Polska wzorem dla świata w walce z epidemią - zdjęcie
18.03.20, 20:55Fot. via. Pixabay - GERALT

Polska wzorem dla świata w walce z epidemią

62

Europa z uznaniem patrzy na działania polskiego rządu podjęte wobec zagrożenia epidemią koronawirusa. Niemieccy, włoscy i hiszpańscy politycy oraz dziennikarze chwalą rząd za radykalne działania, które spowalniają rozpowszechnianie się SARS-CoV-2.

Kiedy w Polsce podjęto decyzję o zamknięciu szkół, Götz Frömming z niemieckiego Bundestagu napisał na Twitterze, że nieodpowiedzialnością jest to, że władze Niemiec nie robią tego samego.

Eurodeputowany Mario Borghezio z Ligi Północnej powiedział natomiast na antenie TVP Info:

-„Polska ma rząd, który broni dumy narodowej i interesów narodowych. Powinniśmy brać przykład z rządu w Polsce. Nauczyć się z powrotem, jak być rządem, który broni słusznych interesów własnego narodu”.

Działania rządu pozytywnie ocenia też większość Polaków, o czym mówią badania IBSD dla Wirtualnej Polski.

-„Te zagraniczne opinie są dla nas bardzo ważne, bo pokazują, że Polska jest państwem, na które patrzą inni i podbierają dobre rozwiązania, jeżeli chodzi o walkę z koronawirusem. Poza tym pokazują, że rząd z prezydentem Andrzejem Dudą wdrażają dobre rozwiązania, a opozycja z Koalicją Obywatelską na czele próbuje to zakłamać. Gdyby wcześniej zamknięto szkoły i wsparto rodziców małych dzieci we Francji, czy Włoszech, to zapewne ten wirus nie rozprzestrzeniłby się tak w tych krajach. My jesteśmy narodem bardzo rozsądnym, a w czasach pandemii trzeba zminimalizować wzrost zakażeń, żeby móc się w konsekwencji rozprawić z tym draństwem” – wyjaśnia poseł Jan Mosiński z Prawa i Sprawiedliwości.

Z kolei rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego komentuje to następująco:

-„Cieszę się, jeśli działania, które podjął rząd i które przede wszystkim podejmują sami Polacy są chwalone. Wszystkie działania, które mają na celu zablokowanie tej pandemii powinny być chwalone. My będziemy z rządem jako Koalicja Polska współpracować. Oceniamy pozytywnie te dotychczasowe decyzje. Jeżeli w Europie pojawiają się dobre słowa na temat Polski, to należy się cieszyć. Obyśmy tylko wytrwali w tych postanowieniach i odpowiedzialności i oby przyniosło to wszystko pozytywny skutek” – mówi Miłosz Motyka.

kak/ tvp.info

Komentarze (62):

