Al-Tayeb obwieścił, że spotkał się z nuncjuszem apostolskim, msgr Jean-Paulem Gobelem. Podczas spotkania nuncjusz wręczył Al-Tayebowi wiadomość od papieża. Następca Piotra oczekiwał, by została ona przedstawiona całemu światu muzułmańskiemu.

Władze uniwersytetu Al-Ahzar przekazały, że we wiadomości papież podkreślił szacunek, jaki Watykan żywi dla islamu. Franciszek miał też napisać, że ma nadzieję na podjęcie wszelkich trudów celem osiągnięcia „wzajemnego zrozumienia między chrześcijanami a muzułmanami, prowadzącego do zbudowania pokoju i sprawiedliwości”. Al-Tayