Piotr Semka dla Fronda.pl: podnoszenie kwestii śląskiej autonomii jest dziś wielką nieodpowiedzialnością - zdjęcie
07.07.14, 14:38fot. Youtube, TV Republika

Piotr Semka dla Fronda.pl: podnoszenie kwestii śląskiej autonomii jest dziś wielką nieodpowiedzialnością

13

FRONDA.PL: W jakim celu takie partie jak Nowa Prawica podnoszą postulaty przyznania Śląskowi autonomii?

Piotr Semka: Janusz Korwin-Mikke startował do Europarlamentu w Katowicach. W związku z tym postanowił wykonać ukłon w stronę elektoratu ślązakowskiego. Wiadomo, że w przypadku Śląska nie chodzi wyłącznie o zasadę autonomii, ale także o separatyzm. Podkreśla się to dodatkowo, w sposób bardzo niebezpieczny dla Państwa Polskiego, jakoby Ślązacy byli opcją narodową. W kontekście wydarzeń na Ukrainie widać, że tego typu postulaty mogą być zagrożeniem dla państwa. W związku z tym mówienie dziś o autonomii jest skrajną nieodpowiedzialnością.

Zazwyczaj mówi się, że w przypadku Śląska fundamentlanym zagrożeniem zagranicznym są Niemcy. Tymczasem ostatnie wydarzenia każą patrzeć raczej na wschód. Kto stwarza tu więc największy problem: Berlin czy Moskwa?

Jedno i drugie! Przez dziesięciolecia w Polsce wszyscy uważali za coś oczywistego, że Ślązacy są naturalną częścią narodu polskiego. Nie było tu żadnej dyskusji. Od dziesięciu laty działa grupa separatystów, która chce wykopać dziurę między Polakami a Ślązakami. Jest to bardzo groźne, ale jest to też obraźliwe dla wszystkich, którzy oddali życie za to, by Śląsk był częścią Polski.

pac

CZYTAJ RÓWNIEŻ: V kolumna maszeruje... Śląski plan Kremla

Komentarze (13):

