Paweł Jędrzejewski: Kłamstwo eutanazji. Medycyna paliatywna rozwiązała problem bólu - zdjęcie
27.10.19, 17:45

Paweł Jędrzejewski: Kłamstwo eutanazji. Medycyna paliatywna rozwiązała problem bólu

63

Eutanazja jest oszustwem - pisze na łamach salon24.pl Paweł Jędrzejewski z Forum Żydów Polskich. Jeżeli skorzysta się w pełni z osiągnięć medycyny paliatywnej okazuje się, że żaden pacjent nie prosi o śmierć.

 

Paweł Jędrzejewski opisał efekt swoich rozmów z doktor I., z którą przyjaźni się od wielu lat. To lekarz o blisko czterdziestoletnim doświadczeniu. Prawie 20 lat przepracowała w hospicjum, drugie tyle jako ordynator na oddziale medycyny paiatywnej. "Dziesiątki tysięcy ludzi nieuleczalnie chorych było jej pacjentami. Uczestniczyła, jako lekarz, przy śmierci tysięcy. Ona wie, bo pomaganie umierającym ludziom to jej życie" - pisze Jędrzejewski. Rozmowa z doktor I., podkreśla, otworzyła mu oczy na kilka podstawowych prawd. Są to:

"Pierwszej łatwo się domyślić: prawie każdy pacjent, nieuleczalnie chory, cierpiący, jęczący z bólu, prosi o jedną rzecz: jak najszybsze skrócenie cierpień. Nie chce już żyć. Prosi o śmierć.

Taka prośba jest w większości poważnych przypadków regułą, czymś całkiem naturalnym i powszechnym – mówi moja rozmówczyni.
Czy współcześnie istnieją sposoby na opanowanie bólu przy pomocy metod medycyny paliatywnej?

Tak. W zasadzie nie ma dziś bólu, który nie dałby się trwale opanować i wyeliminować. Czasy, gdy pacjent mdlał z bólu i wtedy zjawiał się (lub nie) lekarz czy pielęgniarka, aby zrobić zastrzyk z morfiny, który działał zaledwie przez parę godzin, minęły. Obecnie znamy skuteczne metody na całkowite i stałe wyeliminowanie bólu.

Ilu pacjentów, w ciągu tych lat, powtórzyło swoją prośbę o śmierć po zastosowaniu terapii przeciwbólowej? – zapytałem.

Nie było takiego przypadku – usłyszałem w odpowiedzi – i większość z nich (a są to najczęściej ludzie, którym pozostało kilka, najwyżej kilkanaście miesięcy życia) zaczyna, gdy ból ustępuje, wierzyć w wyleczenie i robić plany na przyszłość. „Gdybym jeszcze mógł tylko dostać coś na wzmocnienie” – proszą.

A co, gdy pacjent jest nieprzytomny i wiemy, że doznaje bólu, że cierpi, ale nie jest w stanie wskazać miejsca bólu?
Wystarcza rozpoznanie choroby, aby wiedzieć, jakie środki należy zastosować, aby wyeliminować ból. Gdy one działają, ustępują charakterystyczne reakcje, obecne pod wpływem bólu u nieprzytomnego.

A co z ludźmi, którzy nie odczuwają już bólu, ale są całkowicie zależni od pomocy innych, bezradni do tego stopnia, że nie ból, ale świadomość zależności skłania do prośby o skrócenie życia?

Myślę, że nie ma takich przypadków. Nie spotkałam jeszcze nikogo, kto prosiłby o śmierć dlatego, że jest zależny od innych i bezradny.

Co więc powoduje, że jednak ludzie cierpią, a osiągnięcia medycyny paliatywnej są niedostępne powszechnie?

Koszt. Po prostu taka opieka jest droga, a pacjent nie ma szans na wyleczenie, o czym dobrze wiedzą ci, którzy za tę opiekę płacą".

Jak wskazuje Jędrzejewski, wszystko to bardzo jasno obnaża nieprawdę o "nowoczesności" popierania eutanazji. Argument zwolenników eutanazji o cierpieniu jest po prostu przeszłością. Opieka paliatywna pozwala ten problem w znaczący sposób usunąć.

Jest jeden kłopot: taka opieka kosztuje, a państwa lub firmy ubezpieczeniowe płacące za taką opiekę są ekonomicznie zainteresowane śmiercią pacjenta.

