Polska w remoncie: Bezrobocie rekordowo niskie! - zdjęcie
26.11.16, 07:55fot. Wikipedia

Polska w remoncie: Bezrobocie rekordowo niskie!

Spadek bezrobocia w Polsce do 8,2 proc. w październiku świadczy o tym, że nadal mamy do czynienia z rynkiem pracownika - mówi PAP Piotr Koryś, ekspert gospodarczy Instytutu Sobieskiego. 

Według GUS stopa bezrobocia w październiku wyniosła 8,2 proc. wobec 8,3 we wrześniu. Jak podał w piątek Główny Urząd Statystyczny, w urzędach pracy w październiku zarejestrowanych było 1 mln 308 tys. osób wobec 1 mln 324,1 tys. osób we wrześniu. Z piątkowej publikacji GUS wynika, że liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła w październiku do 185,8 tys. osób, czyli o 8,1 proc. w stosunku do września. W ujęciu rocznym liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 12,1 proc. 

Zdaniem Piotra Korysia rynek pracy wciąż "jest rynkiem pracy pracownika, a nie pracodawcy, co jest dosyć komfortowe dla polskich pracowników". 

Według Korysia to wynik m.in. przemian demograficznych i emigracji, która jest coraz bardziej odczuwalna. 

„Niedługo zaczynie nam brakować pracowników, co z kolei przełoży się na wzrost kosztów pracy" - przewiduje ekspert z Instytutu Sobieskiego. 

Jak podkreślił wskaźnik bezrobocia sezonowo może trochę wzrosnąć, bo idzie zima, zawsze część pracy ma charakter sezonowy, jednak długookresowo raczej spadnie. 

Źródło: Codzienny Serwis Inofrmacyjny PAP

www.Kurier.PAP.pl