Polacy są pozytywnie nastawieni do cudzoziemców mieszkających w naszym kraju. Nie wszystkich jednak darzą takim samym zaufaniem. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Ipsos, na zlecenie Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

Największą sympatię i zaufanie wzbudzają w nas grupy, które uważamy za bliskie nam kulturowo. Za takich, 61 procent z nas uważa mieszkańców Europy Zachodniej, 48 procent Amerykanów i Kanadyjczyków, 47 procent Ukraińców. Najmniejsze zaufanie mamy do Arabów.

Co czwarty Polak uważa, że cudzoziemcy w Polsce stanowią 10 procent ludności. Tymczasem, to niecały 1 procent społeczeństwa.

Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie tysiąca osób, powyżej 15 roku życia. Dla potrzeb badania wytypowano kilka grup cudzoziemców - Ukraińców, Wietnamczyków, Zachodnich Europejczyków, Latynosów, Afrykanów, Arabów oraz mieszkańców Ameryki Północnej i Kanadyjczyków.

Sondaż miał pokazać jak Polacy odbierają imigrantów w różnych sferach życia, m.in. społecznej, kulturowej, politycznej i ekonomicznej. Anna Rostocka z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji mówi, że zebrane dane powinny być wykorzystane do świadomego dyskursu na temat migracji. Chodzi o to, by nie był on oparty na różnego rodzaju emocjach czy stereotypach.- Powinniśmy mówić o faktach. Powinniśmy kształtować społeczeństwo - mówi.

Rafał Rogala, szef Urzędu ds. Cudzoziemców mówi, że zebrane dane mogą pomóc w budowaniu świadomej polityki migracyjnej. Zapowiada uruchomienie kampanii społecznej poświęconej cudzoziemcom w Polsce. - To badanie wskazuje do kogo powinniśmy trafić z nasza kampanią. Kto może być naszym adwersarzem, kto może nas wspomóc - dodaje. 

kad/polskie radio