Polacy: Edukacja seksualna - tak , ale w wykonaniu rodziców - zdjęcie
23.10.19, 10:25Fot. via Pixabay, CC 0

Polacy: Edukacja seksualna - tak , ale w wykonaniu rodziców

47

W szkole powinno być miejsce na edukację seksualną – twierdzą rodzice w sondażu przeprowadzonym przez IBRiS. Większość z nich jednak uważa jednocześnie, że to rodzice powinni pozostać głównym źródłem wiedzy o seksie.

W sondażu, który przeprowadzony został dla „Dziennika Gazety Prawnej” oraz RMF FM 79,4 proc. badanych odpowiedziało, że w szkole powinny się odbywać zajęcia związane z edukacją seksualną. Według 46,5 proc. respondentów powinny się one zacząć już w szkole podstawowej. 32,9 proc. twierdzi, że dopiero w szkole średniej.

Co ważne, większość rodziców uważa, że to na rodzicach przede wszystkim spoczywa odpowiedzialność za uświadamianie dzieci. Taką odpowiedź wybrało 60 proc. respondentów. Według 30 proc. odpowiadać za to powinna przede wszystkim szkoła. Wszyscy natomiast byli zgodni co do tego, że internet i rówieśnicy nie są dobrym źródłem dla czerpania wiedzy na ten temat.

dam/PAP,Fronda.pl

 

 

Komentarze (47):