Bewq2020.03.19 14:54
Wzór owszem, ale popisowej destrukcji i grabieży kraju w wykonaniu rządu. Brak personelu, testów, środków higieny, spóźnione decyzje o zamykaniu szkół, szopka z odroczonym ZUSem...
anonim2020.03.19 14:52
Tania propaganda dla naiwnych i bezmyślnych... spóźnione decyzje o zamknięciu granic i szkół, brak środków higieny i leków w aptekach, zamykanie szpitali... taki obraz nieudolności PiS.
Art2020.03.19 11:29
Co to za bzdury na resorach? Polska jest w chaosie podobnie jak kilka innych krajow. Jeszcze nawet nie zblizylismy sie do szczytu zachorowan, a sluzba zdrowia jest na granicy upadku - poczytajcie tylko relacje lekarzy. Na granicach, ktore sa otwarte na przeplyw towarow jest kompletny chaos i korki siegajace 40-50 km. Tylko na polskich granicach. To oznacza szbybkie bankructwa wielu firm. Ten pakiet finansowy i pomocowy dla firm Morawieckiego to czysty smiech. Wystarczy porownac innymi krajami. Jaki wzor? Frondo na listosc boska, przestancie sie osmieszac. Nawet propagande trzeba umiec robic.
gdzie wy teraz organizowac bedziecie teczowe marsz2020.03.23 10:25
kiedy icek upadles na glowe
Zarabiaj nawet 500zl dziennie2020.03.19 11:14
Nowy projekt Zarabiaj nawet 500zł w dzień! Zarabiaj w domu po pracy lub na stałe od 500 do 1000 dziennie! Nowy system z ograniczona liczbą miejsc! Wejdź w demo a jak będziesz już gotowy wpłać pierwszy depozyt który zwróci się już po 24h Nie czekaj system tylko dla pierwszych 20 osób https://inwestcrypto.com.pl
ciemnota to kupi?2020.03.19 11:09
Samochwała w końcie stała
zenio2020.03.19 9:17
Jakim wzorem?? Co wy pier.do.licie? Zamiast przygotowywać się przez styczeń i luty to kombinowali jak tvp przekazać 2 mld zł. Szpitale tak przygotowane,żę nawet politycy pisu to krytykują, za co została zawieszona Krynicka. Serio myślicie,że jak będziecie dymać społeczeństwo propagandą to uwierzą? Być może jedynie ci najgłupsi i tylko ci co tylko was czytają.
Duda w I turze; dudziarze szkoccy2020.03.19 4:48
ciężko być POplatfusem - Państwo sprawne, a nie "teoretyczne": społeczeństwo wspólnotowe wartościami i religią sprawdza się: Polska jest wzorem dla Europy i świata, a nie zgiętym Iwanem Heintzem Bąkiem z Zoppot trzymającym się Angeli; Timmermans jest na kwarantannie; Kidawa z Arłukowiczem ośmiesza rozpadających się POplatfusów z EPL; Tusk nie gnidzi w Parlamencie Europejskim, a w kraju gra naczelnego pajaca ( np. córka Tuska w butach za dwa tysiączki, Tusk na zakupach jak Lenin na lokomotywie )
Urszula2020.03.19 11:08
Myślisz, że państwo PiSdy jest lepsze? Teraz to już nie jest nawet państwo z dykty. Teraz to już państwo z tektury. Wirus obnażył całą niemoc tego państwa.
Prawy2020.03.19 0:20
Wzorem? Postradaliście rozumy! Nie ma testów - nie ma chorych... sługusy diabła! Kłamliwe, oszczercze, podłe, chamskie!
guess who2020.03.18 23:54
Do "Wyborczej" docierają jednak głosy o nie najlepszej organizacji transportu lotniczego. "Dotarliśmy do domu, ale to, co się działo po drodze, to jeden wielki skandal. W Barcelonie trzymano nas trzy godziny w samolocie, którego - tutaj cytat z kapitana - nie miał kto "wypchnąć". Trzy godziny w dreamlinerze, w zamkniętej puszce na prawie 300 osób, gdzie co chwilę ktoś smarkał i kichał albo przemieszczał się do toalety. Jakbyśmy nie mogli czekać w terminalu, z dużą przestrzenią i normalnymi toaletami" - czytamy w relacji na profilu facebookowym Neptun Gdański. Słowa o wielkim tłoku powracających potwierdzają zdjęcia zamieszczone na oficjalnym koncie MSZ na Twitterze. Na tym nie koniec