Prawicowe kino pod choinkę - zdjęcie
22.12.11, 13:02

Prawicowe kino pod choinkę

55

 

Niełatwo jest naleźć w amerykańskim kinie obrazy odbiegające od poprawności politycznej i lewicowego odchylenia. F.Scott Fitzgerald tak kiedyś określił lewicowców z fabryki snów: "Bez względu na to, co powiesz, znajdą sposób, aby nadać temu znaczenie, które zakwalifikuje cię do ludzi niższej kategorii, takich jak faszyści i liberałowie". Jednak w historii kina znalazło się kilka filmów, które wyrwały się z hollywoodzkiego drzewa poprawności politycznej. Oto moja subiektywna lista 10 najbardziej „prawicowych”  filmów w historii kina.


/

„Łowca Jeleni”. Najlepszy amerykański film o wojnie w Wietnamie. Michael Cimino wbija szpilkę w hipisowską, promoskiewską propagandę o amerykańskich zbrodniach w pokojowym Vietcongu, który był w rzeczywistości sponsorowany przez przyjacielskich Sowietów i doprowadził do prawdziwego exodusu i śmierci nieświadomych komunistycznego raju Wietnamczyków.  Radziecka delegacja opuściła w proteście przeciwko filmowi festiwal w Berlinie nazywając dzieło z Robertem De Niro i Meryl Streep „rasistowską, pro kapitalistyczną wersją wojny”. Perełka zagrodzona 5 Oscarami. Zobaczcie czym był w rzeczywistości reżim Cho Chi Mihna.


/

 

 

„Pierwsza krew". Powszechnie znany jako „Rambo I”. Obraz ( na podstawie książki Davida Morrela) opowiadający o dramacie komandosa, który po wojnie w Wietnamie wraca do Ameryki, która traktuje go jak zbrodniarza. Ten ulubiony film Ronalda Reagana był odtrutką na sponsorowane przez komunistów  „spontaniczne” protesty lewicy przeciwko wojnie w Wietnamie. Życiowa rola Sylwestra Stallone. I pomyśleć, że Johna Rambo miał grać Dustin Hoffman...


 

/


Serial „24”. Jack Bauer i CTU w bezkompromisowy sposób rozprawiają się z terrorystami. Niestety skończył się na 8 serii. Niesamowity serial, którego akcja dzieje się w czasie rzeczywistym. Każdy odcinek trwa 60 minut. Cała seria 24 godziny. W USA wielu ludzi straciło pracę przez uzależnienie od przygód bohatera granego przez Kiefera Sutherlanda. Autor tego zestawienia nie ma typowej pracy poza domem, więc mógł wkurzać żonę oglądaniem wszystkich serii jedna po drugiej. Lewica nazywa ten serial pochwałą polityki Georga W. Busha, który w pozytywnym świetle pokazuje tortury stosowane wobec terrorystów. Ja uważam jednak, że to nadużycie, o czym można się przekonać podczas seansu. Serial jest zresztą prorocką wizją nowoczesnej Ameryki. To w końcu w „24” pokazano pierwszego czarnego prezydenta USA ( najwybitniejszego z całej serii) i pierwszą kobietę na tym stanowisku. Po 4 serii prezydentem został Barack Obama… Miód na serce każdego zdroworozsądkowego człowieka, który nie koniecznie uważa, że Izrael i USA  powinny walczyć z terrorystami, zrzucając na nich ulotki. Jako proamerykański syjonista kocham ten serial.  

 

/


„Życzenie śmierci”.  Absolutna klasyka. Charles Bronson mści się za śmierć żony i gwałt na córce. Kiedy policja Nowego Jorku bawi się w miłosierdzie dla bandytów, Bronson wymierza sprawiedliwość. „Prawicowa, prostacka agitka” pisali „obrońcy prawa bandytów…tfu, przepraszam, „człowieka” rzecz jasna. Przekonajcie się dlaczego w tych stanach, gdzie posiadanie broni jest zupełnie legalne, spada przestępczość.

 

/

 


„Zły porucznik”. Czy film o gliniarzu, który handluje kokainą, ma w głębokim powazaniu własną rodzinę i jest uzależniony od narkotyków, hazardu oraz seksu z prostytutkami może prezentować prawicowe wartości? A czy znacie powiedzenia, że  w niebie jest większa radość z jednego nawróconego grzesznika niż setki pobożnych? Abel Ferrara, który mimo wielkich problemów osobistych, często porusza tematy religijne w swoich obrazach ( Maria) zrobił małe arcydziełko. Zobaczcie jak Harvey Keitel nawraca się podczas śledztwa dotyczącego gwałtu na zakonnicy.  Styl Tarantino + metafizyka = „Zły porucznik”.

