Powstanie Muzeum Getta Warszawskiego - zdjęcie
07.03.18, 12:45

Powstanie Muzeum Getta Warszawskiego

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś, że powołane zostanie Muzeum Getta Warszawskiego. Ma być ,,krzykiem na cały świat'' o prawdziwym obliczu II wojny światowej.


,,To jest placówka, którą chcemy powołać po to, żeby uczcić i żeby była to placówka edukacyjna, dzięki której będziemy mogli uczcić wielki, tragiczny, dramatyczny czyn powstańców getta warszawskiego, powstańców żydowskich, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli tak naprawdę o godność, o to, żeby ich krzyk stał się trochę bardziej słyszalny, bo nie był słyszany'' - powiedział Morawiecki.


,,Chcę, żeby to muzeum było takim miejscem, w którym będziemy w szczególny sposób myśleć o naszej polsko-żydowskiej historii'' - dodał premier.


Na specjalnej konferencji prasowej szef rządu tłumaczył, że ,,akt rozpaczy'' jakim było powstanie w gettcie rząd chce ,,jak najpiękniej uczcić'' i chce, aby za pośrednictwem Muzeum szerzona była prawda o II wojnie światowej.


,,To nie jest instytucja powoływana ad hoc w związku z obecnym zintensyfikowanym dialogiem polsko-żydowskim i polsko-amerykańskim. To instytucja, o której myśleliśmy od dłuższego czasu'' - zapewnił z kolei wicepremier i minister kultury, Piotr Gliński.

mod/300polityka.pl