problemów. "Po przylocie na Okęcie kolejna godzina, bo nie było autobusów, żeby nas przewieźć do terminalu. Jednak to, co się działo później, to już masakra. Dwie godziny i 500 osób na raz, bo doleciał jeszcze inny samolot, zbitych razem w dwóch ciasnych kolejkach do odprawy i podania danych do kwarantanny, które wcześniej wpisywaliśmy do formularzu na pokładzie. Staraliśmy się uważać, ale zafundowano nam jazdę bez trzymanki. Cieszymy się, że już jesteśmy w domu, ale program LOT do domu to wylęgarnia koronawirusa. Wystarczyłoby trochę logistyki, bo w taki sposób wraca aktualnie 18 tys. osób. Nie wspominając już o braku kontroli stanu zdrowia po przylocie" - czytamy w Facebookowej relacji. #wzordlaswiata
Urszula2020.03.18 23:29
Kogo, Frondo, chcesz przekonać? Ciemny lud? A to przepraszam.
vivi2020.03.18 23:16
Masek nie ma w tym zapowietrzonym "Wzorze dla świata" a Chińczycy twierdzą, że absolutnie każdy powinien nosić! Czesi od dzisiaj na ulicę wyłącznie w maskach., albo wcale.A u nas nie ma, to się mówi, że "nie potrzeba". Wzór chyba dla trzeciego świata.
vivi2020.03.18 23:12
LOL Pierwsi zamknęli szkoły i granice Czesi.Polska dopiero po nich.
stan2020.03.18 23:02
Słowa uznania dla rządu i prezydenta. Inne rządy na czele z UE, nie zdały egzaminu i powinny ponieść polityczne konsekwencje. Lewactwo światowe nie ma żadnych dobrych pomysłów w- tylko kasa dla siebie, dla innych - kłamstwa, bieda i deprawacja (upodlenie godności człowieka - to są ich "europejskie wartości")
Brutus2020.03.18 23:13
we Włoszech rządzi prawica i to skrajna
Bas2020.03.19 16:40
tylko kasa dla siebie, dla innych - kłamstwa, bieda i deprawacja (upodlenie godności człowieka )....to chyba o obecnie rządzących ....
Brutus2020.03.18 22:56
to już 1 kwietnia ?!!! chyba przespałem prawie 2 tygodnie ;-)
skuter2020.03.18 22:53
No cóż we wszystkich przepowiedniach napisane jest że Polsce będą się kłaniać narody świata Czy to już tego początek
Go\\\\\\\\305\\\\\\\\233\\\\\\\\304\\\\\\\\2072020.03.18 22:52
Kto nas pozamykał? (15.03.2020) Ludzie często nie dowierzają, gdy dotyka ich coś bardzo bolesnego. Nie dowierzają, że ktoś umarł, odszedł, że przestał kochać, że ma ciężka chorobę, że utracił pracę itp. Teraz wszyscy nie dowierzamy w to co się dzieje. To tak jakby ktoś nagle pozamykał nas w domu jak małe dzieci, zabrał klucze i powiedział: siedźcie tam, czekajcie, ja wrócę, ale nie wiem kiedy. Pytam: kto nas pozamykał? Myślę, że przygotowywaliśmy sobie ten moment przez wiele lat. Obrastaliśmy w wiedzę i myśleliśmy, że nic nas nie złamie. Stworzyliśmy teorię, że wystarczy mieć pieniądze, znajomości, dobrą pozycję i tzw. możliwości. Że wtedy będziemy nieugięci. Dzisiaj wszyscy odbywamy niezwykłe rekolekcje. Bez tych rekolekcji w świątyni, na które pewnie w tym roku poszłoby mniej ludzi, niż w poprzednim. Pan Bóg wszystkim powiedział: w tym roku zapraszam was na rekolekcje ja. Pytamy więc: kto? A On odpowiada – Jestem, który jestem. A ziemia, na której stoisz, święta jest. Dałem ci ją w posiadanie piękną i żyzną, a ty ją zeszpeciłeś, zniszczyłeś, bo chciałeś ulepszać. Chciałeś ulepszać rodzinę, a przecież wam pobłogosławiłem – mówi Bóg – mężczyźnie i kobiecie. A ty znowu człowieku przez całe lata przekonywałeś mnie, że rodzina po twojemu będzie inna; nie potrzeba mężczyzny i kobiety. I znowu chciałeś ulepszyć, twierdząc , że wystarczy miłość. Dałem ci życie i mówiłem: chroń, bo jest święte. Bo żyjesz we mnie – mówi Bóg. – A ty człowieku przez te lata znowu ulepszałeś. Chciałeś decydować, kto może żyć, kto