Rodzimowierstwo słowiańskie to mitologiczne, pogańskie wierzenie przedchrześcijańskie. To miszmasz mitów słowiańskich, germańskich, bałtyckich i celtyckich. Pochwała Światowida.

Według samych pogan, pogaństwo zaczyna w Polsce odradzać się. Ma o tym świadczyć przygotowywany I Ogólnopolski Zjazd Rodzimowierczy, na którym organizatorzy spodziewają się ponad tysiąc sympatyków. Reaktywowano również pismo pogańskie "Gniazdo".

W Polsce "zarejestrowane są 4 rodzimowiercze związki wyznaniowe: Polski Kościół Słowiański, "Rodzima Wiara", "Słowiańska Wiara" i Rodzimy Kościół Polski" - donosi "Rzeczpospolita". Według religioznawcy z UJ Scotta Simpsona "szacuje, że w Polsce zaangażowanych rodzimowierców jest ok. 2 tys., ale istnieje też dużo szersza grupa sympatyków. Myślę, że liczba ta rośnie, choć nie tak szybko jak w latach 90. - ocenia w "Rzeczpospolitej".

Cóż, pogaństwo zawsze będzie towarzyszyć chrześcijaństwu, gdyż to znak, że trzeba dalej ewangelizować i głosić kerygmat. Czy Polsce zagraża wierzenie mitologiczne? Nie sądzę, bardziej niepokoi tzw. precedens "jestem katolikiem, ale niepraktykującym".

sm/Rzeczpospolita