Dwa dni temu, 4. czerwca, miała miejsce 31. rocznica pierwszych w Polsce częściowo wolnych wyborów, ale także 28. rocznica obalenia rządu Jana Olszewskiego. Do tego drugiego wydarzenia odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM.

-„Celem Jana Olszewskiego było uzyskanie dla Polski statusu, kiedy niepodległość jest niepodważana, suwerenne decyzje są podejmowane w Warszawie, a decyzje gospodarcze są postawione na nogach, a nie na głowie” –mówił Piotr Naimski.

Zdaniem polityka ówczesnemu prezydentowi Lechowi Wałęsie rząd Jana Olszewskiego nie podobał się tak bardzo, ponieważ Wałęsa był „narzędziem”, które miało „utrzymać zależność Polski od Rosji”:

-„Być może Lech Wałęsa obawiał się teczki, która została znaleziona po śmierci gen. Kiszczaka u jego żony” – stwierdził.

-„Z jakiegoś powodu Lech Wałęsa miał obyczaj nagrywania gości, którzy przychodzili do niego do gabinetu. W ten sposób została nagrana rozmowa dot. obalenia rządu Jana Olszewskiego. Z tego powstał dokument pt. Nocna Zmiana” – przypomniał minister.

Jak dodał, obalenie rządu Jana Olszewskiego było wynikiem strachu uczestników kompromisu okrągłostołowego:

-„4 czerwca 1992 r. rząd Jana Olszewskiego został obalony przez koalicję „strachu” nie tylko przed lustracją. Był to także strach uczestników kompromisu okrągłostołowego, którzy poczuli się przerażeni i zagrożeni”.

kak/Polskie Radio 24, telewizjarepublika.pl