może mieć szansę przeżyć, a wielu u nicestwiłeś przez złość i zawiść . Chciałeś mieć tak wiele – człowieku – mówi Bóg. Zdobywałeś, napożyczałeś, nabudowałeś i nabawiłeś się. Zapomniałeś jednak, że wszystko co masz – ode mnie pochodzi. Mamy więc rekolekcje, na których musimy uderzyć się mocno, mocno w piersi , bośmy zgrzeszyli. Wszyscy, bez wyjątku. Pychą i obżarstwem, zachłyśnięciem się władzą, ubrani w bisiory i często jak arcykapłani sprzed 2 tysięcy lat, którzy mieli prawo – jak mówili – ale nie mieli miłości i przebaczenia. Te rekolekcje zapewne nas zmienią. Jednym w miarę upływających za zamkniętymi drzwiami dni podskoczy ciśnienie i będą się szamotać ze sobą i własnym sumieniem. Zmienić się, czy może poczekać chwilę, aż ktoś w końcu otworzy te drzwi? Inni wierzą: mój Pan i mój Bóg nie potrzebuje drzwi, żeby wejść. On je przenika i nawet gdy będę w zamknięciu , nawet gdyby z drugiej strony nie było klamki – On przyjdzie, bo wie, że na Niego czekam. Niczego więc bać się nie będę. Pan Jezus chce naprawdę zmartwychwstać wśród naszych rodzin. A zmartwychwstanie tam, gdzie odrodzi się prawdziwa i szczera miłość. Ks. Jarek Cielecki
stan2020.03.18 23:13
Piękna nauka. Dziękuję. Wydawałoby się głupiemu, że jest piękny, młody, wykształcony, z dużego miasta, niezależny, wyzwolony, samowystarczalny, a nagle okazało się, że unieruchomił go taki drobny, że aż niewidzialny wirus. A mędrcy tego świata nie wiedzą jak go pokonać.
Antek2020.03.19 8:19
Wydawało się głupiemu, słabo wykształconemu z małego miasta, wierzącemu Watykanowi, klękającemu przed innym człowiekiem w sukience, że jest niezniszczalny dzięki wierze w Boga a tutaj załatwił go taki mały wirus. Okazało się nawet, że święcona woda w którą tak wierzył została usunięta z kościołów przez tych którym się kłania w pas. A nawet zamykają kościoły z obawy przed wirusem. Ach jak przykro.
Antek2020.03.19 7:58
Hipokryci. Co wasz kościół zrobił w walce z wirusem ? Nic. Konieczność zamykania kościołów potwierdziła tylko, że wasze wierzenia nic nie dają - powiem więcej - nawet szkodzą. Nawet święcona woda okazała się nic nie warta - księża sami ją usunęli z kościołów. To wszystko pokazuje, że to wszystko to tylko fajna bajka dla fajnych dzieci, ale tych troszkę... wiadomo jakich.
GIZD2020.03.18 22:49
DO WSZYSTKICH KTÓRYM SIĘ NIE PODOBA W POLSCE WYPAD DO WŁOCH TAM MIESIĄC TEMU W LOKALNEJ GAZECIE BYŁA JEDNA STRONA POŚWIĘCONA NA NEKROLOGI TERAZ JEST JEDENAŚCI STRON [ DLA INTELIGENTNYCH INACZEJ 11STRON]
Urszula2020.03.19 11:05
Czyli w sam raz dla ciebie te 11 stron
blumkwist2020.03.18 22:24
Dumny tytuł Polska wzorem dla świata....i zacytowane dwie wypowiedzi obcokrajowców...czyli wg Frondy ci dwaj panowie to świat...i ludzie :)
stan2020.03.18 23:04
No tak, dla Ciebie zabrakło najważniejszego autorytetu - tandemu Merkel - Tusk, bo nawet Macron pochlebnie wypowiadał się o naszym rządzie.
Czesc kotku2020.03.18 22:12
Cześć kotku, Szukasz seks przygody online? A moze w realu? Nie czekaj tylko dolącz do nas! www.paniedzis.pl -- Miliony kobiet czekają aż wreszcie ktoś napisze do nich! Pokazy online chat skype i seks tel!
stan2020.03.18 22:58
Doprawdy trzeba mieć nie po kolei w głowie, by ciągle zamieszczać takie wypociny. A któż z takimi durniami chciałby się zadawać? Chyba tylko taki sam dureń, jak te mityczne "nas".
ed2020.03.18 22:07
koronawirus to tylko małe ty-ty- dla świata. obyśmy wyciągnęli wnioski. zaczęli relacje miłości między wszystkimi ludźmi i narodami. a przynajmniej solidarność
Antek2020.03.19 7:56
