Polska Konstytucja nad prawem UE. Sondaż na zlecenie RMF FM oraz „Dziennika Gazeta Prawna” - zdjęcie
12.02.20, 17:08Sondaż United Survey na zlecenie RMF FM oraz „Dziennika Gazeta Prawna”/TVP info/zrzut ekranu

Polska Konstytucja nad prawem UE. Sondaż na zlecenie RMF FM oraz „Dziennika Gazeta Prawna”

16

Na zlecenie RMF FM oraz „Dziennika Gazeta Prawna” został przeprowadzony sondaż przez pracownię United Survey.

Badanie dotyczyło poglądów Polaków na temat prawa krajowego oraz prawa unii europejskiej.

Jak się okazuje, znaczna większość Polaków uważa, że nasze polskie prawo krajowe, a zwłaszcza Konstytucja są ważniejsze od prawa Unii Europejskiej.

63% Polaków uznaje wyższość prawa krajowego. Inaczej natomiast uważa 31% badanych.

Jeśli natomiast chodzi o konstytucję, to wyniki są jeszcze bardziej jednoznaczne, ponieważ aż 78% obywateli Polski jest zdania, że Konstytucja Polski jest ponad prawem unijnym, za którym optowało 8.8%, a odpowiedzi „trudno powiedzieć” udzieliło 13.2%.

 

mp/tvp info

Komentarze (16):

