korzyść Polski. Każdy ekspert z prawa międzynarodowego powie tobie to samo.
Po 11 ... JERZY URBAN ... Alamagus2021.12.2 15:05
Przesłanie do żydków ze wszystkich narodów __________________________________________________________________________________________________Nasza żydowska solidarność _______________________________________________________________________________________________________ Konta bankowe drapanie antysemickich wrzodów _______________________________________________________________________________________________________ Nasza talmudzka marność. _____________________________________________________________________________________________________ Aj waj Agora udaje ze z narodu. __________________________________________________________________________________________________ Okrzepła u rabinów ______________________________________________________________________________________________________ Obłuda i chapanie. ______________________________________________________________________________________________________ Wybrani są do łupów. _____________________________________________________________________________________________________ Wygrają głosowanie.
matis892021.12.2 14:29
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
matis892021.12.2 14:22
MY NIE CHCEMY REPARACJI!!! MY CHCEMY JĘZ. RADZIECKI !!! . . . . . . . . . . . . . . A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny. ___________________________________________________________________________________________________ 🔴 Гимн Советского Союза!!! 🔴 ___________________________________________________________________________________________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! 🔴 🔴 🔴 🔴 _______________________________________________________________________________________________________ Za Rodinu! Za Stalina! Na boj, na boj, na boj!
matis892021.12.2 14:29
DO LEWACKIEGO PODSZYWA i LEWACKICH TROLOWNI POPIS: Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Anonim2021.12.2 15:10
NIE MA JĘZYKA RADZIECKIEGO I NIGDY TAKIEGO NIE BYŁO IMBECYLU
droma2021.12.2 16:25
trzeba gozrozumieć to biedny głodny niewolnik w brudnych onucach cara z pałacami poziom kury ,szkoda ...
Po 11 ...2021.12.2 14:20
Eeee tam, jak ja zostanę premierem, to podam wyższą kwotę. A co? Stać mnie.
Obserwator2021.12.2 14:33
Owszem, ale na nieustanne wypisywanie dyrdymałów w Internecie !
Anonim2021.12.2 14:37
dobra, a na razie to podaj podawaj kurtki w szatni
matis892021.12.2 14:14
Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
Obserwator2021.12.2 14:43
Naaaarrrrrsssszzzcie doczekałem się, że napisałeś coś mądrego i naprawdę PRAWDZIWEGO ! Napisz to jeszcze w języku rosyjskim tym komunistycznym bałwochwalcom, a będziesz miał wielką zasługę w niebiosach ? Bo to prawda !
kefas2021.12.2 14:05
najpierw oddajcie to wszystko co zabraliście Śląskowi, wagony cegieł, maszyny, dzieła sztuki, księgozbiory i wiele innych cennych przedmiotów, które rozrzucone są w magazynach muzeów państwowych. A o reparacja niemieckich zapomnijcie, wszak sprawa została definitywnie zakończona w 1953 roku.
Obserwator2021.12.2 14:29
"Rozrzucone", czy przechowywane są w muzeach ? "Śląński" mędrku?
jasio4382021.12.2 14:31
Chyba Judasz nie Kefas
Hanys Górnośląski2021.12.2 14:00
G...wno dostaniecie! Poloki i tak wszystki piniondze roz du piom
matis892021.12.2 13:48
MY NIE CHCEMY REPARACJI!!! MY CHCEMY JĘZ. RADZIECKI !!! . . . . . . . . . . . . . . A teraz towarzysze jewreje wspólnie zaśpiewajmy hymn naszej ukochanej ojczyzny. ___________________________________________________________________________________________________ 🔴 Гимн Советского Союза!!! 🔴 ___________________________________________________________________________________________________ Союз нерушимый республик свободных Сплотила навеки Великая Русь. Да здравствует созданный волей народов Единый, могучий Советский Союз! Славься, Отечество наше свободное, Дружбы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Сквозь грозы сияло нам солнце свободы, И Ленин великий нам путь озарил: Нас вырастил Сталин – на верность народу, На труд и на подвиги нас вдохновил! Славься, Отечество наше свободное, Счастья народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! Мы армию нашу растили в сраженьях. Захватчиков подлых с дороги сметём! Мы в битвах решаем судьбу поколений, Мы к славе Отчизну свою поведём! Славься, Отечество наше свободное, Славы народов надёжный оплот! Знамя советское, знамя народное Пусть от победы к победе ведёт! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! 🔴 🔴 🔴 🔴 _______________________________________________________________________________________________________ Za Rodinu! Za Stalina! Na boj, na boj, na boj!