Znalazł się socjolog. Cudownie pan odczytał te tajemnicze znaki. Niesamowita zdolność łączenia faktów. Musi być pan być bardzo inteligentnym człowiekiem. Pewnie jak w domu rozleje się mleko zwołuje pan całą rodzinę i wygłasza się mądrości na temat tego co to może oznaczać.
guess who2020.03.18 22:01
Zakażona koronawirusem młoda kobieta osiem dni temu przyleciała z Londynu do Poznania. Sanepid szuka teraz pasażerów tego samolotu, ale zadanie ma utrudnione: na lotnisku nie zbierano od nich danych kontaktowych. Zakażona koronawirusem kobieta mieszka w Santoku niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego (województwo lubuskie). Jak ustaliliśmy, we wtorek, 10 marca była wśród pasażerów samolotu linii Ryanair, który o godz. 8.35 wystartował z lotniska Londyn-Stansted. Dwie godziny później wylądował na lotnisku Ławica w Poznaniu. Pasażerowie opuścili terminal bez kontroli sanitarnej. Nie musieli wypełniać tzw. kart lokalizacyjnych: wpisywać danych, adresu, numeru kontaktowego. Nie mierzono im także temperatury. - W tamtym czasie taką procedurę stosowano jedynie wobec pasażerów przylatujących z Włoch. Bo Włochy były na liście krajów objętych epidemią koronawirusa, a Anglia nie - wyjaśnia nam jeden z pracowników poznańskiego lotniska. Mieszkanka Santoka wróciła do domu. Gdy poczuła się źle, zgłosiła się do lekarza. Karetka zabrała ją na oddział zakaźny szpitala w Zielonej Górze. Tam pobrano jej próbki do badań na obecność koronawirusa. W niedzielę, 15 marca lekarze dowiedzieli się, że kobieta jest zakażona. #tarczaantykryzysowa #wzordlaswiata
guess who2020.03.18 22:01
Zakażona koronawirusem młoda kobieta osiem dni temu przyleciała z Londynu do Poznania. Sanepid szuka teraz pasażerów tego samolotu, ale zadanie ma utrudnione: na lotnisku nie zbierano od nich danych kontaktowych. Zakażona koronawirusem kobieta mieszka w Santoku niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego (województwo lubuskie). Jak ustaliliśmy, we wtorek, 10 marca była wśród pasażerów samolotu linii Ryanair, który o godz. 8.35 wystartował z lotniska Londyn-Stansted. Dwie godziny później wylądował na lotnisku Ławica w Poznaniu. Pasażerowie opuścili terminal bez kontroli sanitarnej. Nie musieli wypełniać tzw. kart lokalizacyjnych: wpisywać danych, adresu, numeru kontaktowego. Nie mierzono im także temperatury. - W tamtym czasie taką procedurę stosowano jedynie wobec pasażerów przylatujących z Włoch. Bo Włochy były na liście krajów objętych epidemią koronawirusa, a Anglia nie - wyjaśnia nam jeden z pracowników poznańskiego lotniska. Mieszkanka Santoka wróciła do domu. Gdy poczuła się źle, zgłosiła się do lekarza. Karetka zabrała ją na oddział zakaźny szpitala w Zielonej Górze. Tam pobrano jej próbki do badań na obecność koronawirusa. W niedzielę, 15 marca lekarze dowiedzieli się, że kobieta jest zakażona. #wzordlaswiata #tarczaantykryzysowa
Fronda kłamie!!2020.03.18 21:52
Wzorem??? Brak środków dezynfekujacych to ma być wzór ??
Antek2020.03.19 8:00
Po co środki dezynfekujące ? To lewacki wymysł. Pisiorki kładą chorych krzyżem na ziemi i jadą zdrowaśki. Podobno po 43 minutach już są zdrowi.
x2020.03.21 0:44
ty też
gumowa kaczka2020.03.18 21:49
Rząd,który działa dobrze, jednego nie dopatrzył . Niestety zwożenie zarażonych Polaków ze świata na lotnisko w Warszawie a następnie ich samodzielna podróż pociągami ,autobusami itd. do domów na kwarantanne da efekty za ok 10 dni Należało ich umieścić w przejętych ( gdzie jest stan wyjątkowy? )ośrodkach wczasowych itd.zaraz po wjeździe do kraju a tak daliśmy szansę na zarażenie innych syfem z Niemiec,Anglii i innych "postępowych " krajów. Plusem jest kwarantanna szkół ,puste ulice i wiosna