"Propaganda eutanazji opiera się na kłamstwie i na rachunku ekonomicznym. Kłamstwo głosi, że cierpienia, że ból nie dają się kontrolować do takiego stopnia, aby pacjent chciał żyć, mimo choroby, aż do „naturalnej” śmierci. To nieprawda. To jest już osiągalne. A rachunek ekonomiczny? Cóż … uśmiercenie chorego jest bez porównania tańsze, niż opieka nad nim. Co jest więc bardziej w interesie państwa, które zarządza opieką zdrowotną?" - wskazuje Jędrzejewski.

"Progres w medycynie czyni eutanazję coraz bardziej problemem epoki minionej, ale jest to dość skrzętnie ukrywane. Ludzie są oszukiwani w tej sprawie i z niewiedzy uważają legalizację eutanazji za coś, do czego warto dążyć, zamiast walczyć o dostęp do osiągnięć medycyny, dzięki którym nie musieliby cierpieć bólu niezależnie od tego, jaka choroba ich zaatakuje" - dodaje.

"Kierunek, w którym powinno się iść, łatwo dostrzec: trzeba eliminować nie chorych lub umierających, ale ich ból i cierpienie. Ludzkość nie powinna poszukiwać sposobu na odbieranie życia ludziom, którzy cierpią, ale powinna iść w przeciwnym kierunku: poszukiwać sposobu na pokonywanie przyczyn, dla których ludzie chcą umierać" - dodaje.

"Postęp to nie eutanazja, ale rozwój medycyny. Eutanazja to kapitulacja. Jej przyczyny - jak stwierdziliśmy - są cyniczne. Życie bez cierpienia kosztuje, a śmierć jest tania" - stwierdza autor.

Jak podkreśla, rezultatem wprowadzenia eutanazji, poza innymi fundamentalnymi problemami, byłby też coraz większy brak dostępu do osiągnieć medycyny paliatywnej lub rezygnacja w ogóle z jej rozwoju. "Bo po co walczyć z bólem, skoro istnieje eutanazja?" - pyta.

Na koniec rozważa, co z argumentem, że eutanazja daje ludziom możliwosć wyboru.

"Tak, ale nawet w tej logice wybór jest tylko wówczas, gdy dostępna jest opieka paliatywna, wykluczająca lub w bardzo istotny sposób kontrolująca ból. Wtedy dopiero jest prawdziwy wybór pomiędzy „żyć” a „nie żyć”. Gdy dostępu do niej nie ma, eutanazja jest wyborem pozornym, bo nie dobrowolnym, lecz brutalnie wymuszonym przez cierpienie" - kończy autor.

bsw/Salon24.pl

Komentarze (63):

