PO traci w sondażach za sprawą Bieńkowskiej. PiS umacnia pozycję lidera - zdjęcie
27.01.14, 11:41Fot. Free Digital Photos

PO traci w sondażach za sprawą Bieńkowskiej. PiS umacnia pozycję lidera

6

Według dziennika "Rzeczpospolita" na partię Donalda Tuska chce głosować jedynie 23 proc. ankietowanych. Dla przypomnienia, dwa tygodnie temu na PO chciało głosować 27 proc. respondentów.

Liderem, według najnowszego sondażu IBRiS Homo Homini, zostaje Praswo i Sprawiedliwość na które chce głosować 30 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.).

Komentarze "Rzeczpospolitej" są jednoznaczne: za obecny wynik sondażu, odpowiada gafa minister Bieńskowskowskiej. – Po stronie PiS nie było po prostu żadnej gafy – komentuje ten wynik Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu w Kielcach – Ale swojego szklanego sufitu nie jest w stanie przebić.

Według sondażu 63 proc. ankietowanych oceniło krytycznie wypowiedź pani wicepremier odnośnie jej komentarza do zimowego paraliżu na kolei. Bieńkowska powiedziała: „sorry, taki mamy klimat". 33 proc. badanych uznało, że superminister rządu Tuska miała rację. – Przypuszczaliśmy, że wypowiedź wicepremier zaszokuje Polaków, i tak się stało ze względu na treść i styl, bo społeczeństwo nie akceptuje niedbałego języka u ministra – mówi Wojciech Jabłoński z Uniwersytetu Warszawskiego, politolog i specjalista od marketingu politycznego, dla Rzeczpospolitej".

Kazimierz Kik dodaje, że wypowiedź Bieńkowskiej napsuła ludziom krwi, bo świadczy o arogancji władzy. – A ponieważ nieufność do PO narasta z powodu braku poprawy sytuacji gospodarczej, to każde drobne potknięcie odbija się negatywnie na jej notowaniach-. 

Na kolejnych miejscach w sondażu znaleźli się: SLD - 14 proc. poparcia; PSL - 5 proc. Wśród ugrupowań, które nie weszłyby do Sejmu, Polska Razem Jarosława Gowina ma 3 proc. poparcia, Twój Ruch Janusza Palikota – 2 proc., tak samo jak Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, a Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry – 1 proc.

sm/Rzeczpospolita

Komentarze (6):

anonim2014.01.27 13:46
Będzie koalicja PiS-PSL. Między bajki można włożyć sojusz PiS z SLD.
anonim2014.01.27 13:56
"Będzie koalicja PiS-PSL. Między bajki można włożyć sojusz PiS z SLD." Co ciekawe prawie niczym nie różni się program gospodarczy PIS i SLD. PIS ma nawet bardziej socjalistyczny program. "Jak na razie jedyną czarną owcą jest Palikot." Jest jeszcze Korwin Mikke, któremu momentmai skacze nawet do 4-5%! "Może Gowin coś zrobi ale jak na razie nic nie robi. Kto wie - może następca POPiSu będzie triumwirat Gowkot." Ciężko żeby między Palikotem a Gowinem były jakieś punkty wspólne w tej chwili - patrząc na ich programy. Ale Palikot, Gowin, Korwin Mikke byłoby lepsze niż PO, PIS, SLD. Trzeba pamiętać że w wyborach dołączy jeszcze Partia Libertariańska. Piękny byłby parlament przyszłości: Gowin, Korwin, Partia Libertariańska.
anonim2014.01.27 14:48
Fakt, iż jakiś pogląd jest szeroko rozpowszechniony, nie stanowi żadnego dowodu na to, że nie jest on całkowicie absurdalny. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że większość ludzkości jest zwyczajnie głupia, należy oczekiwać z dużym prawdopodobieństwem, iż powszechnie panujące przekonania będą raczej idiotyczne niż rozsądne
anonim2014.01.27 15:05
Grund - co to jest ta Partia Libertariańska? Zerknąłem na ich stronę i nikogo interesującego tam nie widzę. Dobrze przecież wiesz, żeby partia weszła do parlamentu to musi mieć interesującą twarz, a nie program.
anonim2014.01.27 15:21
Szarlej - Program musi być interesujący moim zdaniem. Są jedyną partią w tzw. wolnościowej ćwiarcte Nolana, czyli odpowiadają na zapotrzeboiwanie sporej ilości wyborców. Jak to mówił kiedyś jeden z politologów - gdyby powstała partia zapełniająca tą luke, to miałaby szanse na stałą reprezentacje w sejmie. No i jest.
anonim2014.01.28 13:06
Tylko w PIS-e są patrioci ......nie mam wątpliwości..