Odkryty przez czterech polskich miłośników astronomii  obiekt otrzymał oznaczenie C/2015 F2 (Polonia). Informację o odkryciu podał periodyk „Urania - Postępy Astronomii”.

Odkrywcami komety są: Marcin Gędek z miejscowości Oborniki, Michał Kusiak z Żywca, Rafał Reszelewski ze Świdwina oraz Michał Żołnowski z Krakowa. Mężczyźni od kilku lat intensywnie zajmują się swoją astronomiczną pasją.

Kometę odkryli korzystjąc z automatycznego teleskopu w swoim prywatnym obserwatorium „Polonia”, znajdującym się niedaleko miejscowości San Pedro de Atacama na pustyni Atakama w Chile. Uruchomione ono zostało 12 grudnia 2014 r.
Celem obserwacji pasjonatów astronomii jest poszukiwanie komet i planetoid.

Odkrywcy dostrzegli kometę 23 marca br. Obserwatorzy z różnych krajów przeprowadzili dalsze obserwacje, które potwierdziły odkrycie. Oficjalnie potwierdziła je Międzynarodowa Unia Astronomiczna w biuletynie CBET nr 4083 z 27 marca 2015 r. Dane na temat komety opublikowane zostały też w biuletynach Minor Planet Electronic Circular (MPEC).

Zwykle komety otrzymują nazwy od nazwisk odkrywców. Teraz jednak kometa otrzymała nazwę Polonia gdyż zasady stosowane przez Międzynarodową Unię Astronomiczną nie pozwalają na nadanie nazwy składającej się z czterech nazwisk. Odkr postywcy postanowili, że kometa zostanie nazwana od nazwy obserwatorium, co pozwala również w symboliczny sposób wyróżnić nasz kraj.

Kometa ma teraz jasność ok. 17 magnitudo. Jest widoczna na półkuli południowej i z Polski nie można jej dostrzec. Jak przewidują astronomowie - za kilka miesięcy prawdopodobnie powinna pojawić się także na niebie nad Polską i być może będzie w zasięgu amatorskich teleskopów. 

Sab/Naszdziennik.pl