człowiek samotny2019.10.28 9:28
Holendrzy przeprowadzili badania w ośrodkach seniorów i ku ich zdziwieniu okazało się że eutanazji domagają się ludzie samotni a ci których ktokolwiek odwiedza mi mo to że nieraz bardzo cierpią z bólu nie chcą umierać wiec wyszło nato że eutanazja jest powiazana z samotnością nie z bólem jest powiązana z cierpieniem samotności nie z cierpieniem bólu Holendrzy byli zaskoczeni do tego stopnia że nie ujawnili tych danych Aż do momentu kiedy ktoś je wykradł i ujawnił
Maria Blaszczyk2019.10.28 11:42
To jest prawidłowość statystyczna. Ale poszczególne przypadki to już inna para kaloszy. Dopiero co świat obiegła wiadomość o śmierci Marieke Vervoort. Przecież ona miała rodzinę, do tego odnosiła ogromne sukcesy. Ale była umęczona bólem, atakami padaczki, wieloletnią bezsennością - to akurat w Belgii. Inna historia to ciotka mojej teściowej. I nie jest to kwestia euatanzji, tylko zaprzestania uporczywej terapii. Ciotka owa miała ciało przeżarte przez nowotwór, przez co cierpiała silny ból. Utrzymywano ją w sedacji, ale to właśnie jest ten przypadek, gdy medyzyna jednak nie daje rady. Dodatkowo była całkowicie głucha i ślepa. Jej rodzina bardzo ją kochała. Jedna wnuczka była tam codziennie, jej brat - co drugi dzień. Jej syn odwiedzał ją raz na tydzień, a córka - dwa, trzy razy w tygodniu. Jej kuzynki - w tym moja teściowa - kilka razy w tygodniu... Ostatnie miesiące, z powodu sedacji, a także głuchoty i ślepoty nie było z nią w zasadzie kontaktu. W tych rzadkich sytuacjach, że odzysiwała odrobinę świadomości - tylko płakała i prosiła, by pozwolić jej umrzeć. Z powodu trudności w kontakcie dość dlugo trwało, zanim komisja zdecydowała, czy jest ona wystarczająco świadoma, by podjąć taką decyzję - chyba z półtora miesiąca, w ciągu których dwa razy wyciągnięto ją z zapalenia płuc. Umarła dopiero wskutek trzeciego... Do tego nie jestem pewna, co możemy zrobić, by ludzie nie byli samotni... Holenderski system, gdzie duża część osób starszych znajduje się w różnego rodzaju placówkach, na pewno zabezpiecza w znacznej mierze przed samotnością - ale w Polsce, gdzie tego typu opieki brakuje, jak chciałbyś to rozwiązać? W jaki sposób zmusić ludzi, którzy muszą zarobić na życie, mają własne rodziny i jeszcze chorą osobę pod opieką, by poświęcali jej tyle uwagi, ile ona potrzebuje nie tylko w sensie pielęgnacyjnym, ale i psychicznym? Obłożnie chora osoba wymaga na ogół towarzystwa przez prawie cały czas czuwania - jak to zrobić? Oczywiście, w Polsce w znacznej mierze problem rozwiązuje się brakiem opieki medycznej. Ludzie żyją krócej, bo się ich nie leczy. Ale nie wiem, czy to o to chodzi.
Realista2019.10.28 8:41
A emeryci i renciści mogą już na czerwonym świetle pr wchodzić Taka kacza wersja eutanazji
adrian manowski2019.10.28 6:44
ooo "Co więc powoduje, że jednak ludzie cierpią, a osiągnięcia medycyny paliatywnej są niedostępne powszechnie? Koszt. Po prostu taka opieka jest droga, a pacjent nie ma szans na wyleczenie, o czym dobrze wiedzą ci, którzy za tę opiekę płacą"" a skoro nie ma kto placic, to pacjenci niech cierpia bp ich rodzin czy ich samych nie stac na godne umieranie bez bolu. Czy ja juz gdzies nie mowilem ze swietosc zycia tak chetnie rozglaszana przez pro-liferow jezt odwornie proporcjonalna do ilosci pieniedzy jakie trzeba w to zycie wlozyc? Czyli nadal jest sytuacja ze eutanazja /aborcja to klamstwo ale... nie ma zadnej opieki ze strony panstwa czy tych co naglosniej krzycza zeby zakazac. Nie bede sie klocil z panem który od x lat pracuje w hospicjum ale fozyczny bol to noe wszystko a co z psychika? Naszprycowac chorego pigulami i niech se zycie do czasu az mu serduszko bic przestanie? Ja widzialem jak moj tata umiera z dnia na dzien. I po tym wydarzeniu ja np chcialbym moec wybor czy tez mam tak umierac czy moze jednak wole odejsc na swoich warunkach.
