Wczorajsze orędzie prezydenta Andrzeja Dudy w ukraińskim parlamencie nie umknęło uwadze światowych mediów, które piszą o kolejnym polskim geście solidarności i zauważają, że w przeciwieństwie do Francji, Polska zabiega o szybką akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej.

BBC zauważa, że prezydent Polski jest pierwszym od początku wojny zagranicznym liderem, który zabrał głos w ukraińskim parlamencie. Dziennikarze zwracają uwagę na jego zapewnienia dot. wsparcia Ukrainy na drodze do Unii Europejskiej. Przywołując w tym kontekście zupełnie inne stanowisko Francji, której minister ds. europejskich Clément Beaune stwierdził, że proces przystąpienia Ukrainy do wspólnoty może potrwać nawet 20 lat.

Al-Dżazira zwraca uwagę na wyjątkowo serdeczne powitanie polskiego prezydenta, którego ukraińscy parlamentarzyści przyjęli owacjami na stojąco. Dziennikarze „France 24” podkreślają natomiast słowa prezydenta dot. prawa Ukraińców do suwerennego decydowania o losie swojego kraju. CNN cytowała z kolei słowa o tym, że „dziś wolny świat ma twarz Ukrainy”.

Wizytę Andrzeja Dudy w Kijowie odnotowała też rosyjska agencja informacyjna TASS. Poinformowała ona, że prezydent Polski udał się na Ukrainę, aby rozmawiać o budowie nowych dróg i połączeń kolejowych w ramach relacji dobrosąsiedzkich.

kak/TVP Info