Prezydent Andrzej Duda zainaugurował 41. sesję Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, który obraduje w naszym kraju po raz pierwszy.

"Komitet obraduje w Polsce po raz pierwszy i jest dla Polski bardzo ważny. Polska, jak i Kraków bardzo wiele UNESCO zawdzięcza"- podkreśliła głowa państwa. Prezydent podkreślał, że zabytkowy Kraków powoli ginął, co było widać na starych zdjęciach.

"Wszystko to ginęło z miesiąca na miesiąc z roku na rok, w wyniku kwaśnych deszczy i prowadzonej rabunkowej gospodarki, nie licząc się z naszym dziedzictwem. w 1978 roku i Wawel i stara część Krakowa, wraz z dzielnicą Kazimierz zostały wpisane na powstająca wtedy listę dziedzictwa. Był to moment zmiany. To wtedy w wyniku oddolnej akcji społecznej powstał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa"- podkreślał Duda. Prezydent zwrócił uwagę na wielkie dążenie, aby ocalić Kraków dla młodego pokolenia, zarówno u nas w kraju, jak i dla całego świata. 

"Było to wielkie dążenie do tego, by ocalić Kraków dla młodego pokolenia u nas w kraju, a także dla świata, dla tych, którzy przyjdą po nas. I mam nadzieję, że widzicie państwo jak bardzo dobrze się to udało, jak Kraków jest piękny ile mamy zabytków podziwianych przez miliony turystów. To dla mnie satysfakcja, że mogę tutaj Komitetowi powiedzieć dziękuje, za to, że UNESCO zaangażowało się w sprawę Krakowa i dzięki temu Kraków jest dziś tak piękny". 

Dlaczego jest piękny?

"Tu pięknie widać wielki dorobek polskiej kultury. To nasze polskie wielkie dziedzictwo, które stanowi immanentną część światowego dziedzictwa historii, kultury, cywilizacji judeochrześcijańskiej. Miejsce, które ma w sobie niezwykłą magię."- powiedział prezydent, jednocześnie wyrażając nadzieję, że UNESCO doprowadzi do odbudowy zniszczonego syryjskiego Aleppo.

Sesja  Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO rozpoczęła się uroczystą galą i koncertem Leszka Możdżera na Wawelu w Krakowie.

Ceremonię otworzył prezydent Andrzej Duda, wraz z dyrektor generalną UNESCO, Iriną Bokovą. Do Krakowa przyjadą trzy tysiące gości z całego świata. Podjętych zostanie również ok 200 decyzji w zakresie światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Polska po raz pierwszy jest gospodarzem sesji. 

Wicepremier Piotr Gliński zwrócił uwagę, że jest to największe międzynarodowe wydarzenie zorganizowane w tym roku przez polski rząd. Obrady rozpoczynają się jutro w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Delegaci podejmą decyzję, które z 34 zgłoszonych miejsc znajdą się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Polski kandydat to zabytkowa kopalnia ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.

JJ/TVP Info, PAP, IAR, Fronda.pl