JONASIK2019.10.27 23:53
Dodam tylko, że eutanazja nie musi być wcale powiązana z nieopanowanym fizycznym bólem. To nadużycie frądly. Dowód? No choćby to, że tysiące samobójców wcale nie cierpiało z powodu nieopanowanego fizycznego bólu. Powody samobójstw są zwykle zupełnie inne. Czyli jak zwykle frądel manipuluje.
Max Fiend2019.10.27 23:15
Niestety, nie rozwiązała.
Jacek2019.10.27 21:38
Alez o to wlasnie chodzi--noe ma pieniedzy na stosowanie drogich srodkow przeciwbolowych! Co z tego, ze one istnieja, jezeli ich zastosowanie przekracza mozliwosci finansowe szpitala i pacjenta!
Stachu przez "ch"2019.10.27 20:39
Fronda w swoim kąciku groteskowo-kulinarno-medycznym rozwiązała już dawno problem nie tylko eutanazji, nie tylko bólu ale wręcz problem chorób nowotworowych - a to za sprawą pospolitej czarnuszki. Wg Frondy leczy ona już nie "prawie wszystko", a wręcz "wszystko": https://www.fronda.pl/a/czarnuszka-wyleczy-wszystko-no-moze-procz-smierci,118358.html
Maria Blaszczyk2019.10.27 20:11
Tymczasem Parlament Europejski większością dwóch głosów, w tym większości polskich posłów zadecydował, że nie będziemy wyławiać ludzi z Morza Śródziemnego. Zupełnie zdrowych ludzi, pragnących żyć, mężczyzn, kobiet i dzieci. Nie, bo nie... Niech toną... A sprawa eutanazji chyba nie jest tak prosta. Sprawa uśmierzania bólu też. Jest jeszcze kwestia niewydolności oddechowej. Czy cierpienia psychicznego. Ale tak. Opieka paliatywna powinna być dostępna. Całkowita zgoda. Ale to wymaga w ogóle jakiejś opieki zdrowotnej. A tymczasem w Polsce co tydzień likwiduje się kolejne placówki medyczne, a np. oddziały geriatryczne, tworzone przez PO, przez PiS zostały w większości pozamykane. Bo, jak tłumaczył pan minister Radziwiłł: „Leczenie osób starszych powinno przebiegać maksymalnie poza szpitalem, dlatego że charakter tych pacjentów jest taki, że każdy dzień spędzony w szpitalu pogarsza ich perspektywę. Trzeba robić wszystko, żeby to leczenie odbywało się w ambulatorium. Oczywiście nie zawsze się to udaje. W związku z tym geriatrzy powinni odgrywać rolę przede wszystkim konsultantów dla pacjentów, którzy są pod opieką lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej”. http://orka.sejm.gov.pl/zapisy8.nsf/0/EF0943DE55496B33C12580F8004A3F8C/%24File/0172508.pdf A opieka paliatywna nie dzieje się sama z siebie. Wymaga lekarzy specalistów - którym PiS kazał przecież jechać, którzy w szpitalach i ambulatoriach zaplanują, jak ma ta opieka wyglądać, wdrożą leczenie, będą sprawdzać jego efekty i kontolować skutki uboczne...
Majestic2019.10.27 22:05
na tratwie, pontonie ect. nie utonie, aby nie tonąc niech pozostaną na lądzie. Oczywistym jest, ale nie dla ciebie ze osoby starsze jak i mlodsze szpitalna hospitalizacje znosza nie najlepiej. W wlasnym domu, w otoczeniu najblizszych leczenie przebiega inaczej od tego grupowego tworzonego przez PO w ktorym pacjenci byli skazani na swego rodzaju wiezienie. I jak sama stwierdziłas to PO otwiera obiekty zbyteczne kosztujace Podatnika, a PiS ma lepsze rozwiazanie z korzyscia dla pacjenta. I co nadal bedziesz sie upierac ze PO jest gospodarne ?
Maria Blaszczyk2019.10.27 22:31