 

 

/


„Doktor Żiwago”. Tego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Akcja filmu opartego na powieści Borysa Pasternaka rozciąga się na przestrzeni 30 lat w Rosji na początku XX wieku. Widzimy oczami bohaterów jak rozrastała się rewolucja październikowa. Na naszych oczach piękna carska Rosja zgniatana jest przez czerwonych barbarzyńców. Terror, gułag, przesladowanie obywateli w imię „wolności, równości i marksizmu- leninizmu”. Przejmujące arcydzieło obsypane Oscarami, które przeszkadzało wyznawcom dobrego „Wujka Joe Stalina” na zachodzie.


/


„Havana. Miasto utracone”. Aktor Andy Garcia w reżyserowanym  przez siebie filmie pokazuje przewrót Fidela Castro i Che Guevarry na Kube i jego konsekwencje dla normalnej kubańskiej rodziny. Strata majątku, rozbicie scementowanej  rodziny, obozy koncentracyjne, w których Che osobiście mordował ludzi. W końcu Kuba staje się tylko  piękną, utraconą kraina egzystującą w umyśle Kubańczyka, który musi pracować na amerykańskim zmywaku. Oto los Kubańczyków zgotowany przez brodatego ulubieńca lewicy. Gwiazdorska obsada na czele z Garcią, Billem Murrayem i znakomitym Dustinem Hoffmanem jako Mayerem Lanskym. Niestety obraz został wyśmiany przez lewicowych krytyków.  Pokochała go jednak kubańska emigracja w USA. I to się liczy najbardziej.  Dziełko polecam wszystkim infantylnym młodzieńcom, którzy paradują w koszulce z wizerunkiem Che.  

 

/

 

„Brudny Harry”. „Wiem o czym myślisz śmieciu: „Strzelił sześć razy czy tylko pięć?” Szczerze mówiąc, w tej całej zabawie straciłem rachubę. Ale zakładając że to Magnum.44, najpotężniejszy pistolet na świecie, może elegancko odstrzelić ci głowę... musisz sobie zadać pytanie: „Czy mam dziś szczęście?” Masz śmieciu?”. Obrońcy praw zagubionych i skrzywdzonych przez los gwałcicieli, morderców, złodziei, pedofilii byli wstrząśnięci po premierze „filmu legendy” z Clintem Eastwoodem. To tak można? Nie trzeba bandytów usprawiedliwiać? Można do nich strzelać? Ano tak! Klasyka dla prawdziwych facetów.


 

/


"South Park" - kreskówka dla dorosłych, która stała się klasykiem i pozycją kultową. Nie ma drugiego tak niepoprawnego politycznie dzieła. Jest to "biblia" każdego prawdziwego liberała. W 15 sezonach i filmie kinowym Trey Parker i Matt Stone zdążyli obrazić już wszystkich- od: gejów, lesbijek, ekologów, muzułmanów, Clintona, Obamę, Busha, hipisów, Barbarę Streisand, Żydów, niepełnosprawnych, Michaela Jacksona, gwiazdy sportu, filmu, telewizji, scjentologów, socjalistów, komunistów, faszystów, aborcjonistów aż po Chrystusa, papieża i chrześcijan. Ale my się nie obrażamy! Wolność słowa dla każdego prawicowca jest świętością!


 

/


„Apocalypto”. Mel Gibson ( fundamentalista chrześcijański) wyrósł na głównego konserwatystę kina. Dziś mierzy się z własnymi demonami i grzechami. Jednak  jego „Pasja” zarobiła setki milionów dolarów i stała się powodem nawrócenia wielu ludzi. Wzbudziła oczywiście wściekłość wielu lewicowców i nawet niektórych chrześcijan, stając się w ich oczach oszołomskim, antysemickim ( akurat w przypadku „Pasji” zarzut nietrafiony), brutalnym spektaklem „faszysty”. No cóż, Gibson nie przejął się krytyką i poszedł za ciosem robiąc film, który obnaża legendę Indian jako kochających pokój, przyjaznych tubylców wytępionych przez Kościół katolicki. W filmie Gibsona to krzyż jest odpowiedzią na barbarzyństwo czerwonoskórych. „Herezja! Faszyzm! Skandal!”- pisano. Jednak Gibson nie byłby Gibsonem, gdyby czegoś takie nie zrobił. Modlę się by ten „ostatni Mohikanin” prawicy w Hollywood wyzbył się tępego antysemityzmu i poukładał swoje życie osobiste. Ktoś taki potrzebny jest w fabryce snów.


Moja lista nie obejmuje obrazów religijnych i quasi religijnych, które powstawały w Hollywood na pęczki.  W zestawieniu nie ma też klasyków z lat 50-tych, gdzie pewna hierarchia wartości była poukładana. Jednak jak już zaznaczyłem- to jest bardzo, bardzo subiektywny przegląd. Zatem miłych zakupów!


Łukasz Adamski

Komentarze (55):

anonim2011.12.22 20:07
<p>Wesołych Świąt Panie Redkatorze. Tak myślałem, takie filmy Pan lubi.</p>
anonim2011.12.22 20:14
<p>Panie Łukaszu, cenię Pana za zapał i energię, ale Panu się tylko wydaje, że jest Pan prawicowym konserwatystą.&nbsp; Moge i ja nie mieć racji, ale w moim odczuciu prawicowy konserwatysta to człowiek, kt&oacute;ry wybiera rzeczy wysokiej pr&oacute;by, a na Pana liście jest w paru punktach zwykłe filmowe badziewie, kt&oacute;re nie zasługuje na nagrodę Maliny. Tacy ludzie są nieszczęsciem w każdej grupie r&oacute;wieśniczej. Twierdzi Pan, że poleca najlepsze prawicowe filmy. Nie daj B&oacute;g, żeby ktoś w to uwierzył. Konserwatysta to taki człowiek, kt&oacute;ry wie swoje, ale nie zamyka się w ciasnym, zidelogoizowanym światku. W swoim czasie mialem do czynienia z takim towarzyskim terrorystą, kt&oacute;ry pr&oacute;bowal narzucać swoje poglądy innym. W muzyce istniał dla niego tylko Jon Anderson, Rick Wakeman i Genesis. Gdybym uległ temu szantażowi nigdy nie załapałbym o co chodzi z tym Beethovenem, Niemenem, Republiką czy Grechutą. M&oacute;głby się Pan wysilić i poszukać na filmowej p&oacute;łce czegoś bardziej wartościowego.</p>
anonim2011.12.22 20:18
<p>Na tej liście zaskoczył mnie w zasadzie tylko \"Zły porucznik\" i \"Apocalypto\". Reszta to w zasadzie żenada.</p>
anonim2011.12.22 20:59
<p>Jak dla Pana łowca Jeleni to badziewie to gratuluję gustu. Ciekawe jakie ma Pan zarzuty w stosunku do \"Miasta Utraconego\". Chętnie poczytam wybitnego krytyka filmowego. A Doktor Żiwago? To też badziewie? Bo?</p> <p>&nbsp;</p> <p>Łukasz Adamski</p>
anonim2011.12.22 21:01
<p>@ Lenk. genialne:):):)</p> <p>&nbsp;</p> <p>Ł.A</p>
anonim2011.12.22 21:05
<p>South Park? Zarty na poziomie krocza i zyganie. Nihilizm i obscenia pelna geba. Zwlaszcza zdanie \"&nbsp;aż po Chrystusa, papieża i chrześcijan. Ale my się nie obrażamy! Wolność słowa dla każdego prawicowca jest świętością!\" jest po prostu cudowne. Nie wolno kpic ze swietosci. Wolnosc slowa nie jest swietoscia i nie jest nieograniczona. Kazdy prawicowiec konserwatysta powinien to wiedziec.</p>
anonim2011.12.22 21:09
<p>Panie Leśnodorski, może nie słucham zbyt namiętnie Beethovena czy Republiki, może nie znam superwartościowych ormiańskich film&oacute;w, ale poprzez swoją indolencję - szczerze Panu wsp&oacute;łczuję.</p>
anonim2011.12.22 21:31
<p>Czy dla prawicowc&oacute;w najlepsze filmy to są te, gdzie się strzela i w og&oacute;le jest wojna? Prawicowcy to tacy mali chłopcy? Bo trochę taki obraz mi się wyklarował. Może poszukałby Pan głębiej niż Hollywood i znalazł inne ciekawe i wartościowe pozycję. Łowca jeleni i doktor Żywago są dla mnie jedynymi wartościowymi pozycjami na tej liście. A co do South Park i Pana komentarza: \"<span \" : verdana, geneva; font-size: small; text-align: justify;\">Ale my się nie obrażamy! Wolność słowa dla każdego prawicowca jest świętością!\" to to jest czyste kłamstwo i hipokryzja panie Adamski:) chyba nie muszę tego tłumaczyć, chyba, że pan osobiście poprosi, bo nie zrozumie tej oczywistości</span></p>
anonim2011.12.22 21:31
<p>ewentualnie to:<a href=\"http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/protest_przeciwko_wystawie_z_muzeum_narodowym_17775\">http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/protest_przeciwko_wystawie_z_muzeum_narodowym_17775</a>&nbsp;dam jako pierwszy argument</p>
anonim2011.12.22 21:32
<p>chyba link nie działa. chodzi o artykuł pt:&nbsp;</p> <h2 class=\"news_title\" \" : Arial, Helvetica, sans-serif; color: #337f92; text-decoration: none; padding: 0px; margin: 0px;\">Protest przeciwko wystawie z Muzeum Narodowym</h2> <p>&nbsp;</p>
anonim2011.12.22 21:33
<p>NIe rozumiem. Jezeli Pan por&oacute;wnuje satyrę South Parku z bęcwałami, kt&oacute;rzy palą Biblię i nazywają ją g..... to nie mamy o czym rozmawiać.</p> <p>&nbsp;</p> <p>Ł.A</p>
anonim2011.12.22 21:38
<p>Akurat nie to miałam na myśli, tylko wystawę Katarzyny Kozyry. Poza tym tak naprawdę trudno chyba wyznaczyć wyraźną linię, kt&oacute;ra oddziela dobrą satyrę od złej. Jest to bardzo subiektywny zabieg. I nie mam nic do South Park, żeby nie było. Ale dziwię się, ze PAn też nic nie ma i jestem przekonana, że wielu innych prawicowc&oacute;w się z Panem nie zgodzi.</p>
anonim2011.12.22 21:44
<p>No trudno. Ja nie jestem wszyscy. South Park kpi sobie z każdej świętości. Nie ma temat&oacute;w tabu dla nich. Walą w lewicę, prawicę, muzułman&oacute;w, chrześcijan i Żyd&oacute;w. To prawdziwy wyraz wolności słowa. Wiele temat&oacute;w jakie poruszają tw&oacute;rcy tej kresk&oacute;wki dotyczy waznych spraw. Podlewają to sosem niestrawnym dla wielu ludzi, ale mają coś do przekazania. W USA powstała powazna praca, kt&oacute;rej autor stawia tezę, że tw&oacute;rcy tej kresk&oacute;wki to kryptokonserwatyści. nie można por&oacute;wnać ich do zacietrzewionych ideolog&oacute;w lewicy, kt&oacute;rzy są artystami. W South parku nie ma przechyłu na żadną stronę.</p> <p>&nbsp;</p> <p>Ł.A</p>
anonim2011.12.22 21:45
<p>Panie Łukaszu, wkr&oacute;tce mamy Święta - nie bedziemy sobie zatem skakać do pięknych &oacute;cz w stylu Rambo;). Ten zestaw to jest w zasadzie \"amerykański movie-set pod choinkę prawicowego dzieciaka\". Większośc z nich, nie wyłączając \"Doktora Żywago\" (Żiwago?!), kojarzy mi się z polsko-enerdowską \"Milczącą gwiazdą\".&nbsp; I pokazuje, że Amerykanie mają taką wiedzę o innych kulturach, jak my o pozaziemskich cywilizacjach. W większości są to albo filmowe komiksy albo naiwne opowiastki. Gdyby Pan napisał, że tworzą one jakiś kanon z kt&oacute;rym prawicowy konserwatysta powinien się zapoznać - to OK. Ale Pan pisze o \"najlepszych prawicowych filmach.\' Stąd jestem w szoku. Nie będę jednak zastanawiał nad jakimikolwiek korektami. M&oacute;głbym się zgodzić, że przytoczone przez Pana tytuły w jakimś stopniu zmieniły świat. \"Rambo\", karykaturalny wojownik z gołym torsem i w opasce na głowie (może nawet idol Radka Sikorskiego) wpłynął zapewne w jakimś stopniu na postawę Amerykan&oacute;w wobec Sowiet&oacute;w. Ale z pewnością nie jest to kino \"najlepsze\".</p>
anonim2011.12.22 21:48
<p>To są moje subiektywne typy. To nie jest zestaw wszystkich najlepszych prawicowych film&oacute;w. Na końcu pisze, że nie wymieniam kina lat 50 tych i film&oacute;w religijnych. Ale proszę pokazać swoje typy. Chętnie się zapoznam i nadrobię zaległości może. Pisżę serio. A \"Pierwsza krew\", w przeciwieństwie do 2 następnych części, pokazała ważny problem gnojenia bohater&oacute;w wracających z Wietnamu.</p> <p>&nbsp;</p> <p>ps. Życzę Panu i wszystkim czytelnikom wesyłych Świąt!</p>
anonim2011.12.22 22:02
<p>Bardzo fajny zestaw Panie Łukaszu. No może poza South Park. To jednak za grube dla mnie. Ale pozostałe ... - zgadzam się z opisem. Też oglądałem 24 w jednym (niemal) ciągu ;-)) Weseołych Świąt.</p>
anonim2011.12.22 22:06
<p>R&oacute;wnież życzę wszystkiego najlepszego. Oby się nam wiodło w tym roku pamiętnym 2012. Tak na marginesie wiadomo, że co 200 lat dwunastka w dacie odgrywa w naszych dziejach dużą rolę. 1612 - Moskwa z Chodkiewiczem, 1812 - wyprawa na Moskwę z Napoleonem, 2012 - na Moskwę? Ale z kim :)?</p> <p>Może coś napiszę, ale tak jak większość mam kupę roboty. Swoją drogą myślę, że warto sworzyć listę takich film&oacute;w. Przecież człowiek uczy sie przez całe życie.</p>
anonim2011.12.22 22:30
<p>Poeto - raz w roku potrafisz strzelić jakąś trafną frazą. Już lecę, byle nie ichnim samaliotem.</p>
anonim2011.12.22 22:36