Dam2020.02.13 10:56
Musicie 2 razy o tym samym pisać? Jak wy możecie to i ja napiszę to samo. Wg podpisanego przez Lecha Kaczyńskiego Traktatu Lizbońskiego jest inaczej. Wińcie Lecha Kaczyńskiego. "wyrok ETS z dnia 17.12.1970 r. C – 11/70 Internationale Handelsgesellschaft GmbH przeciwko Einfuhr- und Vorratsstelle für Getreide und Futtermittel: 1. Prawo wspólnotowe wynikające z traktatu, jako niezależnego źródła prawa, ze względu na swą istotę nie może być uchylone przez przepisy prawa krajowego i to niezależnie od ich rangi. Ważność działań instytucji Wspólnoty lub skutki takich działań w Państwie Członkowskim nie mogą być podważane ze względu na niezgodność z prawami podstawowymi wynikającymi z konstytucji państwa członkowskiego. 2. Odwołanie się do zasad i koncepcji prawa krajowego w celu oceny ważności środków przyjętych przez instytucje Wspólnoty miałoby niekorzystny wpływ na jednolitość i skuteczność prawa wspólnotowego. Ważność takich środków może być oceniana wyłącznie w świetle prawa wspólnotowego." "Konferencja przypomina, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Traktaty i prawo przyjęte przez Unię na podstawie Traktatów mają pierwszeństwo przed prawem Państw Członkowskich na warunkach ustanowionych przez wspomniane orzecznictwo. Ponadto Konferencja postanowiła, że do niniejszego Aktu końcowego Konferencji zostanie załączona opinia Służby Prawnej Rady dotycząca pierwszeństwa, w wersji zawartej w dokumencie 11197/07 (JUR 260): Opinia Służby Prawnej Rady z dnia 22 czerwca 2007 r. Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości wynika, że pierwszeństwo prawa wspólnotowego stanowi podstawową zasadę tego prawa. Według Trybunału zasada ta jest nieodłącznie związana ze szczególną naturą Wspólnoty Europejskiej. Kiedy wydawany był pierwszy wyrok zapoczątkowujący to obecnie już utrwalone orzecznictwo (wyrok z dnia 15 lipca 1964 r. w sprawie 6/64, Costa przeciwko ENEL [1] , w Traktacie nie było żadnej wzmianki o zasadzie pierwszeństwa. Sytuacja ta do dziś nie uległa zmianie. Fakt, że zasada pierwszeństwa nie zostanie włączona do przyszłego Traktatu, w żaden sposób nie narusza samej zasady ani obowiązującego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości. [1] "wynika (…), [że] prawu utworzonemu na podstawie traktatu, pochodzącemu z niezależnego źródła, nie można, ze względu na jego wynikającą stąd szczególną naturę, przeciwstawiać w postępowaniu sądowym jakiegokolwiek wewnętrznego aktu prawnego, gdyż oznaczałoby to utratę przez to prawo charakteru wspólnotowego i zakwestionowanie samych podstaw prawnych Wspólnoty"." Opracowanie na przykład tutaj https://www.i-kancelaria.pl/publikacje/pierwszenstwo-prawa-unijnego-przed-prawem-krajowym/
MARTA2020.02.13 23:54
Dam ! KŁAMSTWO ! PISZESZ WYBIÓRCZO ! POZNAJ RESZTĘ PRZEPISÓW ! DALSZE PRZEPISY ! A POTEM PISZ !
Urszula2020.02.16 15:09
Jeśli sie czepiasz i zarzucasz kłamstwo to ty napisz w którym momencie skłamał, a nie żądaj Bóg wie czego.
z innej beczki 2020.02.12 20:36
podaj dalej link Ten film obala wszystkie "argumenty" lewactwa na temat seksedukacji. Ci patologiczni zboczeńcy, mieniący się naukowcami, za seksedkacją lobbowali już w końcu lat 40 ub. wieku. Ich guru zboczeniec kinsey to gwiazda badań na seksualnościa człowieka, a jego "prace" są dokumentami programowymi opracowań WHO. To się k.... we łbie nie mieści, co to za chore zwyrole narzucają "trendy" ludzkiej moralności i seksualności. Obejrzyjcie i podawajcie dalej, dziwie się że to w TV nie leci, ludzie by tych zboków od lgbt przegnali gdzie pieprz rośnie https://www.youtube.com/watch?v=csm9qKKnwu4
_-_2020.02.13 1:13
Kinsey=Zwolennik A.Crowleya.I takich "autorytetów" ma dzisiejszy świat...
taro2020.02.12 17:37
dobrze, ze tak Polacy uwazaja, tylko jeszcze trzeba rzeczoznawcow w temacie konstytucyjnym na poziomie wyzszej polityki,by odnalezli dla nas odpowiednie paragrafy z ktorych bedziemy w odpowiednim momencie mogli korzystac. Jak dotychczas to krajem rzadza urzednicy, a oni sa poddanymi brukseli i jedynymi idiotami,ktorzy wdrazaja decyzje unijne szybciej niz je nadsyla unia nikt z nich nie zastanawia sie nad konstytucja.
MARTA2020.02.14 0:18
taro! Widac jaki z ciebie urzędnik do pouczeń ! Głupiego zdania nie umiesz skleić, nie wiesz , gdzie początek zdania / z dużei litery/, a gdzie koniec zdania !??? Nie wiesz też, że nazwy własne, jak tu "Bruksela", trzeba pisać dużą literą! OCZYWIŚCIE , TE TWOJE INWEKTYWY DOTYCZYŁY RZĄDÓW TUSKA !? Obecny Rząd, nie jest taki pokorny, co widać w debatach w PE ! Pomyliło ci się, nie udało się ugryżć !
taro2020.02.14 23:57
pieprz sie stara ruro, jak nie masz cos do powiedzenia, to startujesz na taniego mentora. Kazdego w moich oczach ,kogo uwazam za goo/wno pisze z malej litery i nie ty niedorozwoju,speromoszluku bedziesz mnie pouczac,nawet jak sie nazywasz marta. Na szacunek trzeba sobie zasluzyc, a wiec idz sobie wymoczyc swoje wysuszone troki, bo mozgownicy juz tobienic nie wypelni.
Janka2020.02.12 17:35
Z sondażu wynika tylko brak wiedzy i świadomości społeczeństwa w kwestiach prawa międzynarodowego i konstytucyjnego. Nic ponad informację o indolencji społeczeństwa w tej materii sondaż nie wnosi.
and2020.02.12 17:48
Wnosi bardzo wiele. Bo wszyscy wiedzą na jakich zasadach wchodziliśmy do unii. A dziś unia chciałaby sobie poszerzyć swoje prawa. Poza tym o wejściu i wyjściu z unii decyduje właśnie to społeczeństwo, które krytykujesz.
Yoshka2020.02.12 18:25
Ciekawe, nawet Miller nie wiedział za bardzo co podpisuje, a tu proszę całe społeczeństwo według Ciebie przeczytało z pełnym zrozumieniem zarówno traktat akcesyjny jak i traktaty zmieniające w tym lizboński, jesteś tego absolutnie pewien? Bo ja śmiem powątpiewać w tak rzetelną i dogłębną wiedzę społeczeństwa, ale taki to już mamy dziwny kraj że sami specjaliści w dziedzinie wszelakiej tu mieszkają, niestety bez wiedzy i kompetencji.
and2020.02.12 19:49
Na jakiej podstawie twierdzisz, że Miller nie wiedział co podpisuje?. I trochę więcej wiary w ludzi. Jeśli nie wiedzą dokładnie to czują pewne rzeczy.
anonim2020.02.12 17:26
To pokazuje jak powszechna jest ignorancja i dlaczego łatwo manipulować społeczenstwem w tej kwestii.
MARTA2020.02.14 0:03
DARIO !.... LECHU KELLER! Ale szybko się przepoczwarzyłeś na Darię D... ! W czym ci to pomaga? Więcej osób jest niby za tobą?? Nigdy ! Jesteś tutaj tylko ty sam , w wielu pedalskich odsłonach , o których i tak wiemy!
lady chapel2020.02.12 17:24
No ale sprawa w tym, ze PiS konstytucji nie przestrzega
and2020.02.12 17:44
Slogan. Konkrety poproszę.