PiS bierze Elbląg. PO po raz kolejny przegrywa - zdjęcie
08.07.13, 10:02Jerzy Wilk na plakacie wyborczym (Fot. za jerzywilk.pl)

PiS bierze Elbląg. PO po raz kolejny przegrywa

25

Na Jerzego Wilka zagłosowało 51,74 procent mieszkańców Elbląga. Natomiast na jego rywalkę - 48,26 procent wyborców. Frekwencja w elbląskim głosowaniu wyniosła 34,69 procent.

Zaskakujące jest to, że pierwsze sondaże przed oficjalnym głosowaniem, dawały zwycięstwo Elżbiecie Gelert z PO. Jerzy Wilk jednak zdeklasował kandydata z PO i powtórzył sukces z pierwszej tury wyborów, gdzie wygrał z Gelert 10 procentami.

Od razu po ogłoszeniu wyników, zwolennicy kandydata PiS odśpiewali mu gromkie "Sto lat". Sam wygrany stwierdził, że o jego wygranej zdecydowały kontakty z ludźmi a nie medialny PR: - Nie chodziłem po telewizjach, chodziłem po ulicach – powiedział. Dodał również, że wygrał w „bastionie PO”:  - To sygnał dla całej Polski, że w dużych miastach PiS może wygrywać - dodał Jerzy Wilk.

sm/IAR/Media

Komentarze (25):