No serio? To co, nic nie szkodzi, że nie ma szpitali, nie ma lekarzy, nie ma leków? Za to Polacy zyją coraz krócej - co poniekąd rozwiązuje problem eutanazji... Choć trzeba przyznać, że to bardzo gospodarnie. Nie dość, że się nie wydaje na szpitale, to i koszty emerytur spadają. A na lądzie zginą z innego powodu. Lub będą prowadzić kompletnie beznadziejna - choć nie zbyt długą - egzystencję w afrykańskich obozach dla uchodźców. Wbrew temu, co Ci się najwyraxniej wydaje, Ci ludzie porzucają swoje domy nie dlatego, że im się w niedzielne popołudnie nudziło i postanowili wybrać się na rejs po Morzu Śródziemnym. https://www.termedia.pl/mz/Polacy-zyja-coraz-krocej,33551.html
2019.10.27 23:04
Marysiu ja Cię bardzo proszę. Nie gadaj z tym kretynem. To jest niebezpieczny i niezrównoważony człowiek. Zaufaj mi.
Majestic i argument ad hitlerum kończy “dyskusję”2019.10.27 19:32
Majestic2019.10.27 20:00
masz merytoryczny argument jeśli nie stać cie na owy to pochyl głowę przyznając Mi rację.
Igor Seruga2019.10.27 20:50
Jest tylko jeno miejsce, gdzie zaimki "mi", "mnie", "moje" pisane sa z dużej litery. Jest to Pismo Święte, w miejscach, gdzie cytowane są słowa Chrystusa. Stalker Matuszewski zrównuje się z Chrystusem.
vvv2019.10.27 21:11
nie, on jest po prostu niedoukiem bez matury.
Majestic2019.10.27 21:51
To jak Aleksander K, a Bronisław K. niby ma jednak nieuctwo z niego uchodzi.
Sebastian Lorenc2019.10.27 21:15
A czego Ty oczekujesz od prymitywnego stalkera-parkingowego?
Majestic2019.10.27 21:54
przyznaj sie bez bicia gdzie zatrudnienie znalazles jelopie. masz ograniczone mozliwosci i parking jest dla ciebie niedosciglym mazeniem :)
Sebastian Lorenc2019.10.27 22:00
Marzenie piszemy przez "rz" stalkerze.
Majestic2019.10.27 22:15
to przez Ogli T. pisarstwo widzisz ze pisac mozna tylko trza wiedziec jak. Nie popelniaj bledu i nie mow o Mnie stalker gdyz grozi ci za to proces.
2019.10.27 21:33
Ten pajac ma przerost formy nad treścią. A to zwykły stalker kobiet. Taki ot... Ludzki śmieć.
Majestic2019.10.27 21:56
kobiet, dowody przedstaw, brednie ktore przytaczas pozostaja bredniami.
Sebastian Lorenc2019.10.27 22:03
Naprawde chcesz screeny z discusa? tchórzu dobrze pamietasz.
Majestic2019.10.27 22:24
to nie twoja sprawa, nie wkladaj w to nosa bo ci sie dostanie. Masz malo problemow w zyciu, brak zatrudnienia, slabe wyksztalcenie to jeszcze sobie dokladasz bolaczek. Jesli cos ma jakiekolwiek watpliwosci to niech zglosi sie do specjalisty od mani prześladowczych. Angazowanie was, czymklowiek dla niej jestescie, w jej prywatny problem nie wywołał u Mnie strachu, jestescie nieskuteczni w zastraszaniu Mnie :)
2019.10.27 22:37
Ależ ty jesteś żenującym debilem... Chłopie weź się ogarnij, bo to jest wstyd. Ty cwelu.
Majestic2019.10.27 21:50
Nie, to w twoim odosobnionym odczuciu to występuje. Ja udzielam wam lekcji której w domu nie otrzymałes. Podziekuj pochylajac glowe w Moją stronę.
2019.10.27 22:47
Ty jesteś tylko chorym debilem. I nic cię, cieciu nie usprawiedliwia. Jedyne co możesz zrobić, cwelu, to schować się w swojej norze. Stalker kobiet to najgorszy z parchów. Ty cwelu
Majestic2019.10.27 18:38
W niemieckich obozach również argumentowano ze humanitarnym jest odebranie zycia za pomocą zastrzyku.
Dam2019.10.27 19:50
Ty możesz cierpieć do końca życia, jeżeli chcesz, ale nie zmuszaj do tego wszystkich innych.
Majestic2019.10.27 19:58
wykonasz wyrok śmierci na cierpiącym, weźmiesz na siebie odpowiedzialność za zabicie czlowieka. Tacy jak ty są niebezpieczni dla zdrowia i życia, nie szanujecie życia.
Dam2019.10.28 9:38
Szanuję życie i właśnie dlatego nie skazywałbym nikogo na niepotrzebne, nic nie dające cierpienie. A każdemu kto mówi, że cierpienie uszlachetnia, życzę, aby miał okazję mi pokazać prawdziwość swoich słów na własnym przykładzie. Kto wie, może mnie przekona.
