Pomnik dla Wojciecha J. - zdjęcie
11.07.13, 06:21Zbrodniarz komunistyczny Wojciech Jaruzelski (Fot. Artur Andrzej/Wikimedia Commons)

Pomnik dla Wojciecha J.

16

Kiedy to usłyszałem pomyślałem najpierw, że panu Oleksemu nie wywietrzały jeszcze z głowy procenty po jublu w hotelu „Hyatt”, ale kiedy sprawę przemyślałem to musiałem przyznać, że jest w tych słowach ukryty głęboki sens.

Postacią historyczną Jaruzelski jest na pewno – zasiada w loży dyktatorów obok takich wybitnych osobowości jak Pol Pot, Chruszczow, Ho Shi Min czy Fidel Castro, Kim Dzong Il i Jorge Rafael Videla. Towarzystwo zacne, zapewne niejeden bankiety by przegadać potrafiło dzieląc się doświadczeniem i wymieniając radami.

Jest również generał, bez najmniejszych wątpliwości, postacią wartościową – nie sposób przecież przecenić wartości nauki płynącej z jego biografii dla przyszłych pokoleń. Nauki podobnej do tej, jaką niesie ze sobą życiorys Adolfa Hitlera, Józefa Stalina czy Maxymiliana de Robespierre'a.

No i wreszcie dochodzimy do kwestii pomnikowości postaci Wojciecha Jaruzelskiego – tutaj również z Józefem Oleksym zgodzić się wypada, z tą jednakowoż drobną uwagą, że generał – a właściwie jego dzieła – pomniki już ma. Jeden stoi w Katowicach obok kopalni „Wujek” upamiętniający dziewięciu górników, drugi w krakowskiej Nowej Hucie poświęcony poświęcony Bogdanowi Włosikowi i innym ofiarom stanu wojennego, kolejny w Gdańsku niedaleko bramy stoczni. Jest zatem generał Jaruzelski jednym z niewielu ludzi na świecie, którzy swoje monumenty mogą podziwiać osobiście wspominając wydarzenia, które doprowadziły do ich powstania...

Zastanawiam się jedynie co Józef Oleksy miał na myśli mówiąc „Generał Wojciech Jaruzelski zasługuje na uznanie i uczczenie, powinien zostać przez państwo uhonorowany”. Nie rozumiem, przyznam – miejsce w historii już ma, co do wartości jego postaci też nie ma wątpliwości, pomniki swojej pracy sam może oglądać... Nie wiem w jaki jeszcze sposób można uhonorować człowieka? Nadać jego imię szkole, teatrowi, jednostce wojskowej czy komendzie policji? Postawić kościół pod jego wezwaniem? A może, co by było ewenementem na skalę światową, nadać jego imię całemu krajowi? Rzeczpospolita Polska im. Generała Wojciecha Jaruzelskiego... pasowałoby, przecież sam wielki reżyser Klotz (dawniek Kloc)... to jest, przepraszam, chciałem powiedzieć Kutz, oświadczył dziennikarzom zmierzając na urodzinową, generalską imprezę, że dzięki niemu mamy to, co mamy. Korzyść dodatkowa płynąca z tego rozwiązania byłaby taka, że już po nazwie państwa byłoby wiadomo, czego się po nim spodziewać...

Alexander Degrejt

Komentarze (16):