matis892021.12.2 14:15
DO LEWACKIEGO PODSZYWA i LEWACKICH TROLOWNI POPIS: Pan Jezus w Orędziach Ostrzeżenie przestrzegał przed TRUJĄCYMI SZCZEPIENIAMI i je przepowiedział 17.06.2012r. tak samo jak przepowiedział obalenie Benedykta XVI i ustanowienie Fałszywego Proroka ........... ,,Moja droga umiłowana córko, plany masońskich grup przejęcia światowych walut są coraz bliższe ukończenia. Ich nikczemne plany obejmują również nowe globalne szczepienia, które spowodują choroby na całym świecie, wywołujące cierpienia na skalę nie widzianą nigdy wcześniej. Unikajcie takiego nagle ogłoszonego globalnego szczepienia ponieważ będzie was ono ZABIJAĆ.......''
matis892021.12.2 14:23
MY NIE CHCEMY REPARACJI!!! MY CHCEMY JĘZ. RADZIECKI !!! . . . . . . . . . . . . . . . . A wy towarzysze jewreje co zapomniieli jazyk naszej ojczyzny Rad. Drzyjcie mordy po polskiemu. ___________________________________________________________________________________________________ 🔴 Hymn ZSRR !!! 🔴 ___________________________________________________________________________________________________ Niezłomny jest związek republik swobodnych, Ruś Wielka na setki złączyła je lat. Niech żyje potężny jednością narodów, z ich woli zrodzony nasz kraj, Związek Rad! Chwała ci, Ojczyzno, tyś ziemia swobody, ludów przyjaźni ostoja i straż! Sztandar radziecki, sztandar ludowy, drogą zwycięstwa niech kraj wiedzie nasz! Skroś burze świeciło nam słońce swobody, nas wiódł wielki Lenin, wskazywał nam cel, wychował nas Stalin w wierności ludowi, do wielkich zapalił nas trudów i dzieł. Chwała ci, Ojczyzno, tyś ziemia swobody, szczęścia narodów ostoja i straż! Sztandar radziecki, sztandar ludowy, drogą zwycięstwa niech kraj wiedzie nasz! Okrzepła nam armia w bitewnym mozole. Najeźdźców zmieciemy, zetrzemy ich ślad! My w bitwach stanowim o losach pokoleń, my sławą okryjem ojczysty kraj Rad! Chwała ci, Ojczyzno, tyś ziemia swobody, sławy narodów ostoja i straż! Sztandar radziecki, sztandar ludowy, drogą zwycięstwa niech kraj wiedzie nasz! _______________________________________________________________________________________________________ Ура! Ура! Ура! Чапаев герой! 🔴 🔴 🔴 🔴 _______________________________________________________________________________________________________ Za Rodinu! Za Stalina! Na boj, na boj, na boj!
Anonim2021.12.2 14:40
NIE MA JĘZYKA RADZIECKIEGO I NIGDY TAKIEGO NIE BYŁO IMBECYLU
robaczek2021.12.2 13:39
TYSIĄC pińcet dwa dziewińcet ................................... tyle ..... na jutro!!! ........................ale załośnie sie robi
Obserwator2021.12.2 14:18
Oj żałośnie, żałośnie się robi wtedy, kiedy "robaczek" z małymi oczkami i z małym rozumkiem odezwie się na tym forum !
matis892021.12.2 13:31
Szatanista, lewak Morawiecki chce Niemcami przykryć swoje plandemiczne zbrodnie i plandemiczną działalność dla obcych sił.
x2021.12.2 13:30
Miło słuchać polskiego premiera, nie boi się mówić prawdy i na pierwszym miejscu zawsze interes Polski. Jakże on się różni od Tuska, który zawsze, w każdej sprawie miał, i nadal ma, takie samo zdanie jak Niemcy.
robaczek2021.12.2 13:39
;] ....................... widze propaganda szaleje ;] .................. zloty nasz premier ............. i nigdy nie skłamał!!!! ;] ;] ;]
luka2021.12.2 13:53
Robaczek ty gnijesz od przodu jak zdradzieckie ścierwo
Anonim2021.12.2 14:09
Czasami na prawdę chciałbym być głupi jak pisowiec, życie byłoby wtedy takie piękne i proste xD
Obserwator2021.12.2 14:51
A kto ci "nabzdykał", że jesteś mądry"?! Ha! ha! ha!
Jarząbek2021.12.2 14:11
Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie – to wilki!
AAAtomek2021.12.2 13:30
i bardzo dobrze
PINOKIO NIE KŁAM2021.12.2 13:22
I TAK CI NIKT NIE UWIERZY
Anonim2021.12.2 13:20
W pis złodziej złodzieja złodziejem pogania !!!!!!! Szok co się dzieje !!!!!
