Papież Franciszek w liście do Wielkiego Imama Al-Tayeba wzywa do pokoju i wzajemnego zrozumienia - zdjęcie
20.09.13, 16:14fot. Das österreichische Außenministerium/Wikipedia

Papież Franciszek w liście do Wielkiego Imama Al-Tayeba wzywa do pokoju i wzajemnego zrozumienia

11

Al-Tayeb obwieścił, że spotkał się z nuncjuszem apostolskim, msgr Jean-Paulem Gobelem. Podczas spotkania nuncjusz wręczył Al-Tayebowi wiadomość od papieża. Następca Piotra oczekiwał, by została ona przedstawiona całemu światu muzułmańskiemu.

Władze uniwersytetu Al-Ahzar przekazały, że we wiadomości papież podkreślił szacunek, jaki Watykan żywi dla islamu. Franciszek miał też napisać, że ma nadzieję na podjęcie wszelkich trudów celem osiągnięcia „wzajemnego zrozumienia między chrześcijanami a muzułmanami, prowadzącego do zbudowania pokoju i sprawiedliwości”. Al-Tayeb miał odpowiedzieć, że muzułmanie są chętni do współpracy, „by pomóc wzrastać sprawiedliwości i rozwojowi wśród całej ludzkości”.

Sunnicki uniwersytet Al-Ahzar w 2011 roku wszedł w dyplomatyczny konflikt z Watykanem. Powodem były słowa papieża Benedykta XVI, w których ostro domagał się większej ochrony chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Wówczas Al-Tayeb ogłosił, że zrywa dialog z Watykanem i nie weźmie udziału w konferencji na temat dialogu międzyreligijnego, która miała się odbyć później w tamtym roku. Zdaniem Imama, Benedykt XVI wypowiedział wówczas „liczne kłamstwa” na temat islamu.

Według ekspertów komunikat, jaki przedstawił uniwersytet Al-Ahzar jest ważnym krokiem na drodze do wzajemnego pojedniania. Podkreślają oni jednak, że nie oznacza on jeszcze podjęcia zerwanych przed dwoma laty stosunków dyplomatycznych.

PCh/vaticaninsider.lastampa.it

Komentarze (11):

anonim2013.09.20 17:14
Jedno jest już dziś pewne:Na koniec tego pontyfikatu kościół bądzie wyglądać inaczej niż to wogóle ktoś to sobie może wyobrazić...Synkretyzm i relatywizm zostały spuszczone z łańcucha...
anonim2013.09.20 19:30
Może Pp. Franciszek wystosuje równie serdeczny list do Koptów których darzony przez niego szacunkiem islam morduje i którym pali Kościoły - to by była dopiero rewolucja, bo wciąż słyszę o "mocnych słowach Papieża" tylko w krytyce swojego duchowieństwa i Kościoła, a poza tym "sweet foto" i gra muzyka, plus tweeter .....
anonim2013.09.20 19:38
Jestem przerażony... Bestia została spuszczona z łańcucha.... W ciągu jednego dnia dwie straszliwe rzeczy: najpierw pochwała socjalizmu (i pogarda dla kapitału), a teraz ta przedziwna pochwała islamu... Co będzie następne? Pochwała homoseksualizmu? Zniesienie celibatu? Autentycznie jestem po dzisiejszym dniu przerażony.
anonim2013.09.20 20:10
Słuchajcie się Franciszka katolicy!
anonim2013.09.20 20:30
Papież wie, że za kilkadziesiąt lat Zachód zostanie opanowany przez islam, a muzułmanie będą rządzić światem. Dlatego być może kupuje czy raczej usiłuje kupić u muzułmanów nietykalność dla tamtejszych chrześcijan albo zapewnić możliwość funkcjonowania papiestwa w muzułmańskim Rzymie swoim następcom. Oczywiście nie trzeba dodawać, że to zabiegi bezskuteczne. No ale kto powiedział, że papież nie może być naiwniakiem?
anonim2013.09.20 21:09
nagranie swiadectwa o ktorej niedawno bylo na frondzie http://gloria.tv/?media=501738
anonim2013.09.20 22:26
sinobrody79 -> Tak się stanie chyba tylko w twojej główce. Jeśłi sądzisz że w ciągu kolejnych lat stopniowo zachód się nie zradykalizuje w obliczu inwazji Islamu tylko będzie wiecznie czekał jak świnia na zarżnięcie w rzeźni to się grubo myliesz:).
anonim2013.09.20 23:54
"Nie rzucajcie pereł przed wieprze". Papież wie co robi, ale w tym przypadku to nie jest dogmat. Mi ten dialog nie odpowiada.
anonim2013.09.21 0:20
Niestety, papież wyraźnie przegina z tym swoim bezstresowym dialogiem. Nie no, sympatycznie to będzie wyglądało, jak papież Franciszek będzie sobie wymieniał serdeczne uśmiechy z imamami, będą się radośnie ściskać i przytulać - piękny widok, tylko kto się wstawi za mordowanymi i poniżanymi chrześcijanami na Bliskim Wschodzie, jeśli nawet papież o nich nie napomknie? Ale jestem tylko małym człowiekiem, mam nadzieję, że papież to wszystko ogarnia i wie, co robi. Łatwo się ocenia z pozycji biernego obserwatora, a kto wie, czy jakieś słowa protestu papieża Franciszka nie spowodowałyby wielokrotnie potężniejszej fali przemocy wobec bezbronnych bliskowschodnich chrześcijan? Z tymi fanatycznymi mordercami trzeba ostrożnie.
anonim2013.09.21 7:09
@Tom_P88 Dokładnie tak właśnie myślę. Wyciągam wnioski na podstawie obserwacji dzisiejszego świata i nie widzę żadnych symptomów poprawy sytuacji. Przegrywamy z islamem demograficznie, kulturowo ale także fizycznie i intelektualnie (vide otłuszczone zachodnie nastolatki, które bez instrukcji obsługi nie zastrugają ołówka). Chrześcijanie często przegrywali z islamem nawet wtedy gdy słynęli z tężyzny fizycznej, rozwiniętej cywilizacji, silnego przywiązania do wartości i mieli dużo dzieci (vide upadek Konstantynopola, utrata Bałkanów). A teraz? Jeżeli widzisz jakieś światełko w tunelu to podziel się dobrą nowiną.
anonim2013.09.21 7:54
@Konkwistador i reszta //tylko kto się wstawi za mordowanymi i poniżanymi chrześcijanami na Bliskim Wschodzie, jeśli nawet papież o nich nie napomknie?// Ile razy nie słuchałeś napomknień rodziców i nauczycieli, hę? Zajmijcie się sobą doradcy papieża.