<p>proponuje jeszcze kilka \"moich\" typ&oacute;w:</p> <p>\"Ostatni samuraj\" ... o wierności tradycji ..</p> <p>\"Walkiria\" ................... o sprzeciwie wobec władzy</p> <p>&nbsp;</p>
anonim2011.12.22 23:35
<p>A ja życzę pod choinkę - \"Wielka Cisza\" Philipa Groninga i \"Ludzie Boga\" Xawiera Beauvoisa.</p>
anonim2011.12.23 5:25
<p>Kto jest na pierwszym z g&oacute;ry zdjęciu ? R. Gosling ? I z jakiego to zdjęcie pochodzi filmu ?</p>
anonim2011.12.23 6:27
<p>\"Oto jest głowa zdrajcy\" (Man for&nbsp;all seasons) -uważany za&nbsp;arcydzieło film Freda Zinnemanna o Tomaszu Morusie z 1966r. (6 Oscar&oacute;w). Od tego filmu każda tego typu lista powinna się zaczynać</p>
anonim2011.12.23 7:54
<p>Ja najbardziej lubię South Park za bluźnierstwa, szydzenie z Boga Ojca, Pana Jezusa, Najśw. Panny Maryi, Kościoła katolickiego, epatowanie wulgarnością, sprośnością i innymi rodzajami ohydy. A nawet jeśli ktoś nie ceni tych tradycyjnych dla \"South Park\" element&oacute;w, to co tam, najważniejsze jest, że serial wyśmiewa się z politycznej poprawności. Ten fakt sprawia, że bluźnierstwa, antychrześcijaństwo, ohyda, wulgarność i niemoralność, jaka go przepełnia, są tylko pikusiem, na kt&oacute;ry można przymknąć oko. W zapodanym filmiku m.in, parę scen z ulubionego przez część konserwatyst&oacute;w \"South Parku\": <span class=\"oembedclosehide\">&darr;</span><a href=\"http://www.youtube.com/watch?v=mHX5RctMzWE\">http://www.youtube.com/watch?v=mHX5RctMzWE</a></p>
anonim2011.12.23 8:10
<p>2012 - na Moskwę z Gruzinami, Ukraińcami i Bałtami! &nbsp;Może Księstwo Moskiewskie wr&oacute;ci do swych pierwotnych rozmiar&oacute;w z początk&oacute;w XIII w.&nbsp; ;)&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; @@@@@@@@@@@@@@@@@@&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; Wszystkim błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia !!!!!!!!</p>
anonim2011.12.23 8:19
<p>Bo każdy m&oacute;j tekst na tym portalu jest moim zdaniem a nie redakcji Frondy. Nie zawsze reszta redakcji podziela m&oacute;j punt widzenia. Z natury rzeczy tekst publicystyczny jest subiektywny. A podpisuje się tak by m&oacute;c z Wami dyskutować i nie musieć się wylogowywać:)</p> <p>Ł.A</p>
anonim2011.12.23 8:26
<p>&gt;&gt; <span \" : verdana,geneva; font-size: small;\">Wolność słowa dla każdego prawicowca jest świętością!</span></p> <p><span \" : verdana,geneva; font-size: small;\">czy sugeruje p. Łukasz, że Kości&oacute;ł przedsoborowy składał się z lewak&oacute;w ?</span></p> <p><span \" : verdana,geneva; font-size: small;\">Bo czemże jest Indeks Ksiąg Zakazanych jak nie cenzurą? Przeczytaj redaktorze, choćby taki tekst ... http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,3514 - może zrozumiesz, ile jeszcze musisz doczytać, by być ... prawicowcem </span></p>
anonim2011.12.23 8:40
<p>Przechodząc zaś do pozostałych film&oacute;w:</p> <p>1. \"Łowca Jeleni\" - generalnie OK, ze względ&oacute;w wymienionych w tekście.</p> <p>2. \"Rambo 1\" - generalnie OK, ale mogło by się obyć bez takiej dawki przelewanej tam krwi.</p> <p>3. \"24\" - chyba nieOK, bo wydaje się usprawiedliwiać zasadę \"Cel uświęca środki\".</p> <p>4. \"Życzenie śmierci\" - dawno oglądałem ten film, więc nie jestem pewien, ale czy czasem nie stanowi on w swej treści apologii osobistej zemsty?</p> <p>5. \"Zły porucznik\" - można było nakręcić film o nawr&oacute;ceniu grzesznika bez takiego epatowania obrzydliwościami. Nie wiem, czy jest on wart polecenia, mam mieszane uczucia.</p> <p>6. \"Doktor Żiwago\" - OK, bardzo dobry film</p> <p>7. \"Havana - miasto utracone\" - nie oglądałem, ale z opisu wynikałoby, że jest OK.</p> <p>8. \"Brudny Harry\" - generalnie OK, bo jest to opowieść o dobrym glinie, walczącym z przestępczością, ale mimo to gł&oacute;wny bohater przesadza jeśli chodzi o okazywanie pogardy przestępcom.&nbsp;</p> <p>10. \"Apocalyptyco\" - w całości nigdy nie oglądałem, ale z opis&oacute;w wynika, że chyba jest OK.</p> <p>&nbsp;</p>