Klapaucjusz2021.12.2 13:19
Billion dolarów? Zapłaci się pensje pracownikom Instytutu Strat Wojennych, zbuduje się najwyższy pomnik Prezesa w galaktyce, reszta pójdzie na Pałac Suski i na Mur Wschodni i będzie po pieniądzach.
Ustaw się w kolejce parchu!2021.12.2 14:00
Za komodę może dostaniesz ełro
SZOK!!! BOŻE JAKA ORKA OSTRA!!!!2021.12.2 13:14
„Szaleństwem jest demonizowanie prezydenta Rosji” – mówił w 2018 r. w dzienniku „La Repubblica” premier Węgier Viktor Orbán. "W Europie bardzo ryzykowne jest wypowiedzenie choćby pół słowa przychylnego Putinowi. Przedstawiany jest z kopytkami i rogami, jak diabeł. Aby być uznanym za dobrego Europejczyka obowiązkowe jest opisywanie Putina jako diabła" - stwierdził Orban. Węgierski premier zaznaczył, że Putin "rządzi wielkim i prastarym imperium" i odbudował wielkość swego kraju, a Rosja odgrywa znów pierwszoplanową rolę w światowej polityce. "UE nie rozumie Rosji" - dodał premier Węgier.
man.of.Stagira2021.12.2 13:12
BRAWO Premier Rządu Rzeczypospolitej! Brawo My! //
Newsroom2021.12.2 13:11
Kończy się barbarzyńska dominacja Niemiec i Rosji w Europie Środkowo Wschodniej - to jest właśnie ten czas, który obecnie mamy w geopolityce - kończy się kondominium czy to się Rosji i Niemcom podoba czy nie!! Teraz zaczyna dominować "Trójmorze:, czy to się Niemcom podoba czy nie ! Wspierają nas Amerykanie, bo Trojmorze, ma być kordonem sanitarnym w naszym regionie, oddzielającym te dwa imperialne kraje ! A czym jest 17 +1, to też jest poparcie Pekinu dla tego projektu, bo duet niemiecko - rosyjski też może zagrozić interesom Chin !
Anonim2021.12.2 13:07
stawka wywoławcza? Ale dlaczego taka niska? Czy to żyd tak nisko wycenił Polaka?
Newsroom2021.12.2 13:03
Niemcy nam zapłacą i to szybciej niż im to dziś się wydaje. Już się pojawiają pewne elitki polityczne i naukowe w Niemczech które ćwierkają z klucza zgodnego z naszym poglądem na II wś ! Niemcy dokonali straszliwej zbrodni i rabunku na Narodzie Polskim, dlatego muszą nam zapłacić i tyle ...
! ! ! !2021.12.2 12:58
bilion dolarów? Tylko? Dla Niemców to drobniaki. Ja myślę, że jak oni to przeczytają to ze śmiechu popękają i zbombardują nam Warszawę jeszcze raz.
hehehe2021.12.2 14:00
Dzisiaj to akurat my rozjechalibyśmy ich w trzy tygodnie a przygarnięte przez nich śniade towarzystwo jeszcze by im dołożyło :-)
potomek2021.12.2 12:50
Skutki niemieckiej okupacji moja rodzina ponosi do tej pory - następne pokolenia.
krzysztof2021.12.2 12:46
zdrajcy już komentują że Polska musi dopłacić bo....,to są osobnicy którzy ujawniają swoją wrogość do Polski w każdym działaniu ,dlaczego oni muszą smrodzić w naszej ojczyżnie,nadejdzie czas wasze hańby wiecznej dla was już nie ma ratunku
Anonim2021.12.2 12:37
Równie dobrze mogli podać kwotę stu trzydziestu pięciu trylionów kolumbijskich pesos, przecież i tak wszyscy wiedzą że to bzdura a niemiaszki nie zapłacą nam ani centa xD
MaxFiend2021.12.2 12:32
W którym międzynarodowym trybunale są złożone dokumenty i toczy się sprawa o odszkodowanie od RFN? W żadnym? To znaczy, że o żadnych reparacjach nie ma mowy a Morawiecki okłamuje własny ciemny patoelektorat.
Anonim2021.12.2 13:05
Przecież to jasne dla każdego, kto ma IQ wyższe od temperatury pokojowej.
żydku MaxFiend2021.12.2 13:57
Tego rodzaju sprawy są bilateralne. I tak są rozwiązywane. A ty "anonim", podrzuć wiaderko węgla do "kozy" aby podnieść temp. w norze. I tak gówno ci pomoże z IQ.