anonim2013.07.11 6:38
To trzeba mieć we łbie, żeby porównać Jaruzela do Pol Pot'a czy Hitlera. Gratuluje autorowi ciekawych przemyśleń, jest Pan od dawna moim ulubionym "kimś tam"(bo się Pan zawsze upiera że nie redaktorem) na Frondzie.
anonim2013.07.11 7:19
W porównaiu zabrakło np. gen. Franco, ale rozumiem, że to nie jest to linii partyjnej... Jaruzelski jest postacią nikczmną, ale używanie argumentum ad hitlerum ( :-P ) powoduje automatyczną przegraną w dyskusji...
anonim2013.07.11 7:21
Zgadzam sie z tym typkiem oleksym! Pomnik dla jaruzela i jaruzel w tym pomniku zamurowany zywcem. To by bylo piekne!!
anonim2013.07.11 7:52
Oleksy pochodzi z Białej Podlaskiej?? WSTYD mi za moje rodzinne miasto!
anonim2013.07.11 7:57
Nastepnie polski statek polskiej marynarki wojennej powinien zabrac ten pomnik "dziadunia mlaskacza " na sam srodek oceanu i spuscic na samo dno, tak jak sie spuszcza gowno w kiblu!!!!!!!!!!! Ps. Spoko czerwona mendo oleksy i na ciebie czeka juz niedlugo kulka lodow!! BHO!!!
anonim2013.07.11 8:45
Może poprostu państwo powinno go uhonorować i zapewnić mu kwaterę np na Białołęce?
anonim2013.07.11 8:49
Ile Jaruzelski pobiera emerytury na rękę? 10 000,00 zł czy więcej?
anonim2013.07.11 8:52
A to, co mamy właśnie dzisiaj w Polsce, że do głosu dochodzą komuniści chcący uczcić zbrodniarza, to że się w ogóle publicznie mówi o takich rzeczach, to jest efekt: 1. Okrągłego Stołu 2. Grubej kreski 3. Nocnej zmiany (w której to Miłościwie nam panujący jego wysokość Donald Tusk brał czynny udział)
anonim2013.07.11 8:56
@Krzysiekj Generał Franco nie pasuje do tego towarzystwa z co najmniej dwu zasadniczych powodów, ale aby to wiedzieć, trzeba zadać sobie trud poznania historii Hiszpanii ostatniego stulecia z RZETELNYCH OPRACOWAŃ. :)
anonim2013.07.11 8:56
@Krzysiekj Generał Franco nie pasuje do tego towarzystwa z co najmniej dwu zasadniczych powodów, ale aby to wiedzieć, trzeba zadać sobie trud poznania historii Hiszpanii ostatniego stulecia z RZETELNYCH OPRACOWAŃ. :)
anonim2013.07.11 10:43
Częstochowski Poeto, wrzucanie tylu tak różnych postaci, działających w rożnych warunkach, z rożnymi motywacjami do jednego "worka" świadczy nie najlepiej o Twojej wiedzy historycznej i lekceważeniu SKUTKÓW ich działalności. Jaruzelskiego trudno porównywać co do skali skutków z PolPotem czy Stalinem. Nie był również suwerenny jak oni - był sowieckim namiestnikiem, który dla utrzymania władzy prosił o "bratnia pomoc" generała Kulikowa, której ten nie mógł udzielić. Pomnik dla niego to prowokacyjna kpina z ofiar i dowód na bezczelną pewność siebie eks-komunistów.
anonim2013.07.11 12:11
@CzęstochowskiPoeta W kwestii wprowadzenia i bilansu stanu wojennego mam zdanie odmienne względem Twojego , Przyjacielu :) Jeśli chodzi o ofiary stanu wojennego tak naprawdę dość ciężko jest takowy bilans sporządzić. Mówisz o ok. 100 osobach. Pamiętać jednak należy , pomimo , iż fakt ten zdaje się być często przemilczany w dyskusjach o stanie wojennym , że do 3 stycznia 1982 roku nie działały telefony. Do końca sprawą niejasną pozostaje ile osób straciło życie np. w wyniku niemożności wezwania na czas pomocy ?? W tego typu dyskusjach najczęściej padają argumenty pacyfikacji kopalni ,, Wujek " itp. O kwestii wspomnianej przez moją skromna osobę nie powinno się jednak zapominać. Pozdrawiam , Przyjacielu :)
anonim2013.07.11 12:19
