PiS znowu zyskuje w sondażach, a Nowoczesna traci - zdjęcie
05.03.16, 11:00

PiS znowu zyskuje w sondażach, a Nowoczesna traci

1

Wg najnowszego sondażu opublikowanego przez IBRIS wzrosły notowania Prawa i Sprawiedliwości, a także Platformy Obywatelskiej. Sporo straciła za to Nowoczesna.

Wyniki badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadzonych dla Onetu pokazują, że zdecydowanym liderem poparcia wśród partii politycznych jest Prawo i Sprawiedliwość. Partia rządząca może liczyć na 34 proc. poparcia i drugi miesiąc z rzędu zanotowała wzrost.

Spadek notowań dotknął za to Nowoczesną. Ugrupowanie Ryszarda Petru obecnie wg IBRIS cieszy się poparciem na poziomie 23,5 proc., co oznacza spadek w porównaniu z poprzednim notowaniem. 

Zyskała za to Platforma Obywatelska, której strata do partii Petru wynosi już tylko 6 pkt procentowych. PO mogłaby liczyć na poparcie 17,9 proc. wyborców.

Nietrudno tym samym zauważyć korelację między wynikami Nowoczesnej i Platformy. Obie partie ewidentnie walczą o ten sam elektorat.

Do sejmu wszedłby jeszcze Kukiz'15 z poparciem na poziomie 7,4 proc. Poza parlamentem znalazłyby się SLD (4,2 proc.), Partia Razem (3,2 proc.), PSL (2,9 proc.) oraz KORWiN (2,7 proc.). 4,2 proc. respodentów nie wiedziało, na kogo oddałoby głos w wyborach.

emde/onet.pl

Komentarze (1):

anonim2016.03.5 11:15
Niech się Fronda nauczy liczyć. 23.5% + 17.9% = 41.4% co jest o 7.4% mniej niż 34%. My oszołomy nie musimy być karmieni pobożnymi życzeniami. Nam wystarcza, że racja jest po naszej stronie i że prawda zawsze zwycięży. Właśnie zwyciężyła 25 października 2015, chociaż zjednoczone siły obrońców demokracji socjalistycznej wyglądają lepiej w sondażach.