Polska mogła stracić miliardy na zakupie caracali - zdjęcie
21.04.17, 15:28By Dmitry A. Mottl (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Polska mogła stracić miliardy na zakupie caracali

Jak informuje "Nasz Dziennik", Polska mogła stracić kilka miliardów złotych, gdyby doszło do zakupu śmigłowców Caracal na warunkach wynegocjowanych przez rząd PO-PSL.

Gazeta powołuje się na analizę warunków kontraktu wynegocjowanego z koncernem Airbus Helicopters w porównaniu z umową, jaką ten sam producent zawarł z Brazylią. "Nasz Dziennik" podkreśla, że brazylijska armia na znacznie bardziej korzystnych warunkach kupiła od francuskiego koncernu 50 śmigłowców Eurocopter EC725 Super Cougar, dziś wytwarzanych pod nazwą H225M Caracal .

Początkowo Francuzi chcieli otrzymać za śmigłowce 2,5 mld euro, czyli ponad 10 mld zł. Brazylijczycy wynegocjowali jednak kwotę 1 mld 847 mln euro (czyli ok. 7,5-8 mld zł). Jaką kwotę udało się wynegocjować koalicji PO-PSL wynegocjował za tę samą liczbę śmigłowców Caracal? Około 3 mld euro (13 mld zł). 

"W Brazylii rząd wynegocjował niższą kwotę za zamawiane helikoptery, a w Polsce rząd PO-PSL wynegocjował niższą liczbę śmigłowców"- mówi w rozmowie z Krzysztofem Loszem z "Naszego Dziennika" sekretarz stanu w MON, Bartosz Kownacki.

Według gazety, o fiasku kontraktu na caracale w Polsce przesądził ostatecznie brak umowy offsetowej. Wartość offsetu dla Brazylii była wyższa, niż w naszym kraju. 

yenn/PAP, „Nasz Dziennik”, Fronda.pl