Uroczysty apel pamięci. Tak dzisiaj w południe przy grobie pułkownika Ryszarda Kuklińskiego – w 12. rocznicę jego śmierci uczczono polskiego bohatera. Po raz pierwszy uroczystościom towarzyszyła asysta honorowa Wojska Polskiego i delegacje rządowe.

Warszawski Klub "Gazety Polskiej" wraz z minister Anną Marią Anders zorganizował uroczystości rocznicowe, w których udział wzięła także delegacja MSZ.

W imieniu ministra Witolda Waszczykowskiego wieniec na grobie pułkownika złożył szef gabinetu politycznego ministra Jan Parys.
W uroczystościach wziął udział także dyrektor Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego Filip Frąckowiak, syn zmarłego w 2012 roku pełnomocnika pułkownika, historyka Józefa Szaniawskiego. Wieczorem, o godzinie 19.00, w archikatedrze warszawskiej odprawiona zostanie msza święta w intencji pamięci pułkownik

– To przełomowy dzień – bardzo długo czekaliśmy na oficjalne uznanie dla misji pułkownika. Wczoraj szef MON złożył wniosek o awans generalski dla pułkownika, dzisiaj temu wyjątkowemu bohaterowi wolnej Polski, pierwszemu polskiemu oficerowi NATO towarzyszyła delegacja rządowa i asysta honorowa wojska – podkreślał przewodnicząca warszawskiego Klubu „Gazety Polskiej” Agnieszka Zdanowska.

- To się należy pamięci pułkownika, to należy się też polskiej armii, która musi mieć wzory jasne i odróżniać co jest dobre, a co jest złe. Żołnierze muszą wiedzieć kiedy mają do czynienia ze zdradą, a kiedy z bohaterstwem - powiedział portalowi niezalezna.pl minister Antoni Macierewicz uzasadniając decyzję o wystąpieniu do prezydenta Andrzeja Dudy o awans generalski dla pułkownika Ryszarda Kuklińskiego.

kz/niezalezna.pl