Pięciu sędziów SN ma zgodę prezydenta na dalsze orzekanie - zdjęcie
11.09.18, 14:37Zdj. Spens03, CC BY SA 3.0, Wikimedia Commons

Pięciu sędziów SN ma zgodę prezydenta na dalsze orzekanie

Pięciu sędziów Sądu Najwyższego, którzy- ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego zdefiniowanego w ustawie o SN- złożyli wniosek o możliwość dalszego orzekanie, otrzymało dziś zgodę prezydenta Andrzeja Dudy. 

Decyzja dotyczy następujących sędziów: Kocon, Kozłowska, Malarski, Myszka, Ustjanicz. Postanowienie prezydenta wpłynęło już do Sądu Najwyższego. Jak czytamy na stronie SN, trzech sędziów pochodzi z Izby Cywilnej, a po jednym: z Izby Karnej oraz Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. 

Zgodnie z nową ustawą o Sądzie Najwyższym, ci przedstawiciele tego środowiska, którzy ukończyli 65 lat, przeszli w stan spoczynku. Sędziowie, którzy chcieliby dalej orzekać, zobowiązani są złożyć do prezydenta stosowne dokumenty. Głowa państwa wyraziła już zgodę na dalszą pracę wymienionych wyżej pięciu sędziów. 

W myśl przepisów przejściowych nowej ustawy, prezydent powinien zadecydować we wtorek, czy przedłuży okres orzekania 12 sędziom SN, którzy ukończyli 65 lat. W tej grupie znajduje się m.in. prezes Izby Pracy Józef Iwulski, obecnie pełniący obowiązki pierwszego prezesa SN.

Takiego oświadczenia nie złożyła I prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzata Gersdorf. Sędzia utrzymuje, że- zgodnie z Konstytucją- jej kadencja trwa 6 lat, czyli do 2020 r. 

yenn/wp.pl, Fronda.pl