Polska po brexicie regionalną potęgą w UE - zdjęcie
20.02.20, 11:00Fot. ilustracyjne - W. Kompała - KPRM / MateuszEs via Wikipedia, CC 3.0

Polska po brexicie regionalną potęgą w UE

39

Brexit stał się faktem. Dla Polski może to być bardzo dobra wiadomość. Artykuł wyjaśniający, jakie korzyści mogą się wiązać z tym faktem m.in. dla naszego kraju, pojawił się we francuskim dzienniku „Le Monde”.

Tekst zatytułowano: „Wraz z brexitem wschód Europy traci sojusznika, ale zdobywa większe wpływy”. Cytowane są w nim między innymi słowa premiera Mateusza Morawieckiego opublikowane w „Die Welt”, gdzie szef polskiego rządu podkreślał, że Północ zarabia na dotowaniu Wschodu.

Autorem wspomnianego artykułu jest Isabelle Mandraud, która specjalizuje się w sprawach Europy. Jak wyjaśnia, brexit wzmacnia tak naprawdę wagę krajów, które najpóźniej weszły do Unii Europejskiej.

Podkreśliła między innymi, że w trakcie rozpoczynającego się dziś nadzwyczajnego szczytu UE dotyczącego budżetu na lata 2021-2027, byłe kraje bloku wschodniego „jak jeden mąż” walczyć będą o utrzymanie pomocy dla najbiedniejszych regionów UE na poziomie, który przewidziano na lata 2014-2020, a więc 325 miliardów euro.

Autorka wskazuje także na inne sukcesy środkowo i wschodnioeuropejskich członków Unii Europejskich. Pisze o odmowie przyjęcia masowej rezygnacji oraz rezygnację Komisji Europejskiej z narzucania kwot ich przyjmowania.

Mandradu pisze też o zwiększeniu wpływów krajów położonych między Bałtykiem a Adriatykiem, które widoczne jest między innymi w powierzeniu dyrekcji Międzynarodowego Funduszu Walutowego Bułgarce Kristalinie Georgiewej, popieranej z całą siłą przez Europejczyków.

tag/PAP,Fronda.pl

Komentarze (39):

