Zebrane do tej pory fundusze pozwalają na częściową realizację zdjęć. Stowarzyszenie Auschwitz Memento chce zrobić pełny dokument o życiu bohatera II wojny światowej. Jego pełny koszt wyniósłby ok. 215 tys. zł. Władze Stowarzyszenia chcą zebrać potrzebne środki finansowe na film uruchomiły m.in. portal  projektpilecki.pl oraz profil na Facebooku.

Prace nad filmem trwają od maja br. Reżyserzy realizowali zdjęcia w kwaterze "Ł" na, czyli na Łączce, miejscu gdzie komuniści w latach 40. i 50. XX wieku grzebali zamordowanych przez nich żołnierzy AK.

Witold Pilecki urodził się w 1901 roku. Walczył  z bolszewikami w 1920 r. Bral udział w Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Oficer Armii Krajowej. Dobrowolnie przedostał się w Auschwitz, gdzie założył ruch oporu. Uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz II Korpusu we Włoszech. Zginał z rak komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowano go dopiero w 1991 roku. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Andrzej Pilecki, syn rotmistrza bardzo cieplo wspomina ojca: „Był fajnym facetem. Trochę jakby podejrzewał, że nie będzie miał dla mnie i Zosi zbyt dużo czasu w życiu, bo intensywnie ładował nam do głów różne wartości - prawdomówność, religijność”.

Jak/dzieje.pl