aaa_kotki_dwa2019.10.27 18:35
"JEŻELI". Pambu, ani jego wyznawcy nie lubią płacić, bo drzeć ryja o świętości życia można z darmoszkę.
Majestic2019.10.27 18:41
tak cie naszło pod budką z piwem, musiałeś się z swoją "myślą" podzielić, choć wyszło że myślenie nie jest tym w czym jesteś dobry.
ja bym dał im 500% plus2019.10.27 18:22
Osobiście nie mam nic ani do wiary ani do wierzących; mam wszelako jedną prośbę: niech wierzący nie wpier­dalają mi się ze swoją wiarą w moje życie i niech mi nie nakazują jak mam żyć; z góry dziękuję.
ZERROO2019.10.27 18:20
JEZUS SAM POPEŁNIŁ SAMOBÓJSTWO, SAMEMU WPYCHAJĄC SIĘ NA KRZYŻ. MIAŁ WYBÓR, TO TAK SAMO JAK Z CZŁOWIEKIEM KTÓRY WYSKAKUJE Z WYSOKIEGO BUDYNKU. WIĘC CZY WASZ BÓG KTÓRY PEWNIE NAWET NIGDY NIE ISTNIAŁ, SAM POPEŁNIŁ GRZECH ŚMIERTELNY I SAM TRAFIŁ DO WASZEGO WYMYŚLONEGO PIEKŁA?
Zyczliwy2019.10.27 23:35
ZEERRO.Jezus Cię stworzył i dokonał aktu odkupienia za grzech którego nie popełnił. Czytaj Słowo Boże to się dowiesz. Nie osadzaj póki nie zasiegniesz wiedzy i poznania. Wlasnie o takich mowil zeby Bóg odpuścił bo nie wiedzą co czynią. Postaw go przed sobą jako 1 a nie bedziesz już nigdy zerem.
Tylko PRAWICA2019.10.28 11:15
Mi życie dali rodzice, nie wymyślona postać z judeochrześcijańskiej mitologii. Po drugie, Jezus czyli bóg umarł, by wymazać grzech który sam narzucił ludziom, więc gdzie tu logika? Przecież to bardzo głupie. Czytaj całą biblię a się dowiesz, jak dziwna i sprzeczna ta religia. Czytaj krytycznie, tak jak myślący człowiek, zastanów się nad postawą boga, a dzięki temu odejdziesz od tego zacofania.
ZERROO2019.10.27 18:19
DRODZY KATOLE I INNE KANALIE, SKORO TAK SOBIE PORADZONO Z BÓLEM, TO JEDŹCIE DO HOSPICJÓW, POROZMAWIAJCIE Z LUDŹMI KONAJĄCYMI NA RAKA, I PRZEKONAJCIE ICH ŻE LEK DLA NICH JUŻ JEST, Jesteście tak głupi, że nie dziwię się że wierzycie w płaską ziemię i inne durnoty.
Michael Paserbis2019.10.27 18:17
Moje życie, moja sprawa.
Bizon2019.10.27 19:59
No dobrze, ale w przypadku gdy będziesz leżał w szpitalu obłożnie chory to cię uśpią jak psa !
Michał Pasierb 2019.10.27 20:05
Jestem pod wrażeniem.Pozdrawiam
You're a despicable "human" being.2019.10.27 18:17
Jonasik pisze, cyt.: "....gdy w naszym kraju ponad 5000 ludzi popełnia samobójstwa ... bez godności." Bez godności towariszcz... hmm....? Jakie mogą być samobójstwa z godnością? A przy ilu Jonasik był świadkiem, że może tak "autorytatywnie" to stwierdzić? Wina oczywiście PIS-u, brak "telefonów zaufania", braku psychiatrów .... no no towariszcz Susłow ... W takiej Finlandii czy Szwajcarii jest więcej "telefonów zaufania" niż w Polsce sklepów "monopolowych", więcej psychiatrów niż Polsce pracowników z Ukrainy i co? Ludzie się "kasują" towariszcz Susłow, i jak to wyjaśnić? i dalej Jonasik, cyt.: "A KK potępia narkotyki." - Potępia narkotyki?! Naużywanie tak, ale nie kiedy chodzi o znieczulenie bólu, cierpienia. Życzę zejścia ci z "godnością" i wyszkolonym eutanazjologiem (nowy zawód z przyszloscia) You're a despicable "human" being.
JONASIK2019.10.27 22:02
Zbierasz moje stare wpisy? No dzięki, koleś. Dokładnie tak myślę, 5000 ludzi odbiera sobie życie bez zachowania godności. Widziałem dwa. Nie była to godna śmierć. A śmierć w ciepłym łóżku, z rodziną, bliskimi, przemyślana, zaakceptowana jest o niebo godniejsza. A narkotyki? Jestem za legalizacją i opodatkowaniem. To mniejsze zło, niż mafie, przestępcy, dzieciaki zatrute dopalaczami, straszna śmierć.
Michał Pasierb 2019.10.27 18:13