anonim2013.07.8 10:12
Ledwo wygrał 3%, a w tekście pojawia się stwierdzenie że "zdeklasował". No to teraz ma chyba trochę obietnic do zrealizowania. Zobaczymy jak mu pójdzie.
anonim2013.07.8 10:13
Nareszcie ludziom otwierają się oczy! Szacunek dla ELBLĄGA! Odwagi następne MIASTA! Tak trzymać! "Nie głosuj na PO a będzie po PO"
anonim2013.07.8 10:18
Wygrał - owszem, ale wcale nie tak znaczącą różnicą głosów... Aż dziw bierze, że aż tyle osób głosuje na PO...
anonim2013.07.8 10:29
muszka -> We poprawkę na to że to Bastion PO która łatwo mogło kontrolować komisje - czyli pewnie rzeczywisty wynik może wynosić 55 lub nawet 60 a i tak nie udało im się sfałszować dość głosów. Czyli musieli mieć już nieźle dość lokalnych kundli ryżego skoro i tak przegrali u siebie:).
anonim2013.07.8 10:39
to że PIS wygra kolejny wybory parlamentarne to nie mam wątpliwości. czy będzie rządził samodzielnie nie wiem. ja się pytam tylko czy to dobrze? PO to nieuczciwi nieudacznicy, a PIS to uczciwi nieudacznicy. czy to wystarczy na poprawę jakościową kraju? nie wiem. liczę, że Jaro tak jak przedtem do rządu wstawi ludzi typu Zyta Gilowska i Anna Fotyga oraz tak jak przedtem nie zamierza spełniać swoich programowych propozycji ekonomicznych.
anonim2013.07.8 10:40
Gratulacje Panie Jerzy. Niech Pan nie zawiedzie Elblążan!
anonim2013.07.8 10:50
@micro: Prokuratura już czeka na materiały dowodowe od Ciebie.
anonim2013.07.8 10:52
@Witt dostanie ode mnie dzień po tym, jak dostanie od człowieka o pseudonimie JaHa
anonim2013.07.8 10:56
Hura, jeśli się uda to w końcu będziemy mieli państwo, gdzie jako służba bezpieczeństwa będą działały bojówki debili z siłowni noszących flagi NOP. Będziemy mieli państwo, w którym można oberwać za sam wygląd, a życie plemników jest więcej warte od życia człowieka.
anonim2013.07.8 11:04
@micro: http://www.youtube.com/watch?v=x9jeg29pe-E http://www.youtube.com/watch?v=p0IFo8Xmaos Mam nadzieję, że oglądając nie umrzesz ze strachu.
anonim2013.07.8 11:09
Tylko pan Moryń jest w stanie nazwać przewagę 3,5 % deklasacją.
anonim2013.07.8 11:15
@Witt Dzięki, ale nie oglądam kabaretów. Wolę wykonania hymnu polskiego przez Jarka Kaczyńskiego.
anonim2013.07.8 11:20
Frondo - warsztat, warsztat, i jeszcze raz warsztat. Terminy "mieszkaniec", "wyborca" i "głosujący" nie są synonimami. Kiedy piszecie iż na kandydata PiS zagłosowało 51,74 procent mieszkańców, to diametralnie mijacie się z prawdą. Wśród mieszkańców są też nie-wyborcy (dzieci i niezameldowani głosu nie mają), a wśród wyborców są też ci którzy nie głosowali (i stanowili większość). Dokładnie to samo jeśli chodzi o PO - kiedy piszecie iż na tą panią głosowało 48,26 procent wyborców, to znowu diametralnie mijacie się z prawdą. Przecież większość w ogóle nie głosowała. Mieszkańców którzy nie mają prawa głosu odstawiamy na bok - oni się nie liczą w politycznych kalkulacjach. Skoncentrujmy się na poziomie poparcia pośród wyborców. Oto więc faktyczne wyniki głosowania: Jerzy Wilk - 17,94 procent. Elżbieta Gelert - 16,74 procent. Nikt - 65,32 procent. Wygląda na to że gdyby posłuchać woli wyborców, to Elbląg by po prostu nie miał prezydenta :). Oczywiście, to wszystko nie zmienia radosnego faktu jakim niezaprzeczalnie jest spadek poparcia dla PO. Najwyraźniej, mobilizacja zawiodła na pełnej linii - co, zważywszy zaangażowanie na poziomie premiera, jest znakiem że naprawdę w tej chwili już większość tych którzy głosowali na PO ma w głębokim poważaniu ideologię pod tytułem "głosujcie na nas, bo jak nie to PiS". Niemniej, warto zauważyć że te wybory miały miejsce na początku lipca - gdyby odbywały się poza sezonem wakacyjnym, prawdopodobnie PO wydrapałoby jeszcze ten 1,2 procenta poparcia potrzebnego aby wygrać. Więc do obalenia Platformy jeszcze daleka droga. Najważniejsze natomiast jest to że ogromną, niezniszczalną przewagę miał po raz kolejny kandydat bez nazwiska. Gdyby pan "nikt" miał jeszcze jeden procent więcej, to miałby wręcz większość konstytucyjną. A warto zauważyć że komitet wyborczy pana "nikt" wygrywa również w wyborach krajowych - w 2011 zgarnął 51,08 procent wszystkich głosów. I bynajmniej nie jest to jakiś wypadek - od 2000 roku, tylko raz w wyborach parlamentarnych pan "nikt" nie zgarnął bezwzględnej większości 50 procent.
anonim2013.07.8 11:26
@micro: To w poprawczaku wam to puszczają?
anonim2013.07.8 11:32
"Zdeklasowanie" - jak rozumiem - odnosi się do do odwrócenia pewnego trendu do niedawna jeszcze wyraźnie widocznego w Elblągu: w drugiej turze wyborów prezydenckich 2010 w Elblagu Lech Kaczyński otrzymał poparcie na poziomie 37,3% a B.Komorowski - 62,7% (przy wyniku "krajowym" 47 do 53) - jeżeli w ciągu trzech lat PiS "odrobił" 25-punktową stratę, to jest to rzeczywiście "deklasacja". Inna rzecz czy to PiS "odrobił" stratę czy PO ją "utraciła"...