POLSKA TO POTĘGA 2020.02.20 14:10
DO JE.BANIA WĘGLA !
Bogo2020.02.20 12:12
Tak na zdrowy rozum, czy ma mnie reprezentować niedouczona pani, czy facet wyglądający jak listonosz, czy pedał, czy niewydarzony TVNowiec, to dziękuję. Mamy sprawdzonego już prezydenta, który godnie mnie reprezentował na świecie i nie skompromitował się jak Bul.
"Urszula - Sralier" Keller ty prowokatorze!!!2020.02.20 12:11
Lech Keller- Krawczyk ty Żydzie prowokatorze!!! Czy to możliwe, że "Leszek" to jest 𝐋𝐞𝐜𝐡 𝐊𝐞𝐥𝐥𝐞𝐫-𝐊𝐫𝐚𝐰𝐜𝐳𝐲𝐤 - pedofil , wymyśla dziesiątki pseudonimów udaje antysemitę sam będąc Żydem z NKWD-wskich Żydów. Ależ oczywiście, że tak! Kim on już nie był, ale zawodzi go wyobraźnia. Poskakałeś Lesiu napier.... głupot na temat swego "katolicyzmu" mały, pękaty żydku... No dość tego ty debilu. I znowu zmarnowałeś dnie i noce na bullshit. Zaraz w 'odwecie" pojawi się: "oficer LWP - andrzejhahn - Urszula" może nawet sam "PolishPatriot". On tylko udowadnia, że ta domniemana inteligencja Żydów jest tym czym jest naprawde; MITEM!
Roman2020.02.20 12:11
Przestańmy się porównywać do Litwy, Łotwy i Estonii. Jesteśmy regionalną potęgą jedynie w ochlapywaniu pieszych wodą z kałuży, miganiu się od pracy na lewych zwolnieniach i przebywaniu na lewych rentach inwalidzkich. No może jeszcze w pragnieniu bycia regionalną potęgą. Pozdrawiam Was potężnie.
Żyd Wyklęty2020.02.20 12:11
Taką jesteśmy regionalną potęgą że Czesi mają PKB na głowę wyższe o prawie połowę.
lady chapel2020.02.20 11:56
Napiszcie o GP Sakiewicza - GP dostawala kase z funduszu Pomocy Polakom na Wschodzie i dopoki kasa byla - GP drukowala Magazyn Kurier Wilenski (dostajac mnostwo PLNow zamiast ludzie KW). Kasa sie skonczyla - GP powiedziala Polakon z KW - walcie sie, drukujcie sobie sami. Ot taka pomoc Polakom - dopoki kasa byla - pompowali ja dla swojej gazety (GP znaczy sie), kasa sie skonczyla - radzcie sobie Polacy na Litwie sami. Takiego bajzla z pieniedzmi z Pomocy Polakom na Wschodzie nigdy nie bylo jak za nierzadu PiS.
Urszula2020.02.20 11:41
Głupole z PiS niech się nawet nie biorą za lekturę treści z tego linka - nic nie pokapują. Oto prawda o apnażach z unii: https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25714730,unia-europejska-zabierze-polsce-pieniadze-za-lamanie-praworzadnosci.html
K.K.2020.02.20 12:32
Żaden przyzwoity Polak nie powołuje się na antypolską gazętę kierowaną przez Żyda Szechtera, no chyba że sama jesteś z ichniejszej nacji Aj Waj. Michnikowszczyzna jest biegunowo odległa od polskiej racji stanu!
Henryk2020.02.20 11:30
Po Brexicie pozostajemy w UE sam nas sam z Niemcami, bez wsparcia nikogo, kto by się Niemcom przeciwstawiał. Adolf Hitler cieszy się z piekła.
robaczek2020.02.20 11:26
Jacek Saryusz-Wolski - Lista spraw zrealizowanych lub realizowanych obecnie przez rządy B. Szydło i M. Morawieckiego: - program 500 plus - program mieszkanie plus - reformę szkolnictwa - przywracanie stoczni, zbrojeniówki - obniżenie wieku emerytalnego - trwa reforma sądownictwa - skuteczność na arenie międzynarodowej (koniec relokacji imigrantów) - ukrócenie bezkarności komorników i sędziów - objęcie nadzorem KNF hochsztaplerów finansowych nazywających siebie pośrednikami i doradcami finansowymi - reforma emerytur – dezubekizacja - darmowe leki dla seniorów - program prorodzinny - program pracy obowiązkowej dla więźniów - obniżenie podatku CIT dla firm - likwidacja umów śmieciowych - spadek deficytu budżetowego - reforma armii i zbrojenie wojska - przywrócenie polityki historycznej - darmowe szczepienia dla duieci - naprawa praworządności w TK - walka z oszustami WAT - walka z korupcją - wywaleniez