Premier Morawiecki w ,,FAZ'': Zamknąć Nord Stream 2! Kosztował Europę zbyt drogo - zdjęcie
13.09.20, 19:20Fot. Adam Guz - KPRM

Premier Morawiecki w ,,FAZ'': Zamknąć Nord Stream 2! Kosztował Europę zbyt drogo

9

Jedynym racjonalnym wyjściem powinno być zamknięcie realizacji projektu NS2. To nie tylko głos Polski, podobnego zdania są też niemieccy politycy, na czele z Norbertem Roettgenem czy Friedrichem Merzem” – podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

W tekście, który w niedzielę na swojej stronie internetowej publikuje niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” szef polskiego rządu podkreśla, że Nord Stream 2 kosztował Europę już zbyt dużo i stawka, którą jest bezpieczeństwo UE, a także niezależność i wiarygodność, z roku na rok rośnie.

W artykule zatytułowanym „Test europejskiej solidarności” polski premier podkreśla, że realizacja projektu rozsadza politykę energetyczną UE od wewnątrz i uzależnia kontynent od dostaw gazu z Rosji, dodatkowo zapewniając zastrzyk finansowy rosyjskim oligarchom.

Premier przypomina, że Rosja nie stroni od:

[…] prób neoimperialnych, prowadzących do rozchwiania międzynarodowej sytuacji i konfliktów”.

Dodaje, że Kreml prowadzi bez przerwy wojnę hybrydowo-informacyjną, która to ma na celu nie tylko pojedyncze osoby, ale i całe państwa, z czym Zachód musi się w końcu zmierzyć. Morawiecki podkreśla w swoim tekście:

Nie wystarczy przyjąć do wiadomości, że zachodnia demokracja i wolność słowa nie są dla Rosji w pełni do zaakceptowania. Musi iść za tym wyciągnięcie wniosków dotyczących politycznej, gospodarczej i energetycznej współpracy z Moskwą”.

Wskazuje też, że niemożliwym jest prowadzenie konstruktywnego dialogu z państwem, które notorycznie łamie standardy międzynarodowe oraz prawo i to nie tylko u siebie, ale i na terenie krajów UE oraz NATO. Premier dodaje, że owo zagrożenie towarzyszyć nam będzie tak długo, jak długo Rosja za owo łamanie prawa nagradzana będzie zacieśnianiem relacji gospodarczych. Podkreśla, że konieczna jest wobec tego duża korekta jeśli chodzi o odpowiedź Zachodu na działania Rosji.

Dalej Morawiecki pisze:

Dla niej jedyny argument to argument siły: przemoc, zastraszenie i represje. Paradoksalnie, działania te oznaczać mogą słabość i lęk przed własnym społeczeństwem, które kiedyś upomni się, tak jak na Białorusi, o prawo głosu”.

Zdaniem polskiego premiera jedynym rozwiązaniem jest wobec tego zamknięcie realizacji projektu Nord Stream 2.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze (9):

- - -2020.09.14 10:12
„Test europejskiej solidarności” Panie Premierze, Niemcy powiedzieli, że "Test europejskiej solidarności” zakończył się z chwilą niepowodzenia rozlokowania emigrantów.
Anonim2020.09.14 9:04
Odsłaniamy kulisy funkcjonowania ferm zwierząt futerkowych! ..... https://www.youtube.com/watch?v=OSNuS9Hi2Zc
Anonim2020.09.13 23:27
BRIAN ROSE / DAVID ICKE V | ODPOWIEDŹ | POLSKI LEKTOR | poza biwakiem ...... https://www.youtube.com/watch?v=P8h0tXNA-Zk
Marco Breslaviano2020.09.13 21:37
Oto passus z projektu ustawy, którą będzie się zajmować parlament na najbliższym posiedzeniu sejmu (16-17 września): 1)po art. 10c dodaje się art. 10d w brzmieniu: „Art. 10d. Nie popełnia przestępstwa, kto w celu przeciwdziałania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy, jeżeli działa w interesie społecznym i bez naruszenia tych obowiązków lub przepisów podjęte działanie nie byłoby możliwe lub byłoby istotnie utrudnione.” Jeśli to przejdzie, to już niedługo obudzicie się wszyscy w "nowej wspaniałej normalności".
Anonim2020.09.13 20:39
UE i Zachodu - Oblicze fałszu i obłudy. .... https://fakty-kontra-news.neon24.pl/post/157589,ue-i-zachodu-oblicze-falszu-i-obludy
Zwróć uwagę2020.09.13 20:53
na jakie zródła powołuje się "Anonim"; NEon24.pl. A wiesz z czego NEon24.pl "żyje"? Nie z reklam, ale z m.in petro-rubli Romana Abramowicza, żydowskiego lokaja Putina.
Anonim2020.09.13 23:31
treść? odrzuć, jeśli kłamie? nie odrzucaj, z zasady?
Anonim2020.09.13 23:32
dowody? gdzie, masz przelewy bankowe?
Polecam użyć kolorowej kredy2020.09.13 20:20
sprawdzony i niedrogi środek nacisku politycznego.