Premier Jan Olszewski nie żyje - zdjęcie
08.02.19, 08:10

Premier Jan Olszewski nie żyje

7

Były premier Jan Olszewski zmarł w środę wieczorem w szpitalu. Miał 88 lat.

O śmierci byłego premiera poinformował prezes TVP, Jacek Kurski.

,,Jan Olszewski, premier pierwszego polskiego rządu pochodzącego z wolnych wyborów po II wojnie światowej, nie żyje. Odszedł w późnych godzinach wieczornych, w szpitalu na Szaserów. Panie Premierze, odpoczywaj w pokoju'' - napisał na Twitterze.

Olszewski trafił do szpitala kilka dni temu. Karetka zabrała go do Wojskowego Instytutu Medycznego po tym, jak nagle stracił w domu przytomność.

Były premier w 2011 roku przeszedł udar mózgu, ale udało mu się wrócić do zdrowia. Do szpitala trafił także w listopadzie 2018 roku po utracie przytomności.

Jan Olszewski był premierem od grudnia 1991 do czerwca 1992 roku. Jego rząd, dążący do lustracji, nie miał większości sejmowej; w atmosferze konfliktów z prezydentem Lechem Wałęsą i Unią Demokratyczną narastał spór, którego finałem było nocne głosowanie 5 czerwca, w wyniku którego gabinet Olszewskiego został odwołany. Zaledwie kilkanaście godzin wcześniej szef MSW Antoni Macierewicz wykonał uchwałę lustracyjną, którą zgosił kilka dni wcześniej poseł Janusz Korwin-Mikke. 

MODLITWA ZA ZMARŁEGO

Nakłoń, Panie, ucho ku prośbom pokornie przez nas zanoszonym do Twego miłosierdzia i umieść w krainie pokoju i światłości duszę Twojego sługi N., której kazałeś odejść z tego świata, oraz włącz ją do społeczności Twoich Świętych.

Spraw, prosimy Cię, Panie, aby ta modlitwa wyjednała zbawienie duszy Twojego sługi N., za którym pokornie błagamy.

Prosimy Cię, Panie, uwolnij od więzów grzechu duszę Twojego sługi N., aby wskrzeszony żył w chwale zmartwychwstania wśród Twoich świętych i wybranych.

Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Komentarze (7):

Beno2019.02.8 10:32
Mądry polityk i premier, wspaniały, dobry, skromny i pokorny człowiek. Lubiłem słuchać jego wyważonych opinii. Wieczny odpoczynek racz mu dać Pani, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.
Marek2019.02.8 9:22
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie,wielki premier,należy pamiętać o nie bezpiecznym precedensie,którego premier Olszewski nie dopuścił a mianowicie spółki Polsko -Rosyjskie które miały powstać na terenach na których stacjonowały wojska ZSRR i (wręcz) wyłączenie ich spod jurysdykcji Polski gdyby nie premier Olszewski to z tą patologią zmagali byśmy się do dzisiaj,zresztą,, podejrzewam",że to by była inna Polska.Do tego odważny adwokat obrońca opozycjonistów w PRL-u,pełnomocnik rodziny Popiełuszki,oskarżyciel posiłkowy w procesie morderstwa tego księdza,Wielki Człowiek.
Marianna2019.02.8 9:36
Panie Premierze ! spoczywaj w Bożym Pokoju. Jesteś,byłeś Wielkim Człowiekiem i Premierem.
Wiesław2019.02.8 9:06
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie. Panie Premierze dziękujemy !
ciekawski2019.02.8 9:04
(*)
Tomek2019.02.8 9:01
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci. Przez Miłosierdzie Boże niech odpoczywa w pokoju. Amen
emeryt2019.02.8 8:52
Panie premierze , barzdzo mi smutno.