Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka publikuje oświadczenie w sprawie "kompromisu" - zdjęcie
29.05.13, 18:10Fot. FreeDigitalPhotos

Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka publikuje oświadczenie w sprawie "kompromisu"

7

Oświadczenie Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka w sprawie procedury "in vitro"

W związku z przedstawioną przez Ministra Zdrowia w Sejmie RP (23 maja 2013 r.) informacją dotyczącą wdrażania i finansowania programu zapłodnienia pozaustrojowego, Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka przedstawia następujące stanowisko.

W pełni podtrzymujemy aktualność treści naszego oświadczenia z marca 2008 r.: Procedura "in vitro" mimo ukierunkowania na osiągnięcie szlachetnego celu, jakim jest poczęcie i narodzenie dziecka, jest głęboko nieetyczna i sprzeczna z polskim prawem.

W ramach tej procedury sztucznie, hormonalnie przyspiesza się dojrzewanie kilku, kilkunastu żeńskich komórek jajowych, pobiera się je i w probówce zapładnia męskimi gametami. Zazwyczaj poczętych zostaje kilka, kilkanaście istot ludzkich; następnie dokonuje się ich selekcji. Poczęte dzieci wykazujące wady niszczy się, a jedną lub kilka wybranych istot ludzkich transferuje się do łona matki celem umożliwienia im dalszego rozwoju i urodzenia. "Nadliczbowe" poczęte embriony ludzkie zamraża się dla ich ewentualnego, późniejszego wykorzystania.

Ogromna większość poczynanych w czasie procedury "in vitro" istot ludzkich ginie - według danych z różnych ośrodków od 60 do 80%: w czasie selekcji, transferu, zamrażania i odmrażania.

Procedura "in vitro" narusza godność ludzką zarówno samych rodziców - eliminując ich personalistyczny, głęboko intymny akt małżeński i zastępując go działaniami technicznymi, jak i godność człowieczą dziecka poczętego poprzez stosowanie wobec niego selekcji, transferu, procesu zamrażania i odmrażania oraz przetrzymywanie w bankach ludzkich embrionów.

Procedura "in vitro" narusza więc trzy artykuły Konstytucji RP:
Art. 30. Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka
i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.
Art. 38. Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.
Art. 40. Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu
i karaniu. (...)
A także stanowi naruszenie art. 157a kodeksu karnego:
§ 1. Kto powoduje uszkodzenie ciała dziecka poczętego lub rozstrój zdrowia zagrażający jego życiu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Oczekujemy od właściwych organów resortu sprawiedliwości przewidzianych prawem działań, które doprowadzą do zaprzestania stosowania procedury "in vitro" jako naruszającej obowiązujące polskie prawo.

Pragniemy podkreślić, że w apelach 300 naukowców oraz 1000 pracowników Służby Zdrowia do parlamentarzystów znajdujemy pełne potwierdzenie istotnych treści zawartych w naszym oświadczeniu sprzed pięciu lat.

Wyrażamy stanowczy sprzeciw przeciwko wdrażaniu i refundacji głęboko nieetycznej, niehumanitarnej metody "in vitro" zamiast naprotechnologii - nowoczesnej, etycznej, wielokrotnie bardziej skutecznej i kilkakrotnie tańszej metody pomocy bezdzietnym małżonkom.

Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o zaangażowanie w działania zmierzające do zaprzestania stosowania procedury "in vitro", a upowszechniania i refundowania naprotechnologii.

Za Zarząd
dr inż. Antoni Zięba
prezes

oprac. MCC/pro-life.pl

Komentarze (7):

anonim2013.05.29 19:11
Sługi szatana nigdy nie zgodzą się finansowanie naprotechnologii, bo nie powoduje śmierci i poniżenia człowieka, a to właśnie jest ich celem. Jej finansowanie i propagowanie zaprzestałoby praktykowania in-vitro, czyli zła, więc lewactwo będzie do upadłego walczyć z naprotechnologią.
anonim2013.05.29 20:19
Tak naprawdę to pewnie cały ten spór o in-vitro jest sztucznie wywoływany z powodów ideologicznych. Jest dążenie ,by jak najbardziej tę procedurę upowszechniać ,stąd np. absurdalnie propozycje ,by ją refundować . Natomiast przypadków , w których tylko in-vitro może być skutecznie ,pewnie nie ma zbyt dużo . Czemu np. rzadkie choroby genetyczne nie budzą takiego zainteresowania . Możliwe ,że cała ta awantura jest rozpętywana ,by oswajać ludzi z podejrzanymi moralnie metodami . Bo przecież na horyzoncie mogą pojawić się inne formy współczesnego kanibalizmu tj. np. produkcja ludzkich kadłubków ,z organami na przeszczepy itp .
anonim2013.05.29 20:58
Miliony plemników pędzi ,najszybszy,najśilniejszy najzwinniejszy przebija sie pierwszy.Dlatego kazdy z nas może powiedzieć ja wygrałem,byłem najlepszy. A jaki plemnik wygrywa metodą in vitro?
anonim2013.05.30 10:59
rodzinnie napisał(a): "in vitro jest bezdyskusyjnie metodą lecznicą" In vitro nie jest żadna metodą leczniczą tylko metodą sztucznego zapłodnienia, Nie słyszałem żeby po zapłodnieniu in vitro jakaś kobieta została uleczona i mogła zachodzić w ciążę w sposób naturalny. Ale może nie słyszałem wszystkiego.
anonim2013.05.30 11:02
W ogóle jakby nie ta gruba kasa którą można zgarnąć przy in vitro to pewno niewiele osób by o tym słyszało a już media na pewno by o tym tyle nie trąbiły.
anonim2013.05.30 17:31
Kompromis jest potrzebny, bo teraz Tusk z Arukiewiczem wprowadzili dofinansowanie z naszych podatków zabijania nienarodzonych dzieci, które nie zostaną wykorzystane w procedurze invitro.
anonim2013.05.30 20:06
rodzinnie napisał(a): "ludzie to nie eksperyment tylko sprawdzona metoda lecznicza" @rodzinnie - przestań kłamać. To nie jest metoda lecznicza tylko metoda sztucznego zapłodnienia.