anonim2014.07.7 14:43
O mądre krótko i na temat!
anonim2014.07.7 15:54
@Marek22 Oczywiście że na Śląsku nie wszyscy. Tu zawsze było pełno Niemców i tych, których sami Niemcy nazywali "deutschgessinte Polen". Międzywojenna autonomia była zupełnie inna niż ta, którą obecnie chce RAŚ. Tamta zbliżała do Polski, bo nastawiona była na kulturową integrację z Polską. Ta obecna ma służyć zburzeniu jedności (stąd lansowane hasło narodu śląskiego). To tyle w temacie. Jeżeliś Ślazak-autonomista to zrozumiała jest Twoja postawa. Jeżeliś Polak, toś naiwny.
anonim2014.07.7 16:07
Obecnie najbardziej nowoczesne państwa to państwa silnie zdecentralizowane np. Szwajcaria, Liechtenstein, USA, Chiny itd. itd. Najwiekszy problemy z separatystami są wtedy kiedy władze silnie się centralizują. Z konieczności wywołuje to silną niechęć regionów do władz centralnych np. casus byłej Jugosławii. Dlatego wszystkie eksperymenty nacjonalistyczne kończyły się rozpadami z wielkim hukiem....Taki Liechtenstein dopuszcza swoim regionom na całkowitą secesje i jakoś żadnemu regionowi nawet się o tym nie marzy, bo po co skoro mają silną autonomie a zjednoczenie militarne pozwala ponosić mniejsze koszty w prowadzeniu polityki zewnetrznej! Semka powiela jakieś nacjonalistyczne frazesy albo udaje głupka.
anonim2014.07.7 16:15
@Marek22 Autonomia śląska była li tylko po to wymyślona ( i to przez Polaków), by indyferentni narodowo Ślązacy głosowali w plebiscycie za Polską. Była na tyle sensowna, że dając Ślązakom pewną samodzielność ekonomiczna w wymiarze narodowym i kulturowym zbliżała ich do Polaków. Urzędników Galicjan i tak Ślask miał od groma-z prostej przyczyny, Ślązacy byli niewykształceni, a ci którzy byli wykształceni nie byli lojalni wobec państwa polskiego. Powyższe nie dotyczy jednak śląska Cieszyńskiego, gdzie były polskie elity (zasługa polskiego gimnazjum w Cieszynie). Stąd antagonizmy nie tylko pomiędzy Ślazakami a Polakami z Kongresówki czy Galicji, ale także między indyferentnymi narodowo Ślązakami z dawnej pruskiej cz. Ślaska a propolskimi ze Śląska Cieszyńskiego. Tych ostatnich nazywano gorolami,stąd poszła później nazwa na wszystkich Nieślązaków. Wybacz, ale wolę nie przekonywać się namacalnie jak wyglądałaby rzeczona autonomia. Wystarczy, że zajrzę na dowolne śląskie forum internetowe i zobaczę ten jad antypolskiej nienawiści.
anonim2014.07.7 16:18
@wilk80 A cóż ty taki światowy.?
anonim2014.07.7 16:42
Idźcie śladem banderowców, a daleko zajdziecie.
anonim2014.07.7 17:46
Kiedy zabrakło kasy na kupowanie volksdeutschy -nasi odwieczni "przyjaciele" zza Odry odgrzebali koncepcję gorlaenvolk -tym razem w wydaniu śląskim ,kaszubskim a nawet mazurskim . Ślązacy w II RP pomimo wielkiego kryzysu i wojny celnej z Niemcami żyli sobie jako tako kiedy hitlerki jak to maja w zwyczaju znowu wprosili się do nas -zaczęło się piekło Polaków -także tych ze Śląska zarówno podczas okupacji niemieckiej jak i sowieckiej -ta druga była długofalowym skutkiem wojny . Dziś sprawcy zamieszania tłumaczą poszkodowanym Ślazakom ze to wina ... Polski i Polaków- zaiste perfidia iście gebelsowska . Marionetki hilterowskie tylko się ośmieszają i skończą jak gorelnfuhrer Krzeptowski . Na szczęście podvolksdetsche są mniejszością na Śląsku a zaprzańcy sa nie tylko tam - np. w W-wie byłoby tego także sporo. Tak czy inaczej trzeba obserwowac KTO promuje oraz wchodzi w alianse ze zdrajcami . Owi krzykliwi separatyści kiedy wyjadą do Niemiec to siedzą cichutko jak myszki pod miotłą i do głowy im nie przyjdzie pluć na swych panów. Tragedia śląska dla zaprzańców nie zaczyna się bynajmniej w 1939. Pamiętają tylko o 1945. "Oferta" niemieckich "panów" ("jak nie podpiszesz volkslisty toś sam sobie winien - umrzesz w Oświęcimiu a jak podpiszesz stary ośle to cię hitler na Ost Front pośle") to oczywiście nie była tragedia - to szczęście dla volksdeutschy. http://marucha.wordpress.com/2013/02/03/ras-i-tragedia-provinz-oberschlesien/ PS Odwołują się do autonomii przedwojennej. Gdyby wtedy ktoś tak pluł na Polskę i tak wchodził w .... szwabom to zostałby potraktowany tak jak na to zasługuje ...
anonim2014.07.7 19:28
Pan Semka spec od wszystkiego czyli niczego ma zawsze "mądre inaczej" teorie. To my Ślązacy będziemy decydować co jest dobre dla nas i naszej krainy dobre /zwłaszcza sprawdzone/, a panu Semce proponuję zwrócić świadectwo szkolne z podstawówki, bo z historią Górnego Śląska się nie zaznajomił, zwłaszcza z Ustawą O Statucie Autonomicznym woj,Śląskiego zatwierdzoną przez Sejm RP, której autorem był m.in. Józef Buzek, stryjeczny dziadek premiera Jerzego Buzka.
anonim2014.07.7 19:29
Pan Semka spec od wszystkiego czyli niczego ma zawsze "mądre inaczej" teorie. To my Ślązacy będziemy decydować co jest dobre dla nas i naszej krainy dobre /zwłaszcza sprawdzone/, a panu Semce proponuję zwrócić świadectwo szkolne z podstawówki, bo z historią Górnego Śląska się nie zaznajomił, zwłaszcza z Ustawą O Statucie Autonomicznym woj,Śląskiego zatwierdzoną przez Sejm RP, której autorem był m.in. Józef Buzek, stryjeczny dziadek premiera Jerzego Buzka.
anonim2014.07.7 22:05
co to za głupota z tą autonomią Śląska
anonim2014.07.8 12:24
Śląsk jest polski i nie ma tu żadnej dyskusji. Ślązacy muszą zaakceptować ten fakt, albo wyemigrować. Nie ważna jest tutaj uczciwość, sprawiedliwość względem Ślązaków. Dyskusja jest możliwa tylko pod warunkiem akceptacji aksjomatu: Śląsk jest polski. PiotrZw - ruski człowieczku, nie odzywaj się. Jeżeli w Polsce powtórzy się sytuacja ze wschodniej Ukrainy, rozwiążemy ją tak samo siłowo, tyle, że szybciej.
anonim2014.07.8 13:02
@Marek22 Jeżeli dostaliby autonomię, to dopiero by się zaczęło ujadanie na Polskę. Vide Kosowo. @Petrus Silesius Autonomiści nie mają nic do gadania, bo żeby wpowadzić autonomię musielibyście mieć większość konstytucyjną w sejmie, a nikt nie uwierzy że Twój Ruch jest w stanie zdobyć 66% głosów.
anonim2014.07.13 21:43
AUTONOMIA EKONOMICZNA GOSPODARCZA ...to w Europie bardzo dobrze funkcjonuje o tym mówi sie nie o odłaczeniu... to zakłamywanie