Foster2019.10.23 21:34
Nigdy nie rozmawiałem z dziećmi o seksie. Nie wiedziałbym jak to zrobić. Najlepiej zrobić wszystko co możliwe, żeby nie dopuścić do pierwszego kontaktu przed osiągnięciem pełnoletniości. Ale czy to możliwe - wątpię.
Maria Blaszczyk2019.10.23 21:21
Pomysł wręcz przepyszny. W kraju, w którym 63% ludzi w ciągu roku nie sięgnęlo po żadną książkę oddać edukację w ręce rodziców. I to w tak ważnej kwestii jak zdrowie i bezpieczeństwo dzieci. To dopiero jest złamanie Konstytucji, która mówi, że "Każdy ma prawo do nauki." "Każdy ma prawo do ochrony zdrowia." "Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania." No więc teraz wyobraźmy sobie, że ludzie, którzy uważają, że pedofilia to to samo, co homoseksualność, edukują swoje dzieci. Łamią tym samym ich prawo do nauki. Wyobraźmy sobie, że rodzice przeciwni prezerwatywom opowiadają o "porach" w kondomach, przez które przenikają wirusy; albo o stosunku przerywanym jako metodzie antykoncepcyjnej - przecież to stwarza zagrożanie dla zdrowia ludzi. Na koniec wyobraźmy sobie, że komuś się wydaje, że piętnastoletnia dziewczyna nie interesuje się seksem, więc nie uważa informacji na ten temat za przynależne temu "stopniowi dojrzałości"... A na koniec wyobraźmy sobie różne obecne na tym forum osoby, najwyraźniej z jakiegoś powodu uważające, że wszyscy powinni mieć takie same przekonania jako oni na dowolnie wybrany temat i wyzywający innych od - dajmy na to - lewackich dziwek i życzący im śmierci ich dzieci - bo mają przekonania inne od nich, jak bardzo szanują przekonania i wolność sumienia swoich dzieci, gdy te postanowią podjąć aktywność seksualną w ogóle, czy z osobą innej płci niż rodzice by sobie życzyli...
Urszula2019.10.23 20:32
W ubiegłym roku na szkolnych zajęciach dla ośmioklasistów pojawiła sie książka "Poradnik uczuciowo-seksualny. Życie na maksa" autorstwa księdza Jeana-Benolt Castermana. Ksiądz instruował w niej nastolatkę, że nosząc bluzki z głębokim dekoltem i uchodząc za frywolną, sama jest sobie winna, gdy ją ktoś zaczepi.. I że jeśli molestuje ją seksualnie nauczyciel powinna być miła i dać mu do zrozumienia, że schlebia jej okazywane zainteresowanie. O ewentualną pomoc powinna zwrócić się do Najwyższego. Ilu rodziców skorzysta z porad tego "arcydzieła"? Tego chcą wszyscy, którzy nie zgadzają się na edukację seksualną w szkołach?
Foster2019.10.23 20:31
Nie wiecie co piszecie. Chyba kijem będziemy edukować,.
anonim2019.10.23 17:40
Jacyś (pardon) głupawi ci rodzice, albo sondaż do bani. Bo albo rodzice edukują w tym temacie (i tak być powinno), albo robi to szkoła.
2019.10.23 18:08
Masz dzieci/wnuki? Co im powiedziałaś o seksie? Cokolwiek? Czy tylko - "masz tu smatfona, tylko nie oglądaj pornoli, bo to grzech" Bo to chyba za mało? Serio pytam.
adrian manowski2019.10.23 16:43
fajnie tylko ze jak sie poslucha niektorych doroslych ludzi jaka oni maja "wiedze" na temat seksu. To wlos sie jeży na glowie. i o ile tak powinno byc w idealnym swiecie, ze rpdzice pewna wierze powinni przekazywac to wszyscy doskonale wiemy, ze nie kazdy rodzic bedzie chcial o tym rozmawiac albo naopowiada takich bzdur, ze masakra...
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.10.23 16:22
Edukacja religijna - tak , ale w wykonaniu rodziców!
Dr. Lew S. 2019.10.23 16:20
Wieczór , RODZICE w ŁÓŻKU , ROZEBRANI ,, DO ROSOŁU '' . Wkoło ICH DZIECI . RODZICE POKAZUJĄ ,, LEKCJĘ SEKSU '' . S U P E R !!!
It's not science, it's a plain bullshit2019.10.23 16:06
