Polski rolnik to ,,chłop pańszczyźniany'' obcych marketów - zdjęcie
01.05.19, 11:00

Polski rolnik to ,,chłop pańszczyźniany'' obcych marketów

20

UOKiK sprawdził, ile na warzywach i owocach zarabiają producenci żywności, pośrednicy i sieci handlowe. Okazało się, że w skrajnych przypadkach rolnik otrzymuje jedynie kilkanaście procent ceny na półce. Ponadto urząd wydał decyzję, która poprawia sytuację plantatorów buraków cukrowych.

"W trakcie codziennych zakupów wiele osób zastanawia się od czego zależy cena owoców i warzyw, którą widzą na półce. Postanowiliśmy sprawdzić, kto najwięcej zarabia na tych produktach. Wyniki w dużej mierze potwierdzają to o czym od dawna mówią rolnicy - że ich zarobek jest niewielki w porównaniu do ostatecznej ceny. W niektórych przypadkach było to zaledwie kilkanaście procent" - powiedział prezes UOKiK, Marek Niechciał.

UOKiK przeprowadził badanie, by dowiedzieć się, jak wiele w istocie otrzymuje rolnik.

"Zbadaliśmy ceny wybranej partii produktu w sklepie, a następnie po fakturach, poprzez pośredników doszliśmy do rolników. Analiza dotyczyła produktów w pięciu sklepach należących do sieci: Auchan, Biedronka, Carrefour, Lidl i Tesco. Przeprowadziły ją Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej w Krakowie, Warszawie i Poznaniu. Kontrolerzy sprawdzali aktualne wówczas ceny cebuli, ziemniaków i jabłek oraz wakacyjne stawki za wiśnie i maliny" - podał Urząd.

Najwięcej zabierają pośrednicy, ich zysk w przypadku jabłek wahał się od 10 do nawet 700 procent. Zysk sklepów - od 9 do 27 procent. Bywało i tak, że sadownik za kilogram jabłek zarabiał 28 groszy, choć w sklepie kosztowały one 2 złote.

bsw/portalspozywczy.pl

Komentarze (20):

