Poznaj historię procesji Bożego Ciała - zdjęcie
10.06.20, 16:37

Poznaj historię procesji Bożego Ciała

14

KS. PROF. UAM DR HAB. DARIUSZ KWIATKOWSKI

Procesja Bożego Ciała

Pośród wielu procesji znanych w kręgach chrześcijańskich na szczególne znaczenie zasługuje procesja eucharystyczna odbywająca się w uroczystość Bożego Ciała.

Papież Urban IV, ustanawiając w 1264 roku uroczystość Bożego Ciała, nie wspominał o procesji. Najprawdopodobniej procesja ta stała się inicjatywą oddolną, a więc nie pochodzącą z nakazu papieskiego. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z Kolonii i innych diecezji niemieckich z drugiej połowy XIV w. Nie były to jednak procesje celebrowane jedynie w święto Bożego Ciała. Powstały one w ramach różnych form średniowiecznej pobożności i adoracji Najświętszego Sakramentu. Dokument biskupa Brandenburga z 1372 roku zezwalał nosić Eucharystię w następujące święta: Zmartwychwstanie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie, święto Dedykacji Kościoła i w Boże Ciało. Poza tym procesje eucharystyczne dodawały splendoru wielkim uroczystościom o charakterze świeckim, np. koronacja króla, czy obchody dnia zwycięstwa nad wrogiem. Znany był także zwyczaj zabierania Eucharystii w drogę, aby uchronić się przed niebezpieczeństwem. Także papieże udając się w podróż zabierali ze sobą Eucharystię, którą umieszczano na specjalnie przygotowanym „tronie”, umocowanym na białym koniu.

Procesja Bożego Ciała kształtowała się również pod wpływem pobożności związanej z procesjonalnym i uroczystym noszeniem Wiatyku do chorych. Także procesje organizowane w różne święta i uroczystości, w czasie których noszono relikwie świętych, krzyż lub Ewangeliarz jako znaki Chrystusa, mogły podsunąć pomysł o procesjonalnym niesieniu Eucharystii, czyli rzeczywistego Jezusa, ukrytego pod postaciami eucharystycznymi.

Procesja Bożego Ciała na samym początku miała charakter uwielbienia. W Niemczech połączono ją z procesją błagalną o pogodę, urodzaje i zabezpieczenie przed nieszczęściami. W Polsce procesja ta przyjęła się powszechnie w XV wieku, choć była znana już w XIV wieku w Płocku, Wrocławiu i Krakowie. Bardzo chętnie w tych procesjach uczestniczyli królowie wraz ze swoimi dworami oraz mieszkańcy wielkich miast, którzy wykorzystywali okazję by pochwalić się swoim bogactwem.

Współczesna księga liturgiczna zatytułowana „Komunia święta i kult tajemnicy eucharystycznej poza Mszą świętą, dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, podkreśla szczególne znaczenie procesji eucharystycznej w uroczystość Bożego Ciała i podaje jej strukturę. W procesjach, w czasie których celebrans niesie Najświętszą Eucharystię poza kościół wśród uroczystych obrzędów i śpiewów, lud chrześcijański składa publiczne świadectwo swej wiary i pobożności wobec Najświętszego Sakramentu.

Procesja Bożego Ciała ściśle wiążę się z Eucharystią, dlatego powinna być celebrowana zaraz po niej. W tę uroczystość procesja stanowi przedłużenie Mszy świętej Najświętszy Sakrament niesiony jest w sposób bardzo uroczysty przez ulice naszych miast i wiosek. Przy drodze buduje się cztery ołtarze, przy których procesja zatrzymuje się, aby oddać cześć Chrystusowi obecnemu w znaku chleba eucharystycznego. Przy poszczególnych stacjach odczytuje się także fragmenty Ewangelii odnoszące się do Eucharystii. Wszystkie podkreślają obecność Chrystusa w Eucharystii, która jest znakiem Nowego Przymierza. Eucharystię przedstawia się jako pokarm, który może nasycić głód każdego człowieka. Modlitwie adoracji oraz proklamacji i słuchaniu słowa Bożego towarzyszy modlitwa błagalna wyrażona w śpiewie pieśni „Święty Boże”. W ten sposób uznajemy Chrystusa jako jedynego Pana i Zbawiciela oraz Tego, który może zaradzić wszystkim ludzkim problemom. Dlatego wyśpiewując hymn „Ciebie Boga, wysławiamy”, wyrażamy nasze uwielbienie i dziękczynienie, że zechciał z nami pozostać i towarzyszy naszemu ziemskiemu pielgrzymowaniu, jako Chleb, czyli najbardziej potrzebny do życia pokarm.

Tekst pochodzi z książki ks. prof. Dariusza Kwiatkowskiego, Zaczerpnąć ze źródła wody życia. W świecie liturgicznych znaków, Kalisz 2007

Opoka.org

Komentarze (14):