anonim2011.12.23 9:20
<p>Dziękuję wszystkim za propozycje. Naprawdę trudno jest znaleźć coś co da się oglądać. Ze swej strony polecam film \"Miłość przychodzi powoli\". Mało znany, bez większych sensacji, pozwala zrozumieć jak zbudowano potęgę Ameryki. Film burzy szereg dzisiejszych mit&oacute;w rozsiewanych w celu zniszczenia cywilizacji w og&oacute;le, a cywilizacji białego człowieka, cywilizacji łacińskiej w szczeg&oacute;lności.</p> <p>Innym polecenia godnym filmem jest polska produkcjia \"Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy\" - trzynacie godzin, ale warto. Zwłaszcza w obecnej sytuacji.</p>
anonim2011.12.23 9:43
<p>Zadałem dwa pytania...</p>
anonim2011.12.23 9:45
<p>Szkoda, że lista film&oacute;w obejmuje tylko pozycje zagraniczne. Jednakże niewątpliwie prawdziwa klasyka z owej listy jak dla mnie to: \"Brudny Harry\" i \"Życzenie śmierci\". Muszę odkurzyć swoją kolekcję DVD i zamiast Kevina z Polsatu obejrzeć w wolnej chwili dobre amerykańskie kino.</p>
anonim2011.12.23 9:52
<p>@Szem - a to nie jest R. de Niro?</p> <p>Co do teksty głownego to Rambo1 nie był ulubionym filmem Reagana. Zaprosił od Stallone\'a na rozmowę z powod&oacute;w politycznych (dużej popularności serii o Rambo). Reagan nie lubiał wsp&oacute;łczesnych film&oacute;w tzn. po 1968. Nie lubiał wulgarności i przemocy. Wolał gdy w filmie n&oacute;ż leży na stole i ktoś go może użyć niż gdy ktoś go używa i trup ściele się gęsto.</p>
anonim2011.12.23 10:07
<p>Moje dodatkowe (do niekt&oacute;rych) typy to:</p> <p>1. \"Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady\" (uwaga - dziewczyny nie lubią :))</p> <p>2. \"Gran Torino\"</p> <p>3. \"Czas apokalipsy\" - najlepiej w wersji reżyserskiej</p> <p>&nbsp;</p>
anonim2011.12.23 10:34
<p>South Park jest moim faworytem i tak i tak. Zero politycznej poprawności. Ale niestety ludzie zapominają o tym że to jest tylko szydercza kresk&oacute;wka. Przykład? Po tym jak wyemitowano odcinek South Park o scjentologach (w kt&oacute;rym nie było nic fałszywego o wierze scjentolog&oacute;w, program po prostu uznał tą wiarę za kompletny absurd - ciężko się nie zgodzić), kości&oacute;ł Mela Gibsona zmusił swoich członk&oacute;w do opuszczenia obsady programu, przez co odszedł aktor podkładający głos pod Chefa. Ludzie za bardzo się zrażają do tej bajki za \"naruszanie świętości\", bo nie stać ich na refleksję dlaczego akurat z tego tematu się nabijają.</p>
anonim2011.12.23 10:35
<p>SzEm</p> <p>Łowca Jeleni, Robert De Niro</p>
anonim2011.12.23 10:54
<p>Dzięki wielkie, Cieniu Kolorowy :))</p>
anonim2011.12.23 11:12
<p>Pozdrawiam :)</p>
anonim2011.12.23 11:36
<p>No i nie zdążyłem odpowiedzieć SzeMiemu.</p> <p>A tylko jeszcze chciałem dopowiedzieć, że Cobra była swego rodzaju hołdem oddanym Brudnemu Harremu. W treści to się przewija. A także w doborze aktor&oacute;w. Choćby \"gł&oacute;wny zły\" w Brudnym Harrym jest grany przez aktora, występującego w Cobrze, jako policjant przeciwnik Cobrettiego. Oba filmy dobre. I rzeczywiście Gran Torino m&oacute;głby z powodzeniem dołączyć do listy zamiast South Park. Gran Torino jest wybitne.</p>
anonim2011.12.23 12:37
<p>Wow, opr&oacute;cz \"Życzenia śmierci\" i \"Apocalypto\", to naprawdę niezłe filmy. Osobiście uważam, że najlepszym filmem o wojnie w Wietnamie jest \"Full Metal Jacket\", ale generalnie za listę pioneczka.</p>
anonim2011.12.23 15:53
<p>ja bym dorzucił jeden z nalepszych western&oacute;w wszechczas&oacute;w UNFORGIVEN Clinta Eastwood\'a</p>
anonim2011.12.23 15:54
