Niezwykle się cieszę, że doszło do pierwszych, historycznych konsultacji międzyrządowych z szeroką delegacją z Rumunii w Warszawie. To przełomowy dzień, w którym uzgodniliśmy stanowiska w wielu sprawach – mówił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych w Warszawie.

Trzeba podkreślić, że współpraca polsko-rumuńska układa się niezwykle pozytywnie od wielu lat. Nawiązaliśmy dziś do pewnych wspomnień historycznych, kiedy współpraca w obszarze kulturalnym, gospodarczym i militarnym bardzo dobrze układała się w okresie międzywojennym – mówił szef polskiego rządu.

Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, dla obu krajów niezwykle ważne są powiązania infrastrukturalne na czele z drogą Via Carpatia, która będzie realizowana w najbliższych latach. Dodał, że poprzez wymiar środkowo-europejski chcemy budować silną Unię Europejską. Nie jest to przeciwko komukolwiek, ale jest za wzmocnieniem UE w tej części Europy i za wzmocnieniem wymiaru współpracy transatlantyckiej.

Jak oświadczył szef polskiego rządu Polska wspiera ambicje Rumunii w zakresie przystąpienia do strefy Schengen. Podkreślił, że w kluczowych obszarach takich jak: polityka spójności, wspólna polityka rolna oraz fundusze Unii Europejskiej Polska będzie starała się wspólnie z Rumunią i innymi krajami jak najmocniej pielęgnować nasze stanowisko.

Polska i Rumunia są dla siebie coraz ważniejszymi partnerami handlowymi oraz gospodarczymi. Rosną inwestycje polskich podmiotów w Rumunii. Bardzo gorąco zachęciłem też panią premier, aby przedsiębiorstwa rumuńskie inwestowały u nas – mówił premier.

Rozmawialiśmy o projekcie Nord Stream 2, gdzie oba nasze państwa podkreśliły wagę i konieczność dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Tworzenie drugiej nitki gazociągu północnego nie należy do takiego budowania wspólnego, zdywersyfikowanego pola do dostaw gazu – wyjaśniał szef polskiego rządu.

Premier wspomniał o swojej wizycie w Orzyszu, w którym stacjonuje brygada wojskowa NATO – i spotkaniu m.in. z rumuńskimi żołnierzami i wyraził zadowolenie z coraz większego zacieśnienia się wojskowej współpracy pod parasolem NATO, pod egidą współpracy transatlantyckiej.

Dla Polski i Rumunii współpraca z USA, a także z UE, to kluczowe dwa filary bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, jak również filary rozwoju gospodarczego i wzrostu inwestycji. Zarówno Polska, jak i Rumunia są partnerami, które mówią jednym głosem o współpracy transatlantyckiej – oświadczył szef polskiego rządu.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że zarówno Polska, jak i Rumunią będą z całą determinacją bronić interesów regionu środkowoeuropejskiego. Uważamy, że partnerstwo europejskie, Europa jednej prędkości, a nie kilku prędkości, to jest obietnica wspólnego rozwoju i my na takich zasadach umawialiśmy się na rozwój w ramach całej UE.

yenn/Tysol.pl