prokuratury i izb komorniczych nieudolnych i nieuczciwych ludzi - wprowadzenie ustawy o zakazie odbierania dzieci przez sądy z powodów biedy - wprowadzenie karalności za kąamstwa oświęcimskie - podniesienie kwoty wolnej od podatku - podniesienie minimalnej pensji - podniesienie minimalnej emerytury - spadek bezrobocia - pierwszy raz w historii Polski sprzedaż obligacji skarbowych na rynku międzynarodowym z ujemną stopą procentową - uruchomienie rządowego programu o wysokości 1 mld zł dla przedsiębiorców dla wspierania innowacyjności - wykupienie dziedzictwa narodowego z kolekcji zabytków Czartoryskich - rezygnacja z zakupu bezużytecznych Caracali - zablokowanie sprowadzania terroryzmu do Polski - ........ ........ nie uwzględniono nowych propozycji, rozwiązań i projektów rządowych ostatniego roku. Postaram się je uzupełnić ! - program przeciwko smogowi i dopłat za wymianę pieców, program dostępność plus, program budowy i remontów dróg lokalnych, program dopąat do budowa żłobków i przedszkoli, program wyprawka 300 plus, obniżenie podatku CIT do 9 %, program pomocy nowym firmom start-UP, wielkie inwestycje jak przekop mierzei wiślanej, budowa Via Carpatia, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, Budowa tunelu w świnoujściu , dokończenie Zakopianki. Czy wy kut-asy krytykanci uważacie, że to mało ?!!! Czy wy kut-asy uważacie się za mądrzejszych od Jacka Saryusza-Wolskiego ?!!!
Wies2020.02.20 11:32
Brawo, ale lista jest dużo, dużo dłuższa. Dodałbym wywalenie lewaków z TVP i oddanie TVP normalnym Polakom a nie zboczkom. Nareszcie sport w TVP dla wszystkich.
Urszula2020.02.20 11:38
Tak kut-asie, tylko, że sariusz zapomniał o jednym - o niesamowitym wzroście cen i galopującej inflacji. To jest efekt wymienionych działań tego rządu. Co mi z tego, że rzad zrobił to wszystko kosztem moich podatków skoro mnie się żyje coraz gorzej. Mam w dooopie takie rządy.
Marycha2020.02.20 11:55
To wyjedź do Brukseli haha...dostaniesz więcej
ZEK2020.02.20 12:11
Nawet przeciętnie rozgarnięty zjadacz chleba zapewne ma świadomość że mechanizmy występujące w gospodarce to naczynia połączone. Czego oczekiwałaś ? Chyba nie myślałaś że wraz ze wzrostem gospodarczym ceny zostaną na takim samym poziomie ? Nie , ty zapewne liczyłaś że wszystkie wskaźniki pujdą w górę , ale ceny pozostaną nie zmienione. Rośnie minimalna płaca, rosną koszty, rosną ceny, Chyba to nie jest takie trudne do ogarnięcia i przewidzenia. W krajach zachodnich zarabiają wielokrotnie więcej od nas, i wychodząc na ulice krzyczą że ciężko im związać koniec z końcem ( francja). Jak myślisz - dlaczego ?
anonim2020.02.24 15:42
To jest oczywista oczywistość, Francuzi chcą żyć na koszt państwa, tak jak zyją Polacy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ja 2020.02.20 11:59
99%PRAWDA. 1%mniej za kwotę wolną od podatku. Dla nędzarzy jak na razie!! Nadal za niska.
lady chapel2020.02.20 11:25
:) :) :) Rynce opadajom... I to do RP emigracja ma miejsce a nie do Skandynawii, Niemiec, Austrii, Francji, czy Hiszpanii :) :) :)
Sariel2020.02.20 11:19
Bo Polskę trzeba w sercu mieć ! Czy Polacy uczyniliby swojej Ojczyźnie to co czynią lewaccy politycy i ich wyborcy ?! Europarlamentarzyści wszystkich partii lewackich kłamią i szkalują Polskę żądając od UE sankcji i karania Polaków za reformę wymiaru sprawiedliwości i jakąś rzekomą praworządność, która w Polsce ma się dobrze. Do Pucka i Wejcherowa pojechała bojówka z Warszawy opłacona przez PO po to, aby zakłócać przemówienia naszego Prezydenta podczas uroczystości 100-nej rocznicy zaślubin Polski z morzem. Dla was lewaków Prezydent RP nie znaczy