Piwo i precle na środku pustyni? Nowy pomysł władz Dubaju - zdjęcie
03.05.21, 08:25Fot. via Pixabay

Piwo i precle na środku pustyni? Nowy pomysł władz Dubaju

3

Władze Dubaju wpadły na pomysł zorganizowania własnej wersji bawarskiego Oktoberfest przy okazji Wystawy Światowej Expo.

Dubaj chciałby wzorem Bawarczyków rozstawić piwne namioty, dytrybutory oraz ruchome punkty sprzedaży. Dodatkowo z głośników ma dobiegać dźwięk tradycyjnych piosenek bawarskich.

Planowane jest postawienie 620 miejsc z piwem na 400 tys. metrów kwadratowych - donosi niemiecki Bild, powołując się na źródła ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Są to jednak na razie nieoficjalne plany. 

Organizatorzy już teraz promują pomysł z charakterystyczną dla całego regionu pompą i przepychem. Wskazują na rozmiary i czas trwania imprezy, podkreślając, że będzie to "największe święto ludowe na świecie". Wydarzenie ma potrwać od 7 października 2021 do 31 marca 2022 roku. Wstęp ma być bezpłatny.

Arabowie szykują się także do ustanowienia licznych światowych rekordów: najdłuższy bar (135 metrów), najwyższe festynowe drzewko oraz największa szklanka do piwa. Miesięczną liczbę gości szacują na aż 4 miliony.

Całe plany mają widoczny związek z odwołaniem Oktoberfest w ubiegłym roku. Również i w 2021 r. organizacja tradycyjnego bawarskiego święta stoi pod ogromnym znakiem zapytania ze względu na pandemię koronawirusa.

Warto dodać, że w ortodoksyjnych muzułmańskich krajach spożywanie alkoholu jest zabronione i surowo karane - ma to miejsce np. w Arabii Saudyjskiej lub Iranie. W ZEA przepisy w tym zakresie są jednak znacznie bardziej liberalne. W ubiegłym roku zliberalizowano przepisy dotyczące alkoholu w ten sposób, że zniesione zostały kary za spożywanie, sprzedaż i posiadanie alkoholu dla osób od 21 roku życia.

W dalszym ciągu jednak na dubajskim oktoberfest goście nie popiją kuflem piwa pieczonej golonki czy kiełbasy.

Oktoberfest, pomimo swojego bawarskiego rodowodu, jest organizowany także poza Niemcami. Zazwyczaj ma to jednak miejsce w regionach z silnym niemieckim czynnikiem kulturowym. Przykładem takiego miejsca jest brazylijskie miasto Blumenau, założone w 1850 przez dr Otto Hermana Blumenaua wraz z 17 niemieckimi migrantami.

jkg/dw

Komentarze (3):

Anonim2021.05.3 10:15
WSZYSTKO zawdzieczamy Dalekiemu Wschodowi - przyprawy, perfumy, tkaniny, urzadzenia sanitarne domow i mieszkan - wszystko to co zwiazane z rozwinieta cywilizacja przywedrowalo do Europy z Dalekiego Wschodu wlasnie
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2021.05.3 9:07
II wojna światowa mogłaby zakończyć się nawet 2 lata wcześniej, gdyby Armia Czerwona pomogła aliantom walczyć z Hitlerem, a nie zajmować się utwierdzaniem ,,nowej władzy,, na zajmowanych terytoriach, od Polski poprzez Bałkany do Jugosławii. Na siłę narzucać swoich przywódców jakiś Bierutów, Rokosowskich, Kadarów, Beneszów. ZSRR ustalił komunistyczny porządek, wprowadził ład, który do dzisiaj obowiązuje w byłych koloniach ZSRR. Orban, Zeman, Kaczyński są spadkobiercami i kontynuatorami ich polityki. Putin nigdy nie pozwoli na samodzielność tych państw. Przy pomocy tych pożytecznych idiotów będzie pozyskiwał tajne informacje i plany NATO, rozbijał Unię od środka. Niszczył demokrację zachodnią daleką od demokracji w NRD, KRLD, Demokratycznej Republice Konga, itd. Kościół katolicki i Rosja są jak brat i siostra, a Polska jest ich matką boską.
toWarzysz piwo ???? z radia Erewan2021.05.3 9:03
... obywatele ... Kuwej to bogaty kraj .... to kto bogatemu wzbroni .... a u nas ino czerwone buraki .... i uprawa dzikiego walenia ... pod standarem kastrowny tynczy ... w kibucu polin ... https://www.youtube.com/watch?v=pWjonokVxVg