Premier: Nasz priorytet? Wzbogacanie polskiego społeczeństwa! - zdjęcie
05.09.19, 14:58Zdj. Kancelaria Premiera, Flickr, domena publiczna, CC0

Premier: Nasz priorytet? Wzbogacanie polskiego społeczeństwa!

7

Niemcy piszą o małym cudzie gospodarczym w Polsce, ale tak naprawdę to twarda, trudna, zdyscyplinowana praca, by system finansowy nie przeciekał - powiedział podczas ostatniego dnia Forum Ekonomicznego w Krynicy premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla TVP.

Premier podkreślił, że rząd PiS będzie kontynuować zmiany. - Wysoka jakość usług publicznych, jakość służby zdrowia. Koncentrujemy się na tych sferach życia, ale też chcemy wzbogacać polskie społeczeństwo - powiedział.

Mateusz Morawiecki tłumaczył, że praprzyczyną "cudu" gospodarczego jest sprawność instytucji finansowych państwa. - Pojawiły się pieniądze, które odzyskaliśmy z rąk przestępców podatkowych, przekazaliśmy je na cele społeczne. Jednocześnie cały czas funkcjonuje gospodarka rozwojowa - powiedział.

Premier zapowiedział "całościową" prezentację programu PiS na sobotniej konwencji partii w Lublinie. - My mamy program, który jest bardzo spójnym programem, na stu kilkudziesięciu stronach opisane są wszystkie dziedziny, tymczasem PO jak "królika z kapelusza" wyciąga a to taki sześciopak, a to jakieś konkretne pomysły, co do których liczenia mylą się sami pomiędzy sobą - powiedział szef rządu.

- Jest kakofonia obliczeń, zupełny brak wiarygodności, to jest próba mamienia Polaków i myślę, że Polacy powinni dobrze przyjrzeć się, kto ma realny program - podkreślił szef rządu.

"My chcemy dyskutować o dobrych programach i my taki program mamy, w Lublinie pokażemy całościowo ten program" – zapowiedział.

Premier przypomniał, że w "Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" PiS pokazało pięć pułapek gospodarczych, w tym pułapkę średniego rozwoju. Jak mówił, Polska została "złapana" między, umownie rzecz ujmując, Chiny - państwo, które - jak mówił - płaci swoim obywatelom mniej, kumuluje kapitał i rozwija się bardzo szybko, a z drugiej strony wysoko zaawansowane gospodarki zachodnie.

- I my ten paradygmat, tę pułapkę przełamujemy, wychodzimy z niej, ponieważ coraz bardziej zaawansowane polskie produkty są z sukcesem sprzedawane na całym świecie, a polskie średnie i wielkie firmy coraz odważniej wychodzą za granicę. To pozwoliło Polakom zarabiać coraz więcej i dzięki temu, mam nadzieję, za kilkanaście lat dogonimy bogate kraju zachodu - powiedział premier.

Premier powiedział też, że - wraz z zagranicznymi partnerami - Polska będzie rozwijała 5G. To sieć telekomunikacyjna, która pozwala na szybszy transfer danych i jednoczesną obsługę większej liczby urządzeń niż w przypadku obecnych w Polsce sieci 4G.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze (7):

gumowa kaczka2019.09.5 20:22
nareszcie specjalista u koryta
Olej2019.09.5 15:31
Waszym priorytetem powinna być ARMIA ! Polska jako bogacący się i zasobny kraj stanie się obiektem agresji i złupienia, oraz rabunku naszego dorobku. Staniemy się przestrzenią kolonizacji obcych idei i polityczno - militarnych działań, tak jak było w przeszłości. Patrzę na defilady, również i tą w Katowicach i szlag mnie trafia i złość goryczy. Zadaję sobie pytanie jak to możliwe, że komuniści mogli stworzyć sprawniejsze państwo, trzymane dyscypliną działań obronnych. Armia tego państwa w latach 70 tych mogła budzić postrach państw ościennych, posiadała najnowocześniejsze uzbrojenie dorównujące armiom świata. Właściwie gdyby Gierkowi udał się projekt atomowy, państwo komunistów miałoby siły strategiczne. A teraz co ? Gdzie jesteśmy ? Zadzierają głowy generałowie, ministry i prezydenty i patrzą na lecące muzeum, w ilości sztuk kilka. To samo z bronią pancerną liczoną na sztuki. Obudźcie wy się władzo gdyż może się okazać, że nas wszystkich obudzi katastrofa ze wschodu.
Marian2019.09.5 15:13
PO odgraza sie Miesiaczka Plus,tak latwo wiec nie bedzie jak premierowi sie wydaje
Cogito ergo sum - tu es mundus excrementi2019.09.5 15:12
𝐂𝐨𝐠𝐢𝐭𝐨 𝐞𝐫𝐠𝐨 𝐬𝐮𝐦 - 𝐓𝐔 𝐄𝐒 𝐌𝐔𝐍𝐃𝐔𝐒 𝐄𝐗𝐂𝐑𝐄𝐌𝐄𝐍𝐓𝐈
Cogito ergo sum2019.09.5 15:06
Pomyliliście cytat, powinno być "Wzbogacanie się kosztem polskiego społeczeństwa".
gumowa kaczka2019.09.5 20:21
zaorałeś ich
Cogito ergo sum2019.09.5 15:05
Czy widział ktoś ostatnio Balcerowicza¿ Czy siedzi jeszcze pod stołem i szczeka¿ Balcerowicz jest przykładem tego, że tam gdzie pojawia się nienawiść i zapiekłość, stamtąd wyprowadza się rozum. Ten skąd inąd ceniony ekonomista, totalnie się skompromitował.