MaxFiend2021.12.2 14:43
Bilateralnie to już kilka razy dali pisowcom kopa w zęby geniuszu od "spraw bilateralnych" :-D
Only in your dreams!2021.12.2 15:06
You filthy kike!
spostrzeżenie2021.12.2 12:30
na frondzie zawsze pełno patriotów ... berlińskich i moskwiewskich
Anonim2021.12.2 12:29
Dziwne, że od Rosji żadnych reparacji PiSdzielce nie żądają... Nie gryzie się ręki pana? 😁😁😁
Topek2021.12.2 12:24
No to oznacza że Polska przy rozliczeniu będzie musiała jeszcze Niemcom dopłacić bo zagrabione ziemie zachodnie są więcej warte niż 800 miliardów euro
gracz2021.12.2 12:22
Coś podobnego!!!, pachołek żąda reperacji od swego pana.
Izydor2021.12.2 12:21
Breslau wraca do macierzy?
Ich liebe Oberschlesien 💕💕💕2021.12.2 12:42
I Oppeln tez👍👍👍💪
Ratiborer2021.12.2 13:29
Ratibor auch !
I słowo od naszego sponsora.2021.12.2 13:51
Znana i renomowana firma kosmetyczno-garbarska "Rudolf Franz Höss" poleca swoje produkty: "Nic tak się nie pieni jak mydło zrobione na czysto żydowskim tłuszczu! Mydło jest świetne do mycia düpy! Ale tylko düpy, szczególnie dziury w düpie po srraniu!"
Ich liebe Oberschlesien 💕💕💕2021.12.2 14:07
👍
und Ich2021.12.2 14:29
Groß-Rosen und du beschissener Jude im Lager, in der Baracke, im gestreiften Pyjama!
jula2021.12.2 12:18
Grabież i dewastacja Polski to wartości do wyliczenia, ale wymordowanie obywateli to utrata nie tylko tych pomordowanych to także utrata ich potomków, którzy nigdy się nie urodzili. Utrata puli genetycznej nie do odzyskania, to strata potencjału Polaków ich wiedzy, umiejętności i sił. Tego nas pozbawili Niemcy i Rosjanie.
Potomek przymusowych robotników2021.12.2 12:45
Skutki niemieckiej okupacji moja rodzina ponosi do tej pory. Cierpią następne pokolenia.
robaczek2021.12.2 12:18
JAKZE TO JUZ WSZYSTKO JEST ZALOSNE ..............
ku RNA wirus2021.12.2 12:17
A Polacy którzy dzisiaj na lokacie tracą konkretne kwoty będą mogli upominać się u pana premiera o rekompensatę tych strat ?
Anonim2021.12.2 12:15
Mam nadzieje, ze te pieniądze Polska dostanie, ale w momencie jak przestanie rządzić PiS, które te pieniądze zmarnotrawi, rozda nierobom, klero-pasożytom i swoim kolesiom.
Anonim2021.12.2 12:14
Super, bedą kolejne pieniądze na plusy, dodatki i kupowanie głosów ciemnego ludu.
Ilona2021.12.2 12:02
ile wyniesie 10%?
OSTRA ORKA!!!2021.12.2 12:01
Polska zawsze w swej historii była idealnym partnerem do gangbangu - Rosjanin i Niemiec dymał ją od wieków
QWE2021.12.2 11:56
A konkretną datę ich uzyskania podał?
Anonim + Po 11...2021.12.2 11:55
Kwotę?! Bezczelny. Ale nawet jak Niemcy zapłacą, należy to natychmiast wpłacić Izraelowi. Bo nasze potrzeby są wielkie. A robić się nam nie chce. Przyzwyczailiśmy się żyć na czyjś koszt. Bo my jesteśmy lepsi, niż goje, a zwłaszcza polaczki.
OSTRA ORKA I BRONOWANIE2021.12.2 11:55
Odda Polska byłe ziemie niemieckie - wówczas będzie bilion eur :)))))
Apolinary2021.12.2 12:04
Polska je zabrała? Kiedy?
Jorg2021.12.2 12:05
Jak mawaiał ten premier Mazowiecki? Nie ruszać granic?
Polak2021.12.2 11:54
Skoro rzekome "szacowanie strat" zaczyna się dopiero teraz, to co poza pobieraniem nienależnych apanaży przez ponad 4 lata robili szemrani kolesie z sejmowej komisji? Pomijając już oczywiście to że wszyscy wiedzą że to tylko kłamstwo na rzecz ciemnego luda, ***owska mafia nie ośmieli się oficjalnie poruszyć takiego tematu.
Uważny2021.12.2 11:56
Tyś taki "Polak" jak ja Eskimos. Szalom.
Wojtek Polak2021.12.2 12:09
Kogo ty obchodzisz, maruderze.