Posiedzenie Izb Sądu Najwyższego zawieszone, ale SN nie odpuszcza i zamierza obradować! - zdjęcie
22.01.20, 16:40Fot. Wojciech Muła via Wikipedia, CC 4.0

Posiedzenie Izb Sądu Najwyższego zawieszone, ale SN nie odpuszcza i zamierza obradować!

16

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska poinformowała dziś, że jutrzejsze posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego zostaje zawieszone w związku ze wszczęciem przez TK postępowania z wniosku marszałek Sejmu,

Oświadczenie prezes TK odczytała rzecznik Trybunału Aleksandra Wójcik. Poinformowano w nim, że do TK wpłynął wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek dotyczący rozstrzygnięcia dwóch sporów kompetencyjnych między: Sejmem a SN oraz prezydentem a SN.

Prezes TK informuje, że zgodnie z ustawą wszczęcie postępowania przed Trybunałem oznacza też zawieszenie postępowań przed organami prowadzącymi spór kompetencyjny. Dodano również, że pisma procesowe w tej sprawie zostały dziś doręczone wszystkim uczestnikom postępowania, w tym I prezes SN Małgorzacie Gersdorf.

Tymczasem jak się okazuje, Sąd Najwyższy mimo zawieszenia przez TK jutrzejszego posiedzenia sądu, nie ma zamiaru się dostosować. Rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski poinformował, że rozprawa połączonych, „starych” izb SN dojdzie do skutku.

Zdaniem sędziego, żadnego sporu kompetencyjnego nie ma. Jak stwierdził Laskowski:

Spór kompetencyjny to fikcja. Niech się wszyscy zastanowią, czy taki spór jest, czy nie. Ja się jutro o tym wypowiem jako sędzia. Nie można powoływać się na coś nieistniejącego”.

Nie chciał jednocześnie udzielić informacji na temat oceny decyzji prezes TK. Zasłaniał się faktem, że sam będzie jutro uczestniczył w posiedzeniu jako sędzia.

Jak czytamy na portalu wpolityce.pl:

„Sędzia Laskowski i I Prezes SN, decyzją sprzeczną z informacją Trybunału Konstytucyjnego, łamią polski porządek prawny oraz art. 86 ust. 1 Ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, z którego jasno wynika, że wszczęcie postępowania przed Trybunałem powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny”.

dam/PAP,wpolityce.pl

 

 

Komentarze (16):

Darek2020.01.23 14:46
Jak rozumiem do czasu roztrzygnięcia sporu kompetencyjnego Sejm i Prezydent, jako uczestnicy postępowania również zawieszają swoje funkcjonowanie?
Azazel2020.01.23 13:49
Prezes Trybunału Kompromitacyjnego, niejaka Przyłębska: chodzi o ten, no, spór konsumpcyjny?
nie ślepy2020.01.22 19:45
Wstrzymać tym łamaczom prawa zwanych sędziami wypłaty i PO kłopocie! Zachowują się, jak POlitycy i nadal biorą gigantyczną kasę wbrew prawu!
anonim2020.01.22 18:43
Każdy podsądny zaczyna od tego , że żadnej winy nie ma, więc żaden proces ie jest potrzebny. To juz taki odruch.
Niepokorny2020.01.22 18:37
Kabareciarze w togach idą na zwarcie. Jak w końcu zrobi się z nimi porządek to nawet do kabaretu ich nie przyjmą. No i w końcu nawet zagranica za nimi się nie upomni.
Trójoka wrona2020.01.22 17:56
"Odkrycie towarzyskie" Jarosława Kaczyńskiego, Prezes TK Julia Przyłębska nie ma kompetencji do organizacji wstrzymywania pracy żadnych sądów.
zapluty kopciuch reakcji2020.01.22 17:41
Nie bokserzy, nie batalion uzbrojonej piechoty, ale zgraja sędziów postawiła kraj na krawędzi zagłady. Strach pomyśleć, co by było gdyby tak "groźni" dostojnicy jak rektorzy uniwersytetów postawiliby ultimatum rządowi, prezyzentowi i "Strategowi".....
Gospodyni domowa2020.01.22 17:07
Pensja przeciętnego sędziego nie powinna przekraczać średniej krajowej. Jest to przecież zwykły urzędnik! Przywileje zrównać z urzędniczymi.
Maria Blaszczyk2020.01.22 18:25
??? A który urzędnik odpowiada dyscyplinarnie po zakończeniu swojej kariery? Który urzędnik ma takie wymagania co do wykształcenia? Który urzędnik ma nienormowany czas pracy? Który urzędnik składa deklarację majątkową? Sąd jest organem władzy. Takim samym jak parlament czy rząd. Pogląd, ze powinien zarabiać tyle, co pani na kasie w Biedronce - no cóż... Serio, chcesz selekcji negatywnej do tego akurat zawodu?
Blondiwolfgangowa2020.01.22 17:03
Jeśli SN dostosuje się do tego czego chce Przyłębska to będzie oznaczało przerwanie pracy sądu na długie miesiące bo przecież Wolfgangowa nie lubi się przepracowywać i tak szybko nie rozpatrzy to co jej Witek podsunęła.To zawieszenie będzie trwać do czasu wymiany sędziów, którym skończy się kadencja, a wtedy PiS umieści tam swoich i będzie po herbacie. Dziwne, że taki leń jak Przyłębska nagle poczuła wenę do pracy i od razu zadziałała zawieszając pracę SN.
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.22 17:05
przy czym mgr. Przyłębska nie ma kompetencji do zawieszania czegokolwiek, a już tym bardziej SN
Blondiwolfgangowa2020.01.22 18:26
Nie ma kompetencji, ale mnie dziwi szybkość z jaką podjęła tę decyzję. Do tej pory opier...dalała sie, a kasa leciała. Polska to jedno wielkie pisowskie bagno. Myslę, ze bez targania po szczękach sie nie obędzie.
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.22 17:00
pani Przyłebska nie decyduje o posiedzeniach odrębnej niezależnej władzy jaką jest SN. Tym bardziej, że pani Przyłębska nie jest nawet prezesem TK, którego oficjalnie nie ma, został tylko budynek pokoje, dublerzy i uzurpantka Przyłębska.
TAK Z INNEJ BECZKI.....2020.01.22 16:48
Słusznie. Nie ma żadnego sporu kompetencyjnego pomiędzy SN a Sejmem. Jest to wykorzystywanie mgr Przyłębskiej zony TW Wolfganga o wpływy PISu w SN. I tyle.
Polak Ateista Dumny Gej2020.01.22 17:02
Dokładnie ale czego można się było spodziewać po Przyłębskiej, która ledwo egzaminy zaliczała na naciągane tróje.
anonim2020.01.22 19:50
Zgadza się , Nie ma żadnego sporu kompetencyjnego pomiędzy SN a Sejmem. Jest to wykorzystywanie Gersdorf zony TW Gersdorfa z SB o wpływy układu PO/SLD w Polsce.