No, ale to przecież kosztuje ,nie mówiąc o tym,że ten czas można wykorzystać na przyjemności zamiast zajmować się nieproduktywnymi osobami ;wszystko pod płaszczykiem taniego współczucia....Cywilizacja śmierci, tout court...
Grjc///// 534/// jj2019.10.27 18:10
Hahahahaha Wierzcie frondzie a potem idźcie do szpitali na onkologie. F R O N D A K Ł A M I E !
JONASIK2019.10.27 18:04
No chyba: Kłamstwo eutanazji. "Modlitwa paliatywna rozwiązała problem bólu" Bo medycyna stosuje np. opiaty .... narkotyki. A KK potępia narkotyki. Więc KK nie może popierać narkotyzowania chorych. Zgadza się???
Anna2019.10.27 18:15
Nie, nie zgadza się. Po pierwsze, nie "modlitwa" paliatywna, a medycyna paliatywna. Po drugie, lek przeciwbólowy to nie narkotyk. To dwie różne kategorie, o czym z pewnością dobrze Pan wie.
Dam2019.10.27 19:49
Morfina, którą wykorzystuje się w takich przypadkach, to jak najbardziej narkotyk. W 2 minuty da się o tym dowiedzieć korzystając z wyszukiwarki, no ale lepiej się wypowiedzieć o czymś, o czym się nie ma pojęcia.
JONASIK2019.10.27 21:55
Mam wrażenie, że Pani, pani Anno myśli też, że alkohol to nie narkotyk, tylko używka? Trafiłem?
Dzek2019.10.27 17:55
Dlaczego Boga nie razi 6 mln.poległych w drugiej wojnie św.,a obraża Go dwóch facetów trzymających się za ręce??!
JONASIK2019.10.27 18:02
Bo podobno był po ich stronie ... Gott mit uns
az2019.10.27 19:52
Tak się Niemcom tylko wydawało, że Bóg jest z nimi - doszli do takiej pychy i własna pycha ich pokonała!
stm.2019.10.27 18:12
Dzek- brak wiedzy i Boga w sercu. Radzę dokładnie przeczytać stary testament i ewangelie.
Dzek2019.10.27 18:17
Napisz konkretnie.Dlaczego??
ws2019.10.27 19:07
nie razi? a może Bóg razem z nimi cierpiał, razem z nimi konał, bo każde zło sprawia Mu ból
Dzek2019.10.27 19:14
A może nie! Coś na poparcie argumentów?
ws2019.10.27 20:10
cierpienie i śmierć na krzyżu Boga żywego
Arturo2019.10.27 19:45
bo jest dżentelmenem i nie wpieprza się w twoje zabawki tylko
Bizon2019.10.27 20:01
Ja pie-rdolę, ale patologia !
az2019.10.27 20:41
@Dzek - Spytaj raczej kto uprzyczynowił zło na świecie, a nie obarczaj Najświętszego Boga jakimkolwiek złem czynionym przez ludzi! Bóg pragnie dla swojego stworzenia wyłącznie DOBRA, a ponieważ nie stworzył nas niewolnikami ale wolnymi, dlatego mamy możliwość wyboru dobra albo zła. A Krzyż Chrystusa jest koronnym dowodem na realną obecność Pana Boga w Jego cierpiących dzieciach, we wszystkich ofiarach wojen itd. Natomiast grzech homoseksualizmu jest nie tylko grzechem przeciw naturze, gdzie człowiek staje się niższy od dzikich zwierząt, ale jest grzechem bałwochwalstwa zmysłowości - krótko mówiąc seks staje się bożkiem. Św.Katarzyna zapisała słowa Pana Jezusa na temat homoseksualizmu: „Grzech ten jest tak obrzydliwy dla Mnie, który jestem najwyższą i wieczną czystością, że przez ten jeden grzech zniszczyłem pięć miast z wyroku mej boskiej sprawiedliwości (Mdr 10,6; Rdz 19,24-25; Iz 13,19; Rz 9,29), która nie mogła go ścierpieć. Tak wstrętny był Mi ten grzech. I nie tylko Mnie, lecz i samym diabłom (których ci nieszczęśni obrali sobie za swych panów). Nie aby czuli odrazę do złego: nie lubią oni dobra, lecz z powodu swej natury, która była naturą anielską, odpycha ich widok tego potwornego grzechu, popełnianego obecnie. Wprawdzie rzucają oni zatrutą strzałę pożądliwości, lecz, gdy dochodzi do samego grzechu, uciekają z powodu, który ci podałem.”
Stanislaw2019.10.28 6:06
A jeszcze go bardziej razi, gdy Ty łżesz jak bury pieś!
marek2019.10.27 17:50
Lewacki świat, lewacka mentalność, lewackie metody "zbawiania"! Cywilizacja śmierci!