I have unfinished business with you tovarisch Jonasik. "....gdy w naszym kraju ponad 5000 ludzi popełnia samobójstwa ... bez godności." - pisał towariszcz Jonasik Bez godności towariszcz... hmm....? Jakie mogą być samobójstwa z godnością? A przy ilu to Jonasik był świadkiem, że może tak "autorytatywnie" to stwierdzić? Wina oczywiście PIS-u, "telefonów zaufania", braku psychiatrów .... no no towariszcz Susłow ... W takiej Finlandii czy Szwajcarii jest więcej "telefonów zaufania" niż w Polsce sklepów "monopolowych", więcej psychiatrów niż Polsce pracowników z Ukrainy i co? Ludzie się "kasują" towariszcz Susłow, i jak to wyjaśnić? Życzę ci kasacji z "godnością" i z wyszkolonym eutanazjologiem - nowy zawód, z przyszloscia.
zbychu2019.10.23 16:05
Już widzę edukację seksualną w wykonaniu tępego i zacofanego elektoratu pis.
alcapone2019.10.23 13:18
Bez złudzeń, o co w tym wszystkim chodzi naprawdę. Siedzi taki homo w ogródku przed kawiarnią i obserwuje ulice. Patrzy i ma smutne refleksje - idzie słodki cudowny młodzieniec, ale by się z nim pohasało, ale pewnie jest hetero, a do tego nie ma ochoty wskakiwać co noc z kim innym do łóżka ( taki tradycyjny ). Za chwilę kolejny i kolejny, tak by się chciało z nimi pobawić, a tut niemal zero szans. Coś z tym wreszcie trzeba zrobić, tego nie da się już wytrzymać. No i robią, pod pretekstem edukacji seksualnej ma się dzieciaki uczyć absolutnej rozwiązłości od małego, chorobliwego erotomaństwa na zasadzie - mogę z każdym nawet z jeżem. Analogiczny tekst dla pedofila, tylko zamiast młodzieńca wstawić chłopiec. A czy ktoś wie co się stało że ta ekipa co oni tam szukali pedofili wśród księży, a poza tym nigdzie, oni coś zniknęli. Co się stało. Czyżby ktoś słusznie zauważył że mogliby teraz poszukać pedofili w środowisku LGBT?
Dr Aloha2019.10.23 13:55
Masz naprawdę chore ciągoty. Polecam poradę dobrego seksuologa i może jakąś terapie psychologiczną.
Cool2019.10.23 13:12
Prezes PiS: Edukacja seksualna w szkołach to celowa demoralizacja dzieci [1] Suweren: Domagamy się edukacji seksualnej w szkołach dla naszych dzieci [2] Znowu okazało się, że nawet wyborcy PiS w dużej części mają diametralnie odmienne poglądy od tych głoszonych przez prezesa PiS. A podobno w demokracji (liberalnej i nieliberalnej) jest tak, że każdy dysponuje taką samą pulą głosów - czyli jednym. [1] https://www.tvp.info/44658517/prezes-pis-edukacja-seksualna-w-szkolach-to-celowa-demoralizacja-dzieci [2] http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25336268,80-procent-za-edukacja-seksualna-w-szkolach-sondaz-dgp-i-rmf.html
Max Fiend2019.10.23 12:56
Proponuję zlikwidować szkoły i niech uczą rodzice :-D
anonim2019.10.23 12:50
Oczywista manipulacja już w tytule. Jeżeli 79,4 proc., że edukacja ma być prowadzona w szkole to chyba nie w wykonaniu rodziców. Już ja widzę, jak tatuś uczy nadziewać prazerwatywę na banana - nie bądźcie śmieszni !
dr House2019.10.23 12:34
Nie. Po pierwsze rodzice niekoniecznie są kompetentni do prowadzenia takich zajęć. Fakt, że spłodzili dziecko o niczym nie świadczy. Po drugie to mają być świeckie zajęcia, a takie w wykonaniu rodziców mogą być skażone np. poglądami religijnymi.
Anna2019.10.23 12:17
Dzieciom, z którymi rodzice rozmawiają rozsądnie i traktują jak partnera do rozmowy edukacja seksualna w szkole (nieważne czy prowadzona w duchu konserwatywnym, liberalnym czy neutralnym) nie zaszkodzi. Brak edukacji seksualnej w szkole też dotknie tę grupę w niewielkim stopniu. Pytanie powinno brzmieć: czy możemy pozostać obojętni na ignorancję i "podwórkową edukację" dzieci, których rodzice tematy związane z intymnością (nie tylko z seksem ale też zdrowiem intymnych części ciała, złym dotykiem, chorobami itp) sprowadzają do "nie interesuj się tym!"? Chyba wszyscy wiemy, że nie ma nic bardziej interesującego, niż tajemnice.