anonim2013.07.8 11:39
Faine, że fani peło nadal mogą wyśmiewać żwirek dla kota, źle zaśpiewany hymn (pamięta kto, jak go w podobnych warunkach odśpiewała gwiazda estrady?), zużyte buty. Większość jednak zaczyna dostrzegać nepotyzm, bałagan, marnotrawienie publicznych środków, fatalną politykę międzynarodową za czasów tego rządu, upadek służby zdrowia I jej dziką prywatyzację, skok na oszczędności w funduszach (kto nas dezinformuje - Balcerowicz czy Rostowski?). Nie jest to tak łatwe do pokazania, jak "przywary" "Kaczora", ale w przeciwieństwie do tych przywar ma istotny wpływ na pogarszające się warunki życia większości.
anonim2013.07.8 11:46
@Witt nie, można było obejrzeć konwent PiSio... PiSu w telwizjii. Ale jest też na youtube. proszę: https://www.youtube.com/watch?v=JYEc0NYbg_g Tylko pierwsze minuty, tam jest to wiekopomne wykonanie.
anonim2013.07.8 12:34
@Minbender 3D Mylisz się, miał obowiązek śpiewać. Pytanie czy zaprzyjaźnione media musiały to pokazywać. One umiom niepokazać - tak jak nie-pokazywały donka dukającego po angielsku (hehe, pewnie jeszcze nie marzył o fusze w unii). Albo jak nie-pokazały wpadki kolesia kandydującego z ramienia jedynie słusznej partii. Nie pocieszaj się - rząd peło różni się istotnie id innych rządów (może poza jakimiś rządami okupacyjnymi).Taka historia, jak afera hazardowa zmiotłaby w każdym w miarę rozgarniętym społeczeństwie każdy układ, a zagrania, jakie robił jej przewodniczący (np. skrócenie posiedzenia podczas przerwy) skazałoby go na polityczny niebyt. Platforma zaś trwa nadal, i ma swoich obrońców. Mimo, iż afera hazardowa to pikuś.
anonim2013.07.8 13:26
Co do zwycięstwa PIS-U to oczywiście super, ale autor pisząc o deklasacji lekko przesadził.
anonim2013.07.8 14:24
Piękny przykład propagandy jednej partii w wykonaniu mediów. Od kiedy 3% przewagi to deklasacja? Od kiedy ok. 36% w poprzednich wyborach samorządowych czyni bastionem? Żadna deklasacja, ani żaden bastion PO. Za to wasza propisowska propaganda.
anonim2013.07.8 14:47
@Mindbender 3D "Każde w miarę rozgarnięte społeczeństwo wysłałoby również w niebyt rząd, który wykorzystuje służby specjalne do zwalczania politycznych przeciwników." Kolega o szafie Lesiaka czy o Jaruckiej? A może o procesie z dziennikarzem rzepy (tej starej)? Szukać dalej? Bo o płaczliwej madonnie od prywatyzacji, sztandarowej ofierze "kaczyzmu" to wypowiedział się poseł Czuma (jak jeszcze go pokazywały media). Wg jego słów, takiej aktywności służby nie mogły zignorować.
anonim2013.07.8 15:03
Nieważne jak będzie rządził PiS. Ważne żeby nie rządziła PO i już mamy sukces. Czy na pewno o to chodzi?
anonim2013.07.8 16:01
@Mindbender 3D Agent Tomek okazał się skuteczny. Skuteczniejszy, niż postawa moralna motocyklisty z peło (I gwiazdy tego ugrupowania), który o sprawie wiedział, ale pełowskim obyczajem zamiótł pod dywan. Sprawa doktora budzi też moje wątpliwości, podobnie jak ekspertyza stwierdzajaca, że pozostawiony w ciele pacjenta wacik nie miał wpływu na jego zdrowie :) Taśmy beger? litości, zrobiono aferę z użycia trybu przypuszczającego użytego przez posła. Swoją drogą, ciekawe jak posłanaka, która nie potrafi zliczyć do trzech upchnęła kamkorder w głośniku, montując na nim ultraszerokokątny obiektyw? Sama? I tak jest to nita przy taśmach gudzowatego z pewnym redaktorem. Jak mówimy o pracy na niepotrzebnych stanowiskach, to nie wypada niewspomnieć o fusze przy budowie elektrowni, której nie bedzie, za pensję która wystarczyłaby na utrzymanie kilku szkół gminnych. Dobrze, że wspomniełeś o imporcie mięsa. Przypomnij sobie, ze rosja nie miała prawo stosować embarga w świetle prawa unijnego, a kaczyński chciał tego, aby właśnie unia wpłynęła na rosjan. Sprawa chyba zresztą zbiega się w czasie z wyrokiem sądu arbitrazowego w moskwie dot. opłat za tranzyt gazu - czyli była wynikiem wnerwienia się ludzi służb. Trudno mi znaleźć dane o obecnym handle z rosją, ale tu: http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/eksportu-nie-ma-niemoc-ministerstwa-infrastruktury,25605.html widać, że w 2011 jakoś nie było łatwo. Znów kaczyński?
anonim2013.07.8 18:39
@JaHa - nie znam politycznej topologii kraju (ergo nie wiem, które rejony są bogate w 'wyborców' z zamrożoną kliszą poznawczą) dlatego też wysnułem taki wniosek, że te kilka procent różnicy to nie tak wiele. Dziwi mnie, naprawdę bardzo mnie dziwi i jednocześnie napawa smutkiem fakt, że aż tak wysokie poparcie dostał kandydat/ka PO.
anonim2013.07.9 0:31
Elbląg dziękuję! Brawo PiS!!!