nic, a wasza kandydatka na prezydenta Kidawa ściskała się z bojówkarzami w podzięce za dobrze wykonaną robotę potwierdzając jej kampanię chamstwa. Polacy z wybrzeża, Kaszubi, odcięli się od was i nie chcą mieć z wami nic do czynienia ! Dla was Polskość to nienormalność ! Wy bojkotujecie nawet najważniejsze święta narodowe, a wasi posłowie i senatorowie głosują bezrozumnie przeciwko wszystkiemu co proponuje PIS, nawet przeciwko „jarkowej” 13-tce. Wy zatraciliście poczucie pomiędzy dobrem a złem, uważając, że aborcja i LGBT jest dobrem ! Rozmowa z wami, mentalnie chorymi to czcza strata czasu. Nieustanny hejt w internecie przeciwko Polsce, farmy hejterskie jak w Inowrocławiu i antypolskie soki z buraków opłacane z pieniędzy PO, bluzgają jadem i zieją nienawiścią, podłością, zacietrzewieniem i wulgaryzmem. Wy gardzicie Polakami strasząc ich, że jak dojdziecie, nie daj Boże, kiedyś do władzy to zlikwidujecie Polakom wszystkie programy socjalne i pomocowe, a polityków Zjednoczonej Prawicy za te programy rozliczycie ! Wy jesteście anty-PIS-owskim psychiatrykiem ! Wasza nienawiść do Polaków za to, że odsunęli was od władzy jest niebotyczna, a systematyczne odcinanie was od koryta, obecnie od sądownictwa, musi was tak boleć, że dostajecie małpich mózgów, obłędu, zacietrzewienia, wręcz zbydlęcenia, a propaganda TVN powoduje zanik rozumowania. Waszym 2-punktowym programem wyborczym, tj. walki przeciwko PIS i likwidacji wszystkiego co jest dobrem dla ludzi, nigdy nie wygracie wyborów ! Poza tym jesteście profesjonalnymi kłamcami i oszustami, a co jest najgorszym, zdrajcami naszej Ojczyzny !!! My Polacy nigdy nie uczynilibyśmy naszej Ojczyźnie tego, co czynicie permamentnie wy – obcy nam lewacy !!! Dlatego mówimy wam stanowczo, że wy nie powinniście zajmować się Polską, że wy jesteście polskojęzycznymi osobnikami, obcymi dla nas i nie chcemy takich judaszy w naszym kraju !!!
vivi2020.02.20 11:16
BRAWO PIS za wspaniałe rządzenie krajem, za świetny rozwój gospodarki polskiej, za programy wspierające polskie rodziny, mieszkania dla ludzi młodych, pomoc dla rolników, seniorów i niepełnosprawnych, za działania na rzecz zwiększenia naszego bezpieczeństwa i zdrowia, za reformy, które wprowadzacie (prokuratura, sądownictwo, emerytury ubeckie, i inne).
Urszula2020.02.20 11:14
Panie premierze Morawiecki, prosimy jako jedną z pierwszych czynności w 2020 wprowadzić poprawkę do programu 500 plus. Chodzi o to, żeby ten program zawiesić na czas nieokreślony dla dużych miast w Polsce. Mieszkańcy tych miast nie chcą być beneficjentami tego programu, co udowodnili głosując na przeciwników tego programu, czyli na PO. Ponadto mieszkańcy dużych miast powinni pracować do 67 lat, tak jak chce partia, na którą głosowali ! Panie premierze, prosimy zrobić to samo w nowym programie minimalnego wynagrodzenia i dedykować go tylko dla powiatów i gmin W dużych miastach prosimy pozostawić minimalne wynagrodzenie na poziomie obecnym, czyli 1650 zł/miesiąc . Oni nie potrzebują wzrostu minimalnego wynagrodzenia ponieważ zarabiają i tak za dużo w porównaniu z prowincją !
Jarek ale nie Kaczyński .2020.02.20 12:28
Mieszkańcy dużych miast wobec tego nie będą płacić podatku na twoje 500+. Co do pracy do 67 roku to się jeszcze zdziwisz. Minimalne wynagrodzenie ustalane przez rząd wynika z infalcji którą ten rząd spowodował. I to na tyle wierna partii Urszulo.
Elektor2020.02.20 11:11