JONASIK2019.10.23 12:01
Prawie 80% uważa, że w szkole powinny się odbywać zajęcia związane z edukacją seksualną. A w sejmie ustawa o karaniu więzieniem edukatorów seksualnych. Ale mamy poj...y kraj :))
ZERR02019.10.23 14:13
Wasza seksedukacja to pouczanie 9-latków o prawie do wyrażenia świadomej zgody na seks gdy pedofil zapyta. Wasza seksedukacja to ciągłe wmawianie 6-latkom "zastanów się ,może jesteś gejem" Wasza seksedukacja to kształtowanie tysięcy zmiennopłciowców i kastratów.
JONASIK2019.10.23 15:39
A wasza jest jaka?
Dr Aloha2019.10.23 17:53
Świat w którym żyjesz to chory wymysł twojego umysłu.
Cool2019.10.23 11:40
A jeżeli rodzice oczekują edukacji seksualnej swoich dzieci w szkole? Pamiętajcie frondelki - zasada "to rodzice powinni decydować" odnosi się w równym stopniu także do rodziców o poglądach liberalnych.
ZERR02019.10.23 14:10
Swoim dzieciom możesz nawet zmieniać płeć raz na kwartał. Jakaś selekcja musi być. Ładnie będzie to wyglądało za pokolenie - dzieciactwo postępowe, wyseksedukowane, zblazowane, realizujące się w sportach ekstremalnych i LGBT, stroniące od kultury, ojkofobiczne o niskim IQ, gubiące się w ciągłych dylematach versus dzieci katolickie, pewne siebie, twarde, pewne swojej tożsamości, gotowe walczyć i bić się o swoje prawa, mądre i twórcze. selekcja musi być.
GW prawda ZERR0. 2019.10.23 14:47
Nie, nie będą się bić. Katolickie muszą modlić się za swoich prześladowców, a w razie potrzeby oddać im swoje płaszcze.
ZERR02019.10.23 14:52
Oj, i znowu katofob czyni wykładnię Katolicyzmu. Macie nierówno pod sufitem. Czy pocieszy cie wiadomość, że zanim wrogów katolików rozjadą czołgi, czołgiści zmówią modlitwę o zbawienie dusz swoich przeciwników? Tym co przeżyją, otulą miłosiernie w płaszcze i zawleką do lazaretu.
What's up doc? 2019.10.24 0:49
To sola scriptura a nie żadna "wykładnia katolicyzmu".
Hak Ci w smark2019.10.23 16:15
Zerro wyjdź z domu bo Ty ludzi w ogóle nie znasz. "dzieciactwo postępowe, wyseksedukowane, zblazowane, realizujące się w sportach ekstremalnych i LGBT, stroniące od kultury, ojkofobiczne o niskim IQ, gubiące się w ciągłych dylematach" ło matulu, niby tacy twardzi, a Wasz gatunek i tak wymiera. Za 10 lat to już kościoły likwidować będą.
anonim2019.10.23 16:20
Liberalni rodzice raczej z dziećmi sami rozmawiają na te tematy.
zmiecz2019.10.23 11:39
Ludzie od poczatkow swojego istnienia nie mieli zajec seksedukacji. I co?
JONASIK2019.10.23 11:59
Ludzie od początków swojego istnienia ( ludzie pojawili się jakieś 200 tyś lat temu, a szkoły istnieją no od 2 tyś lat) nie mieli żadnych zajęć. I co?
dr.Faszysta2019.10.23 12:01
Wyginęli.Teraz tylko materiał "człekopodobny" ilości 7,2 miliardów xD Widzisz czym ta cała dyskusja jest warta;) Tu chodzi o grube pieniądze i władze nad duszami dzieci.
Jarek2019.10.23 16:56
@ zmiecz Czy wiesz jak mieszkali ludzie na początku istnienia - w jednej chacie. Jak w Afryce, czy Amazonii Kopulacja nie była dawniej, i nie jest dla wielu ludów w Afryce, czy Amazonii niczym zdrożnym. Ale było też wiele patologii, zwłaszcza kazirodztwa, zoofilii. Poczytaj przykazania po przymierzu Boga z Noem. Mamy wrócić do jednej chaty?
Marek2019.10.23 11:15
I skończy się tak jak u Tymka Wydymka.
Dr. Lew S. 2019.10.23 16:22