ak2020.03.18 21:45
Zaraz zaraz, ja śnię ? Poczytajcie: https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-w-polsce-testy-nie-dla-wszystkich-obrazuje-to-historia-z-trojmiasta/gh5t03g
zwsze2020.03.19 9:09
onet kłamie jak tvn
frondziarskie bzdury2020.03.18 21:14
Skąd wy przedrukuwujecie to gów­no?
get the fuck out, get it?!2020.03.18 21:19
you don't like it shithead? don't read it!
wypalacz węgla drzewnego w Bieszczadach2020.03.18 21:44
skoro nie pasi, to poszoł won, onuco
Antek2020.03.19 7:51
Pis wysyła codziennie rano mailem. Przecież sami o tym mówili już wiele razy - dostajemy informacje z rządu.
infor2020.03.19 8:22
dla głupawego lewackiego gów.a twojego pokroju - wszystko normalne jest gów.em. Dlatego im mniej takich jak ty w Polsce, tym lepiej dla Polski
zenio2020.03.19 9:26
Nie ma co, błysnąłeś. Zapewne nad ripostą myślałeś z całą rodziną i jeszcze pół wioski zebrałeś.
LUKA2020.03.19 8:40
masz swoja Wyborczą to czytaj tam te kłamstwa
Ateiści to durnie!2020.03.18 21:12
Zachęcam wszystkich aby zaczęli używać jako nick "Atheisten sind dumm" albo "Ateiści to durnie", tak może nawet lepiej. Będzie to, jest to stosowne, w końcu to jest katolicki portal. Nie jest w tym nic oryginalnego twierdzić, że ateiści są durniami. To jedynie stwierdzenie faktu. Daję pod rozwagę "naczelnego" aby zamienił "Fronda" na "Ateiści to durnie". Nie sądzę aby A. Einstein miałby coś przeciw temu aby używać jego wielkopomne stwierdzenie. I nie jest to też "trade mark", więc jest darmowy.
Antek2020.03.19 7:49
A przede wszystkim będzie to bardzo katolickie. Hipokryci. Co wasz kościół zrobił w walce z wirusem ? Nic. Konieczność zamykania kościołów potwierdziła tylko, że wasze wierzenia nic nie dają - powiem więcej - nawet szkodzą. Nawet święcona woda okazała się nic nie warta - księża sami ją usunęli z kościołów. To wszystko pokazuje, że to wszystko to tylko fajna bajka dla fajnych dzieci, ale tych troszkę... wiadomo jakich.
interia.pl i inne wyniki2020.03.18 21:09
A nie raczej Korea Pd. i Tajlandia?
katolik2020.03.18 21:00
Prezydent Duda Prezydentem Polski. Premier Morawiecki Premierem Polski
zenio2020.03.19 9:20
...i mamy kolejne lata taniego kabaretu z klaskającą widownią o inteligencji kury.
guess who2020.03.18 21:00
@kak Przekonamy się za tydzień. Oby powyższy wpis nie odbijał się wam czkawką podobnie jak ten o korzyściach zdrowotnych wynikających z picia piwa.
ewa2020.03.18 21:02
zrób cos więcej- będę podziwiać
YourFavoriteFutureArsewipe2020.03.18 21:04
Siedzę na dudzie. Mam jeszcze dwa tygodnie wolnego. Mam nadzieję, że za dwa tygodnie będę miał gdzie wrócić. Podobnie jak @Zero zawsze w domu miałem zapasy, teraz praktycznie nic nie musiałem kupować.
stan2020.03.18 22:49
Tyle zrobiłeś? No, widzisz "bohaterze", jak łatwo krytykować innych, samemu siedząc na d...?
Bretix Kaczyńskiego2020.03.18 21:11
Pier­dolą te kaki i inne frondziaki.
tygrys2020.03.18 21:37
poszoł won!
doradca2020.03.19 8:21
to wypierda..j z Polski nikomu niepotrzebny śmieciu
zenio2020.03.19 9:19
Chyba od tego mamy władze i płacimy podatki,żeby władza uruchomiła środki, którymi przecietny obywatel nie dysponuje, więc przestań pier.dolić,żeby robić coś samemu.
tygrys2020.03.18 21:40
oleś ty mundry, obyś nie kasłał za tydzień
LUKA2020.03.19 8:36
ty luju wstrętny
gdzie wy teraz organizowac bedziecie teczowe marsz2020.03.23 10:18
icek co ty tu robisz spadaj do kibucu