W 2019 roku wybraliśmy ponownie centro-prawicową formację polityczną Prawo i Sprawiedliwość ! Ufamy PIS i zjednoczonej prawicy, bo ci ludzie chcą nic innego tylko dobra dla nas i dla Polski !!! PIS to partia ludzi uczciwych i zaufanych, nieskorumpowanych o żelaznych konsekwencjach w tych sprawach, ludzi patriotycznych, odważnych i honorowych, pracowitych, uznających prawo do życia od poczęcia i wiarę katolicką. A przywódcy PIS J. Kaczyński i premier Morawiecki to najlepsi stratedzy i politycy w dziejach Rzeczpospolitej. Ludzi PIS należy podziwiać i chronić za to, że przy takiej fali nienawiści, kłamstw i presji siłowego lub podstępczego odsunięcia ich od demokratycznie wybranej władzy, robią to co obiecali wyborcom, tzn, z jednej strony reformują kolejne instytucje państwa, a z drugiej strony b. dobrze rządzą gospodarką, bezpieczeństwem i ochroną socjalną Polaków. Ich program na najbliższe lata to Polski Model Dobrobytu. Niech rządzą dalej !!!
Yoshka2020.02.20 11:15
Proponuję zapoznać się z pojęciem "centro-prawicowy", bo najwyraźniej coś "nie pykło".
Wies2020.02.20 11:26
Święte słowa.
Tomasz2020.02.20 11:58
To są komuniści, rozdawać, robić zakazy i szczuć na ludzi. I 3 władze w jednej ręce, żeby pierwszy sekretarz mógł robić co chce. Chyba że wskażesz czy oni się różnią od PRLu-u? Prócz sojuszu z kościołem któremu jest on na rękę.
Dam2020.02.20 11:11
Ciekaw jestem, czy w związku z tym zaczną gratulować Tuskowi działań, które pomogły Polsce.
Stalker2020.02.20 11:18
Ooooooo tak, będziemy mu gratuować , szczegąlnie za te 240 MLD zł, które Tusk pozwolił kraść z budżetu ! Ale również podziękujemy mu za wiee innych rzeczy ! Program "Cela plus" już czeka !
Urszula2020.02.20 11:34
Zmień płytę bo ta już się starła. :D
Dam2020.02.20 13:13
Moglibyście się zdecydować co do kwoty wreszcie. 200, 250, 300, 500? 240 jest dosyć nowe, jeszcze chyba nie słyszałem. Ciekawe, że nie krzyczysz na PIS, który pozwolił przez pierwsze 3 lata ukraść 87 mld (teraz to będzie już ponad 100 mld). Konkretnie zbliżają się do wyniku PO, a ty nic nie robisz. Dobrze jest chcieć rozliczyć złodzieja, ale może najpierw warto zatrzymać tego, kto cie okrada w tym momencie.
Yoshka2020.02.20 11:04
Polska mistrzem Polski! (regionalnym)
moderator2020.02.20 11:11
Opppps ! Uwaga debil na Portalu ! Proszę nie komentować ! Tego „komentarza” nie likwiduję celowo, ku przestrodze, co ludzie bez rozumu mogą tworzyć mając do dyspozycji internet i umiejętność ograniczonego pisania.
RHQQ22020.02.20 11:17
Ej, @moderator, a możesz przytoczyć konkretny punkt regulaminu forum, który rzekomo narusza wpis @Yoshka ?
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.02.20 12:11
Yoshka szydzi z Polski. A Polska jest katolicka. A katolicyzm to religia A obraza uczuć religijnych to przestępstwo. Więc Yoshka nie łamie jakiegoś tam regulaminu, tylko łamie prawo i trafi na 2 lata za kraty.
RHQQ22020.02.20 13:36
Jeśli @Yoshka jest katolikiem a ty z niego szydzisz to szykuj się na te 2 lata do wiezienia. Polska jest wedle konstytucji państwem świeckim, a nie wyznaniowym tak swoją drogą.
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.02.20 17:45
Polska jest krajem katolickim. 96 % Polaków to katolicy. W Sejmie wisi krzyż. Biskupi występują podczas uroczystości państwowych. W państwowej szkole jest religia ... katolicka. W urzędach wiszą krzyże. Maryja jest Królową Pol;ski. Za obrazę katolicyzmu w KK jest 2 lata kicia. Niedługo Boga wpiszemy do Konstytucji. Krzyż trafi do polskiego godła. A Jezusa ukoronujemy na króla Polski. Jaki kraj świecki, no co ty?
lady chapel2020.02.20 11:26
powtarzasz sie nibymoderatorze
anonim2020.02.20 11:45
Dajcie mu spokój. To jest chory, poważnie zaburzony czlowiek :D
RHQQ22020.02.20 11:16
To samo miałem napisać, dokładnie tak!
Po 11 NIE BADZ OBOJETNY2020.02.20 12:08
Me gusta 10/10 :)