Poznań. Policja rozbiła grupę przestępczą złodziei samochodów - zdjęcie
08.01.21, 14:11fot. pixabay.com

Poznań. Policja rozbiła grupę przestępczą złodziei samochodów

7

Policjanci z KWP w Poznaniu rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Siedem osób, mieszkańców powiatu poznańskiego, usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzieży i usiłowania kradzieży oraz zarzuty paserstwa. Zatrzymani odpowiadają za kradzieże pojazdów marek Hyundai i Kia na łączną kwotę ponad 1,5 mln złotych. Za to przestępstwo grozi im nawet 10 lat więzienia.

15 grudnia 2020 r. roku policjanci z Wydziału Kryminalnego i z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali na terenie Lubonia i Poznania 7 osób, członków zorganizowanej grupy przestępczej. To 2 kobiety i 5 mężczyzn w wieku od 34 do 65 lat z powiatu poznańskiego. Grupa specjalizowała się w kradzieżach i paserstwie samochodów koncernów Hyundai i Kia.

Funkcjonariusze jednocześnie weszli na teren 9 posesji. Zabezpieczyli części pochodzące ze skradzionych pojazdów, urządzenia i przedmioty wykorzystywane do kradzieży pojazdów, przedmioty przypominające broń palną, podrobione dokumenty oraz środki odurzające i substancje psychotropowe. Jak ustalili policjanci grupa przestępcza, dokonała kradzieży pojazdów na łączną kwotę ponad 1,5 mln złotych.

Zatrzymania to efekt kilkumiesięcznej pracy operacyjnej. W pierwszej kolejności policjanci skoncentrowali się na ustaleniu osób związanych z kradzieżami aut marek Hyundai i Kia oraz roli, jaką każda z nich odgrywała w strukturach rozpracowywanej grupy przestępczej. Przez kolejne miesiące, mundurowi gromadzili materiał dowodowy. Każda kradzież czy próba kradzieży pojazdu marki Hyundai lub Kia była skrupulatnie analizowana. Na podstawie wyciągniętych wniosków policjanci stworzyli obraz funkcjonowania grupy przestępczej. Dokładnie poznali metody działania poszczególnych jej członków. 

Zatrzymane osoby doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, która prowadzi śledztwo w tej sprawie. Jeszcze tego samego dnia zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz łącznie 51 zarzutów kradzieży i usiłowania kradzieży poprzez włamanie do pojazdów marki Hyundai i Kia, oraz 2 zarzuty paserstwa.

Za to przestępstwo zatrzymanym grozi nawet 10 lat więzienia. Jeden z mężczyzn działał w warunkach recydywy, dlatego kara ta może wzrosnąć. O losie zatrzymanych członków grupy zadecyduje teraz Sąd.

(KWP w Pozananiu/js)

 

mp/policja.pl

Komentarze (7):

rydzyk to diabelski wytrzep2021.01.8 15:45
mogli powiedzieć że auta dostali od bezdomnego... i nie wiedzieli że są kradzione!
Po 11 ...2021.01.8 14:19
"Grupa specjalizowała się w kradzieżach i paserstwie samochodów koncernów Hyundai i Kia." Ciekawe gdzie można było sprzedać samochody/części z tak luksusowych samochodów?
Nie każdy ma goowna.2021.01.8 14:25
Kia Stinger, K900, Kia Quoris sprawdź cenę. Albo Hyundai Genesis lub Palisade.
Po 11 ...2021.01.8 15:00
Przyjacielu, ja miałem 3 szt Kia Sorento, a żona ma Kia Sportage. A jak się przejechałem Stimgerem to mi kopara opadła.
Tak, tak ....2021.01.8 15:40
żonę to miałeś kilka dekad temu. Teraz masz wózek zakotwiczony do lufcika, tj. taniego "komputerka", goowna z Chin. "Pogrepsuj" z wnukiem, nie jestem twoim przyjacielem.
Po 11...2021.01.8 15:42
A to ty przyjacielu? No racja, przyjacielem to ty moim nie jesteś, ale i tak cię lubię. Motywujesz mnie.
Leon2021.01.8 14:34
Właśnie byś się zdziwił, kupiłem żonie i30, i jak go popsuła to ja się zdziwiłem kosztem części do tego kibla, droższe niż do toyoty czy francuzów.