Premier o mediach społecznościowych: Nie będzie zgody na cenzurę! - zdjęcie
12.01.21, 18:40Fot. Krystian Maj/KPRM, via: Facebook

Premier o mediach społecznościowych: Nie będzie zgody na cenzurę!

17

Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wpisie na Facebooku, że polski rząd określi ramy funkcjonowania mediów społecznościowych w taki sposób, aby nie mogło dochodzić za ich pośrednictwem do cenzury i zamachów na wolność słowa. Podkreślił, że platformy takie jak Twitter czy Facebook nie mogą stać ponad prawem.

Od dłuższego czasu trwa dyskusja nad działalnością mediów społecznościowych, które coraz śmielej stawiają się w roli współczesnych cenzorów. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiadał przygotowanie projektu ustawy, która miałaby regulować tę kwestię.

W ostatnim czasie ogromne kontrowersje wzbudziła decyzja Twittera, który zdecydował się zablokować konto prezydenta Stanów Zjednoczonych. Profile Donalda Trumpa zostały tymczasowo zablokowane również na Facebooku i Instagramie.

Do sprawy odniósł się premier Mateusz Morawiecki.

- „Przez blisko 50 lat żyliśmy w kraju, w którym obowiązywała cenzura; w kraju, w którym Wielki Brat mówił nam, jak mamy żyć, co mamy myśleć i czuć – a czego myśleć, mówić i pisać nie mamy prawa. Dlatego z takim niepokojem patrzymy na wszelkie próby ograniczania wolności. Jednym z synonimów wolności zawsze był dla nas internet. Najbardziej demokratyczne medium w historii, forum, na którym każdy może bez skrępowania zabrać głos. Narzędzie pozwalające każdemu człowiekowi realnie wpływać na rzeczywistość, w stopniu nieznanym jeszcze kilkanaście lat temu” – napisał na Facebooku.

Dalej premier zauważa, że w internecie zaczynają dominować wielkie korporacje, które dysponują majątkami większymi od wielu państw.

- „Te korporacje zaczęły traktować naszą internetową aktywność tylko jako źródło zysku i wzmacniania globalnej dominacji. A także czuwać nad poprawnością polityczną tak, jak im się to podoba. I zwalczać tych, którzy się im sprzeciwiają” – podkreśla.

Wskazuje, że coraz częściej spotykamy się z cenzurą, a medialne korporacje zaczynają przypominać w swoich działaniach reżimy totalitarne.

- „Co nie jest zabronione, jest dozwolone. Także w internecie. Nie ma, i nie może być, zgody na cenzurę. Ani państwową – taką jak kiedyś w PRL, ani prywatną, taką jaką próbuje się wprowadzać dziś. Wolność słowa jest solą demokracji - dlatego musimy jej bronić. O tym, które poglądy są słuszne, a które nie, nie mogą decydować za nas algorytmy czy właściciele korporacyjnych gigantów” – pisze szef rządu.

Mateusz Morawiecki zapowiedział przygotowanie regulacji prawnych, które będą stały na straży wolności słowa w internecie.

kak/PAP

Komentarze (17):

MONTY2021.01.13 13:50
Tak trzymać. Nie może być cenzury.
xxx2021.01.13 13:47
hahahahahahahahahaaaaaaaa
Albert2021.01.13 9:23
"Premier o mediach społecznościowych: Nie będzie zgody na cenzurę!" - a ty masz akurat coś do powiedzenia na ten temat. Nikt się nie będzie pytał o zdanie komucha z jakiegoś zapyziałego bantustanu.
Dam2021.01.13 8:54
Nie będzie zgody na cenzurę, ale ciągły spadek w rankingu wolności mediów nie ma nic wspólnego z cenzurą. Przyznałby się, że jest zgoda na cenzurę koncesjonowaną przez PIS.
ONKA2021.01.13 7:29
To fakt. Nie po to chcieliśmy życia bez zamykania ust komukolwiek. To demokracja.
JANOSIK2021.01.12 23:43
To jak Morawiecki mowi ze niema zgody to znaczy ze bedzie obowiazek.Witaj zydo-komuno.Pozdr
Skrzypek na dachu2021.01.12 22:22
Rzeczpospolita cenzura GW cenzura Wprost cenzura Polityka cenzura Do Rzeczy cenzura , Gazeta Polska cenzura Nczas cenzura...........................................................
Maria Błaszczyk2021.01.12 21:53
"Nie będzie zgody na cenzurę"? Czyli będzie można pisać zupełnie, zupełnie wszystko? Podżegać do przemocy? Szczuć na jakieś mniejszości? Łgać? Manipulować? Serio, to ma być lepsze od sytuacji, gdy blokuje się portal, gdzie ludzie namawiają się nawzajem do pętania i zaciskania politykom amerykańskiego Kongresu tie repów na szyjach? Albo blokuje konto człowieka, który bredzi o "skradzionych wyborach" i podżega ludzi do ataku na Kapitol? Czy naprawdę chcemy żyć w świecie, w którym można bezkarnie pisać wszystko?
Po 11 ...2021.01.12 20:51
Premier o mediach społecznościowych: Nie będzie zgody na cenzurę! ... BOŻE, to znaczy, że Orlen kupi FB...
matis892021.01.12 20:49
Morawiecki Judaszu w Polsce Facebook cenzuruje masowo Polaków, katolików, patriotów, konserwatystów od dawna i wam to pasowało oszuście.
Był "rydzyk, kretynizacja"... jest "JPIII"2021.01.12 20:05
Mały żydek, zakomplesiony staruch co chciał być "Niemcem", ale Niemcy wyśmiali i wypierrdolili. Chciał być w Hamaryce, ale mu powiedziano, że Hameryka już ma dość żydowskich ubeków i esbeków. Podobnie zrobiła Kanada. Zostały mu media. Nie tylko jemu jednemu. Ma tu ziomala Po 11... AAAssranek, Max i c h ö j wie jeszcze jakie "niki" mają te PATO-TROLLE, PATO-ATEIŚCI
AAAtomek2021.01.12 23:46
Proszę mnie nie łączyć z Rydzykiem, Panie Hrabio! ps. Pozdrowienia dla wilczura...
morazdradziecki2021.01.12 20:04
uruchomimy program narodowych mediów społecznościowych. na początek orlen przejmie naszą klasę
JPIII2021.01.12 19:53
Tu premier ma rację. Tylko atak na kieckowych pedophili uwolni Polskę od nich.
połapana2021.01.12 19:47
nie wiesz jeszcze jak media społecznośćiowe cenzurują prawdę? to wbij na google, wpisz "Kiki facebook" i wejdź, oglądaj film o cenzurze pod jego ostatnim postem
Anonim2021.01.12 19:25
nazista ma racje. wolno pokazac pedala kaczynskiego jako wroga demokracji. to swinia i smiec piski nazista.
Morawiecki !!! nie ma zgody na cenzurę ???2021.01.12 19:03
zrobię wpis taki, na którym równo pojadę po was ciekawe czy go dadzą ??? więc !!! jesteś chłoptasiem na posyłki żydo-komuny z wyglądu rozbeczany dzieciak a w rzeczywistości to za twoim przyzwoleniem morduję się w szpitalach ludzi nie lecząc ich na schorzenia inne niż twój wydumany kowid-coś tam i cenzura jest na fejsbuku-żydowskim i tłiterze też żydowsko ruskim i w ogóle spadaj na drzewo banany prostować nieudaczniku, nadajesz się do hodowli świń, hym no nie wiem chyba do tego też nie...