19.12.18, 17:45fot. screen youtube.com

Polska uniezależniona od gazu z Rosji! Podpisano kolejną umowę z USA

2 miliony ton LNG rocznie przez 20 lat - tyle wynosić będą dostawy gazu realizowane przez stronę amerykańską do portu Świnoujście. Dzisiejsza podpisana umowa właściwie zapewnia Polsce niezależność od gazu z Rosji.

"Ten kontrakt jest ważnym krokiem dla bezpieczeństwa energetycznego Polski na drodze do jej niezależności energetycznej. W ubiegłym miesiącu rozpoczęliśmy z Polską strategiczny dialog w obszarze energii. Rząd Prezydenta Trumpa jest zobowiązany, by angażować się w zwiększanie dywersyfikacji źródeł energii, rozwijanie bezpieczeństwa energetycznego, wzmacnianie bezpieczeństwa narodowego oraz tworzenie w ten sposób dobrych warunków do rozwoju rynku w Polsce i w całym regionie" – powiedział Rick Perry, Sekretarz Energii USA.

Podobne zdanie wyraził prezes zarządu PGNiG SA Piotr Woźniak, który nie krył zadowolenia z wynegocjowanej umowy.

"Naszymi działaniami pokazujemy, że konsekwentnie realizujemy naszą strategię. Kolejna długoterminowa umowa nie tylko pozwala nam na rozwój portfela LNG z myślą o dostawach dla Polski, ale w niedalekiej przyszłości daje nam przede wszystkim możliwość obrotu zakupionym paliwem w skali globalnej. Cieszę się, że Sempra Energy jest w gronie naszych amerykańskich partnerów. Jestem przekonany, że czeka nas dobra wieloletnia współpraca" - podsumował.

mor/PAP/Fronda.pl