W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata i głosowanie nad rezolucją dotyczącą prześladowania chrześcijan w świecie. Bezpośrednim impulsem do jej uchwalenia był niedawny atak grupy terrorystycznej Al-Shabaab na kampus uniwersytecki Garissa w Kenii. Zginęło w nim 147 studentów.

W tekście rezolucji czytamy m.in., że chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowaną grupą religijną. Co roku ginie ich ok. 150 tys. Powoduje to w konsekwencji ich masową emigrację. Odnosząc się zaś bezpośrednio do wydarzeń w Garissie, Parlament stanowczo potępił tamtejszy atak terrorystyczny, jak i inne dokonane wcześniej w tym samym kraju. Potępiono także zamachy na chrześcijan w innych regionach świata, w tym niedawną masakrę etiopskich chrześcijan w Libii i morderstwa w Pakistanie, Korei Północnej, Iraku, Syrii czy Sudanie.

Sprawę dla "Radia Watykańskiego" skomentował europoseł Jan Olbrycht. 

„Ostateczny tekst zawiera bardzo ważne sformułowania dla świata politycznego i dla funkcjonowania instytucji europejskich" - powiedział. Parlament po pierwsze potępił pewne działania, co jest oczywiste. Bardzo wyraźnie powiedział o tym, że mamy do czynienia z całą serią przykładów ewidentnego prześladowania chrześcijan na świecie, w różnych krajach" - dodał.

"Po trzecie Parlament jednoznacznie zwraca się do Komisji Europejskiej z sugestią, by kwestia prześladowania chrześcijan stała się jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Zajmowanię się tą tragiczną sytuacją powinno być jednym z jej zadań priorytetowych" - stwierdził Olbrycht.

kad/radio watykańskie