Rosyjskojęzyczny portal Newsru wyjaśnia, dlaczego jest potrzebna. Chodzi o to, że  bibliotekarze skarżyli się na tę prawdziwą Wikipedię, że jest w niej wiele niedokładności oraz „nieobiektywnych danych”, czyli -niezgodnych z oficjalną linią władz rosyjskich.
Projekt pojawił się wiosną, gdy Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainie, za co spotyka ją  krytyka na Zachodzie. Było to tuż po pseudoreferendum na Krymie, po którym Moskwa włączyła półwysep do Federacji Rosyjskiej.

„W Wikipedii pojawiły się wówczas wpisy niezgodne z propagandą Kremla. Teraz w głównym artykule o Krymie w rosyjskojęzycznej Wikipedii jest mowa o sporze co do statusu półwyspu. A w rubryce dotyczącej przynależności państwowej jest napisane: Rosja/Ukraina (podobnie jest w polskiej wersji)” - pisze „Rzeczpospolita”.
Internauci żartowali wówczas, że z powodu jednego artykułu o Półwyspie Krymskim w Wikipedii, Kreml chce utworzyć całą, własną Wikipedię.

Rosyjska Wikipedia powstanie na podstawie zasobów bibliotecznych z całego kraju, tradycyjnych papierowych. Dostępna będzie głównie na stronach państwowych bibliotek – prezydenckiej i narodowej. O udziale w tworzeniu internautów nie ma mowy.
Prawdopodobnie będzienosić nazwę „Regionalne encyklopedie Rosji".

ed/Rzeczospolita