Premier Mateusz Morawiecki jasno o tych, którzy zakłamują historię - zdjęcie
06.12.19, 14:10

Premier Mateusz Morawiecki jasno o tych, którzy zakłamują historię

13

"Ten, kto jest bierny wobec przekłamań historycznych jest współautorem tych przekłamań" - powiedział dziś premier Morawiecki. Polityk przebywał dziś w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau. Razem z kanclerz Niemiec oddawał hołd ofiarom niemieckich zbrodniarzy.

" Zofia Kossak-Szczucka mówiła, że ten, kto jest bierny wobec zła jest jak gdyby współuczestnikiem zła. My dzisiaj możemy powiedzieć o nas, że ten, kto jest bierny wobec przekłamań historycznych jest jakby współautorem tych przekłamań" - wskazał Morawiecki.
"Dlatego dzisiaj wszyscy musimy o prawdę tamtych czasów dbać z największą starannością" - dodał.

"Jesteśmy zobowiązani do tego, żeby pielęgnować pamięć. Bo jeżeli pamięć odchodzi, to tak jakbyśmy drugi raz skrzywdzili ludzi, którzy przeszli tutaj przez piekło" - wskazywał premier.

"Druty, mury, domy, chodniki, baraki są niemymi świadkami tamtych zbrodni, zbrodni z czasów II wojny światowej popełnianych na więźniach, na Żydach, Polakach, jeńcach rosyjskich, na Roma, Sinti z tamtych lat" - mówił.

"Tym bardziej jesteśmy zobowiązani do tego, żeby tę pamięć pielęgnować. Bo jeżeli pamięć odchodzi, to tak jakbyśmy drugi raz skrzywdzili ludzi, którzy przeszli tutaj przez piekło, przeszli przez niewyobrażalne cierpienia" - zaznaczył.

Z kolei kanclerz Angela Merkel jasno przypominała, ze Auschwitz było "niemieckim obozem zarządzanym przez Niemców" na terenie przez Niemców zaanektowanym.

bsw/polskie radio

Komentarze (13):

Jacek2019.12.6 22:02
Wsszystko bardzo ladnie, ale te rzeczy trzeba mowic w jezykach obcych, Polacy juz o tym dobrze wiedza!
Polak2019.12.6 20:47
P.o. premiera ostro wypowiada się o osobnikach fałszujących historię? Co to się Matołuszkowi stało że się zabrał za krytykowanie IPN oraz PiSu?
Mirek2019.12.6 19:16
Nie byłoby zagłady Żydów , a przynajmniej nie w takiej skali , gdyby oni sami chcieli zawalczyć o swoją wolność . Mogli przecież przyłączyć się do polskiego podziemia niepodległościowego [AK] i wspólnie stawić Niemcom opór . Cały szkopuł w tym że Żydzi walczyć nie chcieli . Dali się pozamykać w gettach z których nie było ucieczki bo niby gdzie jak wszyscy byli w gettach . Dzisiaj szukają winnych wszędzie tylko nie u siebie . Żydzi do geszeftów to głowę mają ale do polityki to już nie .
antek.b2019.12.6 17:46
Złożył samokrytykę?
robaczek2019.12.6 15:14
Marisz kłamczuszku ty nasz kochany ;] wsio dla kariery!!!! ;] tego goscia tez uwielbiam ;] zero skrupułów ; ] powie co mu kaza bo pisiurki i tak łykają ;] byle dac im poczucie ze tera oni sa górą nad sąsiadem co? ;] wystarczy posmarowac ;]
robaczek2019.12.6 15:46
kuzwa. Mateusz!! nie mariusz ;] sorki ;]
lady chapel2019.12.6 15:13
Odezwał się tan, który wprowadzal Polskę do EU :) :) :)
Sutener z Krakowa Marian.B 2019.12.6 14:42
Tak Panie Premierze, w książkach od historii, same kłamstwa, a to piszą bzdury że to nie Kaczyńscy Brothers, byli pierwsi na księżycu, niby jakiś Sobieski poszedł z odsieczą, że w Bitwie pod Grunwaldem to nie Jarosław dowodził, zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej to dzięki sp. Lechowi zawdzięczamy, a oni o jakimś Piłsudskim bredzą.! Czas napisać nowe podręczniki Panie Premierze.!
guess who2019.12.6 14:32
To już Matołuszku, skoroście tacy odważni, jeszcze raz uchwalcie nowelizację ustawy o IPN.
Posady i Synekury2019.12.6 15:08
On i jego szajka odważni są do pyskowania w swojej a utrzymywanej przez nas TVP. W polityce międzynarodowej idą posłusznie na pasku żydów.
Mateusz5552019.12.6 14:23
Widziałem.I dziwi mnie dlaczego Duda i Morawiecki wyliczając liczby ofiar Niemców w Oświęcimiu na pierwszym miejscu wymieniają żydów.A nie Polaków. Kogo tam reprezentują??? żydów czy Polaków.A i liczba ofiar jest zmanipulowana. Ot taka naracja w myśl ustawy 447. Nawet jak niemcy zapłacą nam odszkodowanie (kiedyś) to jak nic żydzi zagarną większość bo niby było ich w Polsce 6ml. Zadziwia mnie chęć wykupienia jakiegoś obozu z II WŚ przez Morawieckiego??????Od Austri. Czy to nie wytłumaczenie jakby żydom sprzedał Aushwitz. Przecież zydzi chcą tu autonomi dla siebie tylko.No to skoro my kupujemy w Austri to czemu nie oddać żydom Aushwitz.???? Śmierdzi czosnkiem w Polsce więcej niż CO2..........................
Elektor2019.12.6 15:05
Morawiecki posyłając swoje dzieci do szkoły żydowskiej jasno się określił. Tfu!
Dominos2019.12.6 14:19
Uczciwie, że mówi krytycznie sam o sobie i swoich wyborcach.