PKW pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy - zdjęcie
03.06.20, 10:35Fot. Lukas Plewnia via Flickr, CC BY-SA 2.0

PKW pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy

3

Jak poinformowała dziś w rozmowie z Polską Agencją Prasową szefowa KBW Magdalena Pietrzak, Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy. Wybory mają się odbyć 28 czerwca.

Kalendarz stanowi załącznik do postanowienia marszałek Sejmu w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Określa on dni, w których upływają terminy wykonania poszczególnych czynności wyborczych.

Zgodnie z przegłosowaną przez Sejm i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawą o wyborach, głosowanie odbędzie się zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie.

Zgodnie z pozytywnie zaopiniowanym przez PKW kalendarzem wyborczym, termin rejestracji komitetów minie 5 czerwca. Rejestracji kandydatów będzie można dokonać do 10 czerwca. Oznacza to, że komitety nowych kandydatów mają czas do tego dnia na złożenie wymaganych 100 tys. podpisów poparcia.

W kalendarzu zaznaczono między innymi, że wyborcy głosujący korespondencyjnie na terenie kraju będą mieć czas do 26 czerwca na wrzucenie kopert zwrotnych do nadawczych skrzynek pocztowych. Głosowanie w lokalach ma mieć miejsce 28 czerwca w godzinach od 7 do 21.

Zgodnie z nim, do 21 czerwca PKW będzie mogła na wniosek ministra zdrowia wydać uchwałę, w której zarządza się na terenie co najmniej gminy lub jej części głosowania wyłącznie korespondencyjnego, jeśli na tym terenie miało miejsce nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze (3):

katolicka kretynizacja polski 2020.06.3 14:06
KUCHCIŃSKI dalej puka 14-latki na pokojach U BANASIA?
ja22020.06.3 11:41
W sprawie Bergolio Franciszka: kard. Sarath, kard. Muller, kard. Burke, abp. J.P .Lenga... i wielu innych dostojników Kościoła Katolickiego zarzuca Bergolio fałszowanie doktryny katolickiej i obojętność na sprawy wiary. Jego obowiązkiem jako Wikariusza Chrystusowego na ziemi jest pouczanie w sprawach wiary i moralności , tego nie robi, nie wykonuje, Wręcz przeciwnie. Jest to odpowiedź dla tych , którzy sądzą , że papież Franciszek nie jest heretykiem i masonem (a jest masonem związanym z grupą Sankt Galen).
Agnieszka Dz. 2020.06.3 11:27
Oby jak najszybciej wybory sie odbyły, bo po nich może zaczną nam mówić prawdę o ilości chorych i o faktycznym stanie epidemii. Nie trzeba już będzie udawać i mówić o sukcesie i otwierać nawet imprezy masowe.