Klarcia2019.05.1 20:45
W Niemczech jest podobnie - z tym, że wykorzystywani są rolnicy z innych krajów UE. Bowiem jeżeli udaje się kupić importowane szparagi za 2 Eu/kg; pomidory za 99 cent/kg czy truskawki (w marcu) za 2 Eu/kg, to ja się pytam - ile dostał tamtejszy rolnik? Nota bene - polska gęś czy pieczarki także są znacznie tańsze, aniżeli niemieckie.
Pisowski PRL-bis2019.05.1 20:17
"Najwięcej zabierają pośrednicy, ich zysk w przypadku jabłek wahał się od 10 do nawet 700 procent. Zysk sklepów - od 9 do 27 procent. Bywało i tak, że sadownik za kilogram jabłek zarabiał 28 groszy, choć w sklepie kosztowały one 2 złote." Przypomnieliście mi właśnie taki oto nagłówek z 1982 roku: „Milicyjna Brygada Tygrysa już gotowa do działań przeciwko spekulantom!”
małowyklęty2019.05.1 19:41
Niestety kapitalizm na tym polega ,żeby jeden miał więcej- tysiące muszą mieć mniej,zwykły wyzysk.Świat się na tym opiera ,ale nie wolno o tym mówić bo nazwą cie komunistą . Masz być posłuszny. Najgorsze ,że zawsze tak będzie -wynika to z ludzkiej natury
Jestem w Kościele2019.05.1 12:29
GEJOWSKI ATAK NA KAPŁANA "Nawet tak wyjątkowy czas jak Święta Wielkiej Nocy jest dla środowisk LGBT okazją do odrażającej prowokacji! (...) Dziś piszę do Pana, aby powiedzieć o kolejnym wybryku zawodowych homoaktywistów. Właśnie w tak ważnym czasie przygotowań do Świąt Wielkanocnych postanowili znowu zaatakować. W Wielką Sobotę w parafii Św. Maksymiliana Kolbego w Płocku miał miejsce zaplanowany z premedytacją incydent. Dwoje działaczy LGBT pojawiło się na święceniu pokarmów z umieszczoną w koszyku kolorową flagą - symbolem politycznego ruchu homoseksualnego. W kościele próbowali wetknąć flagi w Grobie Pańskim przygotowanym tradycyjnie na dni Triduum Paschalnego. Nie spodobało im się, że w dekoracji grobu wskazano homoseksualizm jako jeden z grzechów. Tamtejszy proboszcz ks. Tadeusz Łebkowski odważnie stanął w obronie wiary i wyprosił prowokatorów z kościoła. Zdążyli oni nagrać film, na którym widać, jak prowokują kapłana i awanturują się w świątyni. O sprawie szybko napisała "Gazeta Wyborcza", która rozpoczęła szczucie na 70-letniego kapłana za to, że odważnie stanął w obronie katolickiej nauki o homoseksualiźmie. Współdziałanie lewicowych dziennikarzy i prowokatorów w płockim kościele wygląda na przemyślane i świadomie zaplanowane. To nie pierwszy taki przypadek błyskawicznego ataku lewicowych mediów na ludzi broniących się przed agresją ruchu LGBT. Widać zależność i współdziałanie homoaktywistów i zideologizowanych dziennikarzy na rzecz niszczenia dobra, prawdy i piękna. Jak zawsze w takich sytuacjach trzeba reagować szybko i zdecydowanie. Uruchomiliśmy zatem petycję poparcia dla Księdza Łebkowskiego, która trafi do proboszcza, a jej kopia jest automatycznie kierowana do kurii płockiej.. Chcemy w ten sposób wesprzeć odważnego kapłana i dać sygnał biskupowi miejsca, że wierni są wdzięczni za obronę nauczania Kościoła Katolickiego" Petycja do podpisania tutaj: http://www.twojepetycje.pl/petycje/dziekuje-proboszczowi-parafii-sw-maksymiliana-kolbego-w-plocku-za-nieuleganie-homopropagandzie/
Dorian2019.05.1 12:22
Na Frondzie reklamy: "Wielkie grillowanie z Leroy Merlin" albo "KFC z dostawą do domu", dlaczego reklamujecie obce sklepy?
Urszula2019.05.1 12:41
Bo liczy sie kasa. A tam gdzie rządzi kasa nie ma idei, rozsądku, uczciwości.
man woman albo gender2019.05.1 17:44
Bo chodzisz do Leroy Merlin i do KFC, polubiłeś ich profile na FB albo masz w smartfonie zainstalowane apki tych sieci. Fronda nie zamieszcza tych reklam, to wszystko są reklamy kontekstowe. Zainstaluj porządny bloker reklam, a szpiegującego cie smartfona spienięż w lombardzie.
Jestem w Kościele2019.05.1 12:15
Lewaki podszywają się pod mój nick. Widocznie nie mogą znieść prawdy którą głoszę ani jej podważyć. Co wcale niedziwne bo zdrowemu rozsądkowi nie można się oprzeć.
Naczelny2019.05.1 20:59
Buahahhahaha.. PRAWDY :DDDDD
anonim2019.05.1 12:03
Przeciez prawdziwi patrioci z frondy bojkotuja te markety...
matis892019.05.1 11:49
Jednym z głównych priorytetów UE jest niszczenie wsi. Po co ? Powód jest prosty, aby masoneria i lewactwo kontrolowały żywność dla narodów przez lewackie multikorporacje. Aby narody był żywione przez lewackie multikorporacje i nie były w stanie same się wyżywić. Po to masoneria i lewactwo niszczy wieś od lat w UE. Na wsi już prawie nikt nie ma kury, nie ma krowy, świni a jak masz to nawet nie możesz se zrobić rosołu. czy Pis zmienił ten stan rzeczy ??? NIe, dalej ludzie mają działki i nikt nic nie uprawia i nikt nie ma nawet kury, nie mówiąc o świniach, krowach, koniach. A system niszczy tych co mają że nawet rosołu nie mogą se zrobić czy ubić świnię na obiad.