Tak TYMKA - WYDYMKA nauczyli RODZICE > S E K S U !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jarek2019.10.23 10:56
Badań naukowych na ten temat było wiele, to samo sondaży. I co? - Chciałoby się zrymować. My Polacy umiemy najlepiej tylko gadać, roztrząsać i obrzucać obelgami rozmówców, z którymi się nie zgadzamy. Oloo i Agnieszka dobrze napisali - wielu rodziców nie jest w stanie o tym porozmawiać z dziećmi, nawet Ci niejednokrotnie nie są wstanie, którzy deklarują, że to rodzice powinni edukować. Najczęstsza forma edukacji rodziców "Uważaj, bo jak zajdziesz w ciążę, to ja twojego bachora nie będę niańczyć"
ZERR02019.10.23 14:05
Uważasz ,że ponieważ "większość nie jest w stanie***" to wy, wlewaki, macie jakieś "prawa" do cudzych dzieci? Nalegam na ujawnienie, jakie to bydle ma oceniać, kto nie jest w stanie i co to znaczy że nie jest w stanie. Lewacki pedofil przebrany za latarnika? *** to jest wulgarne kłamstwo mające usprawiedliwiać zinstytucjonalizowaną psychiczną pedofilię.
Jarek2019.10.23 16:51
@ ZERRO, wytrzeźwiej zanim coś napiszesz. Jak nie szkoła w sposób kontrolowany - to zrobią to koledzy i internet. Edukacja seksualna to nie tylko LGBT! PISowi i ePISkopatowi się trochę pozajączkowało. - to choroby przenoszone, nie wiem czy znasz statystyki nt. wiedzy młodzieży - trwoga; - jak można zajść w ciążę - stan wiedzy, trwoga. - poszanowanie i akceptacja własnego ciała, własnej seksualności - ile dzieciaków ma z tym problem? - konsekwencje kontaktów przypadkowych; - jak nie prowokować; - kiedy flirt staje się prowokacją; - jak się wycofać z danej sytuacji, powiedzieć stanowcze NIE, itp.
anonim2019.10.23 20:25
Myślisz,że jak będzie edukacja seksualna w szkole to dzieciaki nie będą ,,doszkalać ''się w internecie i prze kolegów ?
Oloo2019.10.23 10:38
A ilu takich świadomych rodziców jest?Przecież są miliony rodziców alkoholików czy z marginesu społecznego którzy edukację dzieci w tym zakresie,mają gdzieś.Wtedy dzieci zdobywają "wiedzę" od starszych rówieśników lub z porno filmów,skoro nie mogą liczyć na rodziców czy szkołę.
Igor Seruga2019.10.23 10:48
Nie trzeba od razu marginesu. Rodzice, w większości nie potrafią o tym z dziećmi rozmawiać. Pokutują stare uprzedzenia, wstyd, tabu.
ZERR02019.10.23 14:17
No ale przecież z tego, że w większości nie są, wynika tylko to, ze taka umiejętność nie ukształtowała się ewolucyjnie. Czyli statystycznie jest szkodliwa. Tabu nigdy nie powstają bez powodu.
Sebastian Lorenc2019.10.23 15:39
Co ty za bzdury opowiadasz. Wiedza, umiejętności nie kształtują się same. Trzeba się ich nauczyć. A tabu? Kiedyś kobiece dolegliwości były tematem tabu. Kobiety nie mówiły nawet o tym lekarzom. i masowo umierały na choroby, które można było wyleczyć. Tabu, to nic innego jak zabobony zagnieżdżone w ciasnych umysłach, które powodują wiele nieszczęść. I oczywiście że powstały bez powodu.
Bebik2019.10.23 13:56
Miliony rodziców alkoholików????? To chyba gruba przesada. Niedorzeczność. To cała Polska to alkoholicy...chyba jednak nie.
Dr Aloha2019.10.23 10:36
Matematyka też?
Michal2019.10.23 10:30
O oczywiście zajęcia praktyczne metodą warsztatową prowadzone przez ojców duchowych.
Przeciw kretynom2019.10.23 12:29
No nieee. Według was to lepiej jak to zrobi pan psycholog dziecięcy, np. pan S. Albo gwiazdor popowy od tęczowych programów dla dzieci, nauczyciel w szkole, albo ratownik na basenie. Takich też widziałem. W zajęciach praktycznych z dziećmi nikt im nie dorówna. Pewnie jesteś jednym z nich, dlatego zakaz tak cię boli. Musi ci wystarczyć rączka.