Polskie MSZ wydało oświadczenie o zestrzeleniu samolotu pasażerskiego - zdjęcie
18.07.14, 10:51Fot. YouTube

Polskie MSZ wydało oświadczenie o zestrzeleniu samolotu pasażerskiego

1

W oświadczeniu MSZ możemy przeczytać: "Szczególne oburzenie wywołuje fakt użycia zaawansowanej broni przeciwlotniczej przeciwko celowi cywilnemu". Polska przekazuje "najgłębsze wyrazy współczucia rodzinom ofiar tragedii oraz państwom, których obywatele znajdowali się na pokładzie". MSZ wzywa do obiektywnego, międzynarodowego śledztwa, które wyjaśni przyczyny katastrofy. Ale dodaje, że " z niepokojem przyjmujemy informację o przechwyceniu przez stronę ukraińską rozmów telefonicznych wskazujących, że za zestrzeleniem samolotu mogą stać prorosyjscy separatyści'.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa także strony konfliktu i wspólnotę międzynarodową "do przedsięwzięcia wszelkich działań służących obiektywnemu wyjaśnieniu przyczyn katastrofy, zabezpieczeniu dowodów i miejsca katastrofy, godnego traktowania ciał ofiar i należących do nich przedmiotów oraz umożliwienia ekspertom i bliskim ofiar bezpiecznego dostępu do miejsca katastrofy".

W sprawie zestrzelenia samolotu pasażerskiego, zorganizowano też spotkanie premiera Donalda Tuska z szefami resortów spraw zagranicznych, obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych. 

MOD/iar

Komentarze (1):

anonim2014.07.18 14:05
Panie premierze! Niech się pan nie ośmiesza z tym śledztwem międzynarodowym! Cztery lata temu jakoś pan do tego nie nawoływał!