"Współczesna Polska jest jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej przyjaznych miejsc dla Żydów w Europie. Antysemickie incydenty rosną prawie wszędzie. Jednym z niewielu miejsc, w którym się to zmniejsza jest Polska" - mówił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla izraelskiego dziennika "The Jerusalem Post".

Szef rządu podkreślił, że obecnie w Polsce nie ma sytuacji, w których policja musi ochraniać żydowskie miejsca kultu bądź wydarzenia związane z kulturą Izraela.

"Wszędzie w Europie synagogi są chronione przez mocno uzbrojoną policję lub nawet przez siły zbrojne. W Polsce nie ma takiej potrzeby. My oczywiście potępiamy wszelką nienawiść wobec Żydów i ścigamy ją z pełną siłą - ale jestem szczęśliwy, że mogę powiedzieć, że incydenty takiej nienawiści są marginalne i nie reprezentują poglądów naszego narodu" - mówił w rozmowie.

Premier Morawiecki zauważył również, że obecne stosunki pomiędzy Polską i Izraelem są bardzo dobre, a sytuacja Żydów w naszym kraju jest lepsza niż w większości pozostałych krajów Europy zachodniej.

"Jestem szczęśliwy, że zdołaliśmy dojść do porozumienia z premierem Netanjahu. Wydaliśmy wspólną deklarację, podkreślając, że nasze narody powinny wspierać się w walce z taką narracją. Nie tylko dlatego, że jest ona rażąco błędna, ale dlatego, że umniejsza ona odpowiedzialność tych, którzy byli za to odpowiedzialni" - komentował z dumą premier.

mor/Niezależna.pl/Fronda.pl