@CzestochowskiPoeta W moim przekonaniu to , iż gen.Jaruzelski ,, pokojowo " oddał władzę nie jest żadną jego zasługą. Po prostu nie mógł postąpić inaczej. :) Komunizm w Polsce , jak i w całej Europie Środkowo - Wschodniej upadał. Ba , upadało imperium , Związek Radziecki. W obecnym czasie , w obliczu tego potężnego podmuchu wolności , system ten nie miał szans na przetrwanie. Generał oddając więc władzę nie uczynił nic nadzwyczajnego. W przeciwnym razie mógłby skończyć jak dyktator rumuński , Nicolae Ceausescu , skazany wraz z żoną przez sąd rewolucyjny na śmierć. Pozdrawiam , Przyjacielu :)
anonim2013.07.11 13:03
@CzęstochowskiPoeta Przyjacielu , ale kryzys dotknął także struktur władzy. W czasie stanu wojennego w PZPR przeprowadzono czystki , wyrzucono m.in. tych , którzy wstąpili do ,, Solidarności ". Część spośród członków partii sama wystąpiła z PZPR , gdyż nie zgadzała się z decyzją o wprowadzeniu stanu wojennego. Znaczny odpływ dawnych towarzyszy sprawił , że osłabione zostały nie tylko struktury partii , lecz także administracji państwowej. PZPR opuszczali ludzie nastawieni proreformatorsko , zostawali zaś aparatczycy zorientowani na karierę w strukturach partyjnych i tzw. ,, twardogłowi " , czyli zagorzali komuniści. Komunizm więc raczej nie miał większych szans na przetrwanie. A generała mógł spotkać podobny los co przywódcę Nicolae , np. z rąk tych właśnie ,, aparatczyków " , niczego nie można wykluczyć. Powiem tak , żadna to zasługa. Co do zestawień.... Tu się zgodzę , ale zapewniam , iż jedynie w części masz rację.... Ja jestem zdania , iż w ogóle nie należy takich zestawień sporządzać. Ludzkiego życia nie powinno się bowiem wartościować , różnicować , traktować jako swoistego ,, towaru " , narzędzia ,, przeliczeń " , ,, wyliczeń " , ,, rachowań ". W moim przekonaniu po prostu gen. Jaruzelski zapisał się na kartach historii jako dyktator. Zdaję sobie jednak sprawę , iż nie ma wydarzeń i postaci historii , które jawić się będą w barwach białych , bądź czarnych. Historia nie jest bowiem jednolita , zawsze pozostaje ,, odcień pomiędzy " , jakaś konkretna przestrzeń. W mojej ocenie wiele z działań podejmowanych przez generała było szkodliwymi , niepotrzebnymi. Z całą pewnością stan wojenny został wprowadzony NIElegalnie , zginęło wiele osób , kraj pogrążył się w ogromnym kryzysie , stan został wprowadzony z wątpliwych i niejasnych pobudek..... Polityczną odpowiedzialność za te działania ponosi gen. Jaruzelski. Ubolewam , że nie został uczciwie osądzony przez wymiar sprawiedliwości wolnej , niepodległej , suwerennej Polski. Ocenę pozostawia się zaś historii. To mi po prostu nie odpowiada , z tym nie do końca się zgadzam. Pozdrawiam , polemizujący z Pikadorem , Przyjacielu :)
anonim2013.07.11 19:08
Oleksemu się nie dziwcie, też całe życie lizał tyłek okupantowi ze wschodu.
anonim2013.07.11 22:00
Po prostu podlizuje się. Wydawałoby się, że na starość takie lizusostwo przechodzi, ale gdzie tam. Nie może, bo jest to jedyny sposób na zapewnienie sobie względnego spokoju. Oczywiście zależy to od tego, jak bardzo był przekonujący przed generałem. Widocznie był, bo mógł uruchomić swojego kłapacza oficjalnie, przed dziennikarzami. Ciągle pamięta on i jemu pamiętają jego wpadkę z Kwaśniewskim, na którego napyszczył na popijawie u Gudzowatego. Naraził się bardzo i boi się ciągle.