Dziś po godzinie 17:00 rozpoczęło się posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Parlamentarzyści przesłuchali kandydatów PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Przypomnijmy, że chodzi o dwójkę prawników i byłych posłów Prawa i Sprawiedliwości: prof. Krystynę Pawłowicz oraz Stanisława Piotrowicza. 

Komisja pozytywnie zaopiniowała obie kandydatury do Trybunału. Wcześniej komisja odrzuciła wnioski posłów opozycji o przerwę w posiedzeniu. Przed rozpoczęciem obrad wniosek formalny złożyli parlamentarzyści KO: Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Michał Szczerba. Celem miało być umożliwienie zapoznania się z treścią opinii prawnych ws. spełniania formalnych wymogów ubiegania się o urząd sędziego TK przez oboje kandydatów. Opinie zostały sporządzone przez konstytucjonalistów na zlecenie m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (KO).

Głosami posłów PiS komisja odrzuciła wniosek opozycji o przerwę. 

Kandydatury Stanisława Piotrowicza i Krsytyny Pawłowicz zaprezentowała wiceprzewodnicząca komisji, Anna Milczanowska.  Następnie posłowie przeszli do zadawania pytań i wyrażania ocen na temat obojga kandydatów oraz dalszego trybu prowadzenia posiedzenia. 

yenn/PAP, Fronda.pl