JAGODA2020.06.10 23:15
DZIŚ ŚWIĘTO BOŻEGO CIAŁA. PO MSZY ŚWIĘTEJ IDZIE PROCESJA ULICAMI MIAST I WSI. PAN JEZUS WYCHODZI DO NAS NA ULICE NASZYCH MIEJSCOWOŚCI. Zacytuję niewielki fragment Te Deum, / całość ma 14 zwrotek:/, który śpiewa się na zakończenie: "CIEBIE BOŻE WYSŁAWIAMY.." "...Ciebie BOGA wysławiamy,Tobie Panie Wieczna Chwała. Ciebie Ojca, Niebios Bramy, Ciebie Wielbi Ziemia Cała! .....(...)...Po Prawicy Siedzisz Boga, w Chwale Ojca, Syn Jedyny. Lecz, gdy zagrzmi trąba sroga, przyjdziesz sądzić ludzkie czyny...(.....)." .................................................................................................................................. " W TOBIE PANIE ZAUFAŁEM, NIE POWSTYDZĘ SIĘ NA WIEKI.." AMEN.
JAGODA2020.06.11 13:14
Dzięki nawet za tego minusa. Nie trudno się domyśleć, kto go postawił! Zawsze ten sam.....
Tomasz2020.06.10 21:54
15.06.17. Orędzie Jezusa do Mistyczki Anny. Czym jest PROCESJA BOŻEGO CIAŁA? Procesja Bożego Ciała, to czas uczczenia Ciała i Krwi Jezusa Chrystusa… To czas odwiedzin Boga samego w Trójcy Jedynego. To czas, gdy sam Bóg patrzy z miłością jak się Jego dzieci mają. Tu nie ma krytyki ni oceny, to spojrzenie pełne miłości, choć teraz dzieci dla Boga czasu nie mają i wolą czas spędzić inaczej. To czas, gdy Niebo zstępuje na Ziemię, by umocnić mocą swej miłości swych braci, co w trudzie dnia codziennego się zmagają. Święta to Procesja i pełna jasności, tu szatan ucieka, nie może znieść Boga bliskości. Procesję Bożego Ciała jako folklor uważają i wstydzą się w ten sposób publicznie wyznać Boga, to i tak Jezus przychodzi do swoich dzieci jako zatroskany Ojciec pełen miłości. Wielka to łaska, gdy Bóg sam przechadza się ulicami, wielka to łaska, gdy wszystkim Błogosławi, wielka to łaska, gdy Bóg w kawałku chleba ukryty jest z nami. Jednak to On w Majestacie i Chwale, sam Bóg przechadza się ulicami, sam Bóg pochyla się w trosce nad nami. Nikt tak naprawdę nie wie czym jest Procesja Bożego Ciała. Czym jest orszak Procesji nie tylko tej widzialnej, ale i tej Boga w Majestacie wraz z Archaniołami, Aniołami i Świętymi, co idą także w Procesji Bożego Ciała. Tak, dzieci Moje, choć w części widzicie czym jest Procesja Bożego Ciała, bo wszystkiego poznać nie możecie. Tak jak poznać i zrozumieć czym jest Niebo, tak teraz poznać nie możecie czym jest Procesja Bożego Ciała.
ele2020.06.10 20:41
Jezus poleżał kilka dni...i się ocknął? cud to by był gdyby Go poćwiartowali i by się skleił
JAGODA2020.06.11 13:18
ele! Co ty bredzisz! Tobie nawet żadne sklejenie nie pomoże ! Już nie ma co u ciebie kleić! Wieszo tym????
Darek2020.06.10 19:39
Promocja kanibalizmu powinna być ścigana i zakazana. Jak jeść ludzkie mięso i zmuszać jeszcze do tego niewinne dzieci, każąc im jeszcze uczestniczyć w rytualnym piciu ludzkiej krwi - odrażające.
D.KL2020.06.11 22:09
DAREK !...???? Z nienormalnym psycholrm nie piszę ! Na głupie stwierdzenie nie ma odpowiedzi! Nie będę się zniżać do twego szamba, aby odpowiedzieć! Lecz nogi, rozumu nie masz! U ciebie ośrodek decyzyjny jest poniżej pasa, dlatego tak trudno ci cokolwiek pojąć! A swoim wpisem ośmieszasz się! Aż żałosne, żeby takie farmazony pisać!
Lech Keller-Krawczyk2020.06.10 17:10
Chyba histerię...
Czarek2020.06.10 16:51
Wspaniałe święto. Polska w tym dniu pięknieje.
Artur2020.06.10 16:50
Wychwalamy Ciebie Panie Boże! Bądź uwielbiony w naszych sercach!.
J. D.2020.06.11 22:00
Artur! Tak, zgoda! "...NIECH BEDZIE CHWAŁA I CZEŚĆ I DZIĘKCZYNIENIE., CHWAŁA I CZEŚĆ JEZUSOWI, CHWAŁA, NIECH BĘDZIE CHWAŁA, TAK JEMU CHWAŁA I CZEŚĆ......." TERAZ I ZAWSZE I NA WIEKI WIEKÓW.AMEN ! Nie wyobrażałam sobie, że tak dużo będzie dziś ludzi na Procesji u nas w naszym mieście! A przecież to nie jedna Parafia! Na zakręcie ulicy konca ludzi nie było widać! A ile bło dziewczynek sypiących kwiatki...! ile rodziców z małymi dziećmi! Miło było popatrzeć, taki Manifest Wiary! JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA I ..NIE ZGINIE!
katolicka kretynizacja polski 2020.06.10 16:46
czczą jakiś wafelek i obnoszą go po ulicach jak małpę w klatce dla uciechy gawiedzi! bog jak istnieje to ma nie zły ubaw patrząc co klesze pomioty wyprawiają...
Trotyl2020.06.10 16:56
Robaku,idź się lepiej pobaw odbytem swojego kolegi-to ci najlepiej wychodzi
Ewa2020.06.10 22:13
Ten wafelek czczą już parę wieków człowieku, a o tobie zapomną po paru latach.