Polska kończy członkostwo w RB ONZ. 'Umocniliśmy nasz wizerunek' - zdjęcie
12.12.19, 16:42Zdj. Krzysztof Sitkowski, Kancelaria Prezydenta

Polska kończy członkostwo w RB ONZ. 'Umocniliśmy nasz wizerunek'

2

Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid zadeklarowała w Warszawie, że jej kraj skupi się w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na takich kwestiach jak cyberbezpieczeństwo, zmiany klimatyczne oraz ochrona kobiet i dzieci w konfliktach.

Od stycznia tego roku Estonia będzie po raz pierwszy w historii niestałym członkiem tego gremium. Polska, której członkostwo dobiega końca, zasiada w Radzie Bezpieczeństwa po raz szósty. Prezydenci wzięli udział w Forum Przywództwa "Polska-Estonia, wspólnota celów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ".

Andrzej Duda powiedział, że Polska nie traktowała swojego członkostwa w radzie bezpieczeństwa ONZ jako celu samego w sobie. Przypomniał, że zwracaliśmy uwagę na wiele zagadnień, które do tej pory nie były bezpośrednim tematem prac Rady. Mówił, że kładliśmy nacisk na poszanowanie prawa międzynarodowego.

Prezydent powiedział, że obecność w Radzie przyczyniła się do umocnienia wizerunku Polski jako państwa stabilnego, przewidywalnego i angażującego się na rzecz rozwiązywania globalnych problemów.

Prezydent Kersti Kaljulaid przypomniała, że Polska w czasie dwuletnich prac w Radzie Bezpieczeństwa podniosła kwestie Ukrainy i Gruzji. Powiedziała, że nie udało zaoferować się rozwiązania, ale udało się ludziom w tych dwóch krajach przywrócić nadzieję, dlatego ważne jest, aby utrzymać tę dyskusję na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Andrzej Duda powiedział, że Polska jest zdeterminowana, aby kontynuować misję rozpoczętą w Radzie Bezpieczeństwa promując fundamentalne dla nas tematy i zagadnienia w trakcie rozpoczynającej się w styczniu trzyletniej kadencji w Radzie Praw Człowieka.

Prezydent Estonii powiedziała, że jej kraj zajmie się także kwestiami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa. Powiedziała, że przydatne jest przyjmowanie nowych technologii i sprawianie, by ludzie byli bliżej administracji.

- Mam nadzieję, że w ciągu dwóch lat członkostwa uda nam się upowszechnić rozumowanie, że gdziekolwiek zdarza się konflikt, element cyberbezpieczeństwa musi również być brany pod uwagę jako rozwiązanie tego konfliktu - powiedziała Kersti Kaljulaid.

yenn/IAR, Polskie Radio 

Komentarze (2):

Pisowiec2019.12.12 19:16
Brawo Panie Prezydencie!!!!! Czasem aż oczy bolą patrzeć jak się przemęcza dla naszego kraju, Duda Andrzej, Prezydent naszej Ojczyzny. Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie - to wilki!!!!
aspiring educationalist2019.12.12 18:48
Fuj!