<p>A ja się pytam, gdzie \"Dwunastu Gniewnych Ludzi\"????</p>
anonim2011.12.23 19:52
<p>polecam Łowcę jelieni - klasyka, niezapomniania kreacja DeNiro i Meryl Streep</p>
anonim2011.12.23 21:06
<p>Polecam Boże Narodzenie po żydowsku. Ubaw po pachy: <a href=\"http://www.youtube.com/watch?v=z8LmMtScH3g\">http://www.youtube.com/watch?v=z8LmMtScH3g</a></p>
anonim2011.12.23 21:22
<p><em \"font-weight: bold; font-style: normal; : arial, sans-serif; line-height: 16px; font-size: small;\">Władca Pierścieni?</em></p>
anonim2011.12.23 21:31
<p>Moje gratulaCJE!</p> <p>Jeśli South Park jest prawicowy według autora, top cięzko nawet polemizować.</p> <p>Wystarczy zobaczyć South Park o Katolikach i por&oacute;wnac ciężar dowcipu z South Parkiem o Żydach, Muzułmanach, itp O scjentologach nei piszę...bo postanowiono go nie emitować w telewizji.</p> <p>&nbsp;</p> <p>Pomijam jakie swstawki gejowskie (tylko niby smieszne) itd.</p> <p>&nbsp;</p> <p>Ja kupuję często ksiązki na Święta...i chyba bezpieczniej jest przerzucić się na jakiś toster niż filmy DVD ;o)</p>
anonim2011.12.23 21:40
<p>Dość ciekawym filmem, kt&oacute;ry jest też swojego rodzaju puszczeniem oczka do katolik&oacute;w i tradycji jest obraz pt.\" księga ocalenia\" z Denzelem Washingtonem w roli gł&oacute;wnej.</p>
anonim2011.12.23 21:41
<p>p</p>
anonim2011.12.23 22:06
<p>Dobrym obrazem jest film \"The book of Eli\" z Denzelem Wasingtonem w roli gł&oacute;wnej. Można zauważyć pewien ukłon protestant&oacute;w w stronę tradycji, aczkolwiek każdy sam niech sobie zintetrpretuje. Polecam mimo pewnych nieciekawych wątk&oacute;w.</p>
anonim2011.12.24 0:43
<p>A ja jeszcze dodam taką informację zaczerpniętą z wydanej przez \"Frondę\" książki pana Sumlińskiego: redaktor Sumliński dowiedział się od syna wielkiego rotmistrza Pileckiego, że hollywoodzcy bonzowie daliby wielkie pieniądze na gigantyczną produkcję o ś.p. rotmistrzu, pod warunkiem że w rodzinie rotmistrza znajdzie się nasz. Tego syn ś.p. rotmistrza nie zdzierżył. I słusznie. Tak to prawicowe kino traci bohater&oacute;w. Rotmistrz Pilecki powinien być w kinie jak James Bond, ale gdyby tylko mial właściwe pochodzenie. Zupełnie jak za PRL, tyle że wtedy liczyło się pochodzenie chłopskie, nie tylko \"prawnicze\".</p>
anonim2011.12.24 1:17
<p> \"background-image: initial; background-attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial; margin: 8px;\"> <p>Widziałem \"Łowcę jeleni\" - konfetti i szampan za role Roberta De Niro, Christophera Walkena, Johna Savage\'a, Meryl Streep, Johna Cazale\'a - wielkie wzruszenia; \"Rambo\" - w porzo; \"24 godziny\" - trzymający w napięciu serial, obejrzałem 1. serię, ale po zabiciu pięknej Leslie Hope (zakochałem się w niej na zab&oacute;j) przez piękną Sarę Clarke z dużym &nbsp;niesmakiem przestałem oglądać; \"Życzenie śmierci\" - mimo wszystko niesmak, bo w gruncie rzeczy mściciel niczym nie r&oacute;żni się od sprawc&oacute;w zbrodni; \"Zły porucznik\" - nadaje się na festiwal film&oacute;w w Niepokalanowie, nuda przeraźliwa, Harvey Keitel przegadany i przestylizowany;&nbsp;\"Doktor Żywago\" - pozytyw za rolę Omara Szarifa; \"Hawana. Miasto utracone\" - nie widziałem; \"Brudny Harry\" - Clint Eastwood w formie szczytowej, klasyk nad klasyki, choć w gruncie rzeczy bardzo podobny w wymowie do \"Życzenia śmierci\"; \"South Park\" - mimo wielkie klaki nie widziałem ani jednego odcinka; \"Apocalypto\" - trochę przesadzone, ale daje się oglądać.</p> </p>
anonim2011.12.24 15:30
<p>&nbsp;Dobre kino?: \"Savior\" z&nbsp; Dennisem Quaidem, \"Ono\",&nbsp; \"4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni\"</p> <h3 class=\"r\"><a class=\"l\" href=\"http://www.google.pl/url?sa=t&amp;rct=j&amp;q=trzy%20miesi%C4%85ce%20dwa%20rygodnie%20i%20trzy%20dni&amp;source=web&amp;cd=1&amp;ved=0CCMQFjAA&amp;url=http%3A%2F%2Fwww.filmweb.pl%2F4.Miesiace.3.Tygodnie.I.2.Dni&amp;ei=CPD1TtnrMsnAswbG24DpDw&amp;usg=AFQjCNEzYIy8PDbxavv-X6EqKl29010NMA&amp;sig2=8_RAeT2ehyTS5l0HTFpabg&amp;cad=rja\"> <em></em><em></em></a></h3>