małowyklęty2019.05.1 19:59
"multikoropracje "same wymyślają lewactwo,masonerie ,prawactwo,narodowców -chodzi o to żeby biedota żarła się miedzy sobą. Bogaci chcą mieć spokój ,podpuszczanie ludzi na siebie opłaca się -ich nie obchodzi ideologia tylko PIENIĄDZ.
Klarcia2019.05.1 20:46
Powyższe nie odnosi się do niemieckich Bauerów. Oni otrzymują wysokie dopłaty i są wręcz hołubieni przez państwo.
Jestem w Kościele2019.05.1 11:09
Kto z pisowców ma odwagę powiedzieć prezesowi Kaczyńskiemu, jedynowładcy, który dziś rządzi Polską, że jego polityka ekonomiczna to w dużej mierze kopia pomysłów na dobrobyt Chaveza i Manduro? Czy pisowcy zdają sobie sprawę, jakie tragedie, dramaty, a może nawet wojnę domową i krew sprowadzają na Polskę i jej obywateli wspierając antyunijne rządy pana Kaczyńskiego? Głosując na niego i jego partię szykujecie nam najprawdopodobniej los taki sam, jaki jest dziś udziałem Wenezuelczyków, których również rozpieszczano bezrozumnym rozdawnictwem pieniędzy i brakiem odpowiedzialnej polityki fiskalnej. Tam też był i jest nepotyzm, kumoterstwo, tzw. misiewicze, itp. Niestety Polska nie ma ropy naftowej i po niewyobrażalnej katastrofie ekonomicznej, do jakiej doprowadzą niejako ex definitionae rządy pisowskich populistów, kraj nas nie stanie szybko na nogi, na co ma szanse Wenezuela. Polska po cywilizacyjnej zapaści, która się zbliża wielkimi krokami (najwyższe wydatki na tzw. socjal w stosunku do PKB w Europie), będzie pariasem świata na wiele dziesięcioleci. A może jak Argentyna po rządach populisty Perona nigdy już nie stanie się normalnym, cywilizowany, nowoczesnym krajem. Populizm jest bowiem jak AIDS lub rak. Trudno się z tego wyleczyć. Moim zdaniem, każdy, kto wspiera nieodpowiedzialne, antyeuropejskie, polegające tylko na zadłużaniu się i rozdawnictwie publicznego grosza rządy PiS jest osobiście odpowiedzialny za nadchodzącą tragedię narodową.
matis892019.05.1 11:38
Gadasz jak ciemniak. Socjalizm jest znacznie bardziej rozwinięty w krajach zachodu i w UE niż w Polsce. W krajach które byś podawał za przykład na zachodzie. PIS idzie w tym kierunku w mniejszym stopniu, a ciśniesz ciemnotę że tamte kraje to przykład a PIS antyunijny i jeszcze głupio udajesz przeciwnika socialu. Tak samo zadłużanie się państw. Udajesz głupkowato przeciwnika, a to idzie od zachodu i lewactwa który chwalisz jak głupek krytykując przy tym PIS. Ogarnij się człowieku bo sam sobie zaprzeczasz.
Andrzej2019.05.1 11:55
Chyba drzwi wejściowe do kościoła przytrzasnęły Ci głowę. W Unii jest 3 razy większy socjal niż u nas. Serwery bankowe się grzeją od dopisywania zer na kontach rządowych. Wirtualne pieniądze bez żadnego pokrycia. Drukarki od 2009 roku rozgrzane do czerwoności. Obejrzyj notowania akcji na giełdach. Wirtualny kredyt - niewolnictwo rzeczywiste. Notowania złota? Ale w końcu bania poleci.
Polacy2019.05.1 11:44
Co ty piszesz człowieku? Wystarczy skonfiskować twoje i twoich mocodawców i ich podobnym cwaniakom konta, majątki, interesy lewe, by zwyczajni ludzie mogli prowadzić dostatnie uczciwe życie. W kościele to może i bywasz, ale chyba, by tęczowe flagi podkładać. ;-) Przecież komuchy na czele z Chavezem doprowadziły do ruiny ich kraj!!! Bredzili to i kumple, że kasy na 500+ nie ma i nie będzie i po odebraniu złodziejom jest, więc ufać mam tobie czy PiSowi? Inni tylko okradali Polaków,więc? Nie Manduro,lecz Maduro,być może rustrollu! Co ty chciałeś napisać"ex definitionae", bo chyba nie z mocy definicji "ex definitione"? Wyjaśnij,skądześ wytrzasnął ten zwrot, bo słownik PWN takiego nie zna. Sam populizm nie jest zły, diabeł w szczegółach. Skad ty polityku bez ładu i składu urwałeś? Same tępe ataki na PiS są przeciwskuteczne, zaproponuj coś lepszego, bo eltaryzm złodziei mnie nie interesuje.
zdumiony2019.05.1 11:56
Czyżby w twą strepanowaną czachę ktoś włożył mieszadła robota kuchennego z naklejkami polskojęzycznych mediów i włączył prąd ? Kompletna sieczka!!! Wyplułeś jakiś produkt polityczny, a efekt komiczny! ;-) Coś w stylu Sikorskiego. Wałęsa też podobno wg żony, gnije w necie. ;-)
Andrzej2019.05.1 12:01
Chyba drzwi wejściowe do kościoła przytrzasnęły Ci głowę. W Unii jest 3 razy większy socjal niż u nas. Serwery bankowe się grzeją od dopisywania zer na kontach rządowych. Wirtualne pieniądze bez żadnego pokrycia. Drukarki od 2009 roku rozgrzane do czerwoności. Obejrzyj notowania akcji na giełdach. Wirtualny kredyt - niewolnictwo rzeczywiste. Notowania złota? Ale w końcu bania poleci.
Jestem w Kościele2019.05.1 12:17
Widzę, że gorąco chcesz mnie naśladować. Zacznij mówić z sensem a dopiero wtedy zaczną Cię słuchać.