anonim2011.12.25 7:56
<p \"text-align: justify;\">&nbsp;</p> <p \"text-align: justify;\"><span \" : verdana,geneva; font-size: small;\"><em><strong>\"\"South Park\"</strong></em> (...)jest to \"biblia\" każdego prawdziwego liberała.(...)W 15 sezonach i filmie kinowym Trey Parker i Matt Stone zdążyli obrazić już wszystkich- (...)po <span \"text-decoration: underline;\"><strong>CHRYSTUSA</strong></span>, papieża i chrześcijan. Ale my się nie obrażamy! Wolność słowa dla każdego prawicowca jest świętością!\"</span></p> <p \"text-align: justify;\">&nbsp;</p> <p \"text-align: justify;\">Jak pan godzi sw&oacute;j liberalizm z katolicyzmem skoro w imię \"świętej\" wolności słowa toleruje pan BLUŹNIERSTWA ?</p> <p \"text-align: justify;\">Moze \"Włatcy M&oacute;ch\" pan jeszcze poleci...</p> <p \"text-align: justify;\">&nbsp;</p> <p \"text-align: justify;\">--------------------------------------------------------------------------------------------</p> <p><span \" : Times New Roman; font-size: medium;\">KKK 2148 Bluźnierstwo sprzeciwia się bezpośrednio drugiemu przykazaniu. Polega ono na wypowiadaniu przeciw Bogu &ndash; wewnętrznie lub zewnętrznie &ndash; sł&oacute;w nienawiści, wyrzut&oacute;w, wyzwań, na m&oacute;wieniu źle o Bogu, na braku szacunku względem Niego w słowach, na nadużywaniu imienia Bożego. Św. Jakub piętnuje tych, kt&oacute;rzy \"bluźnią zaszczytnemu Imieniu (Jezusa), kt&oacute;re wypowiedziano nad (nimi)\" (Jk 2, 7). Zakaz bluźnierstwa rozciąga się także na słowa przeciw Kościołowi Chrystusa, świętym lub rzeczom świętym.(...)</span></p> <p><span \" : Times New Roman; font-size: medium;\">Bluźnierstwo sprzeciwia się szacunkowi należnemu Bogu i Jego świętemu imieniu. Ze swej natury jest grzechem ciężkim (Por. KPK, kan. 1369).</span></p>
anonim2011.12.26 18:50
<p>Pytanie czy Gibson jest takim wrednym \"playboy\'em\", nieodpowiedzialnym facetem czy dostał \"propozycję nie do odrzucenia\" od wpływowych przeciwnik&oacute;w \"Pasji\"?</p>
anonim2011.12.26 21:45
<p>Opr&oacute;cz wspomnianego \"Oto jest głowa zdrajcy\" warto zobaczyć \"Dowcip\" (Wit) z Emmą Thompson oraz \"Ż&oacute;łty szalik \"(chociażby dla popisowej roli Gajosa).</p>
anonim2011.12.27 10:54
<p>Panie Redaktorze bardzo Pana szanuję ale tym razem to Pan przesadził. South Park dla prawicowca? Panu na głowę padło? I co ma wsp&oacute;lnego wojna w Wietnamie z konserwatyzmem światopoglądowym? Przecież to polityka. To tak jak &nbsp;wtey gdy Pan stwierdził że \"praiwocwieec musi być proizraelski\". Czy Pan nie rozumie że bycie \"propalestyńskim, \"Proizraelskim\" czy \"proamerykańskim\" zależy od osobistych przeżyć a nie od pogląd&oacute;w politycznych? PS. Jestem zwolennikiem wojny w Wietnamie.</p>
anonim2012.04.4 20:57
<p>South Park oglądam chyba od 4. serii (oczywiście poprzednie też nadrobiłem). I fakt- czasami naśmiewa się z Chrześcijaństwa ALE... po pierwsze- naśmiewa się ze wszystkich r&oacute;wno- żyd&oacute;w, ateist&oacute;w (nie tak dawno agnostyk&oacute;w- kt&oacute;rych przedstawili jako idiot&oacute;w kt&oacute;rzy wierzą że nic nie wiadomo i wszystko może być a może nie być, więc nie można o niczym m&oacute;wić że jest lub nie jest;) ), a najczęściej z ludzkiej głupoty i politycznej poprawności.</p> <p>A po drugie w czasach gdy Chrześcijaństwo jest we wszystkich mediach typowym chłopcem do bicia, serial kt&oacute;ry wszystkie pseudoświętości (i niestety r&oacute;wnież prawdziwe świętości) wyśmiewa r&oacute;wno jest wzorem wolności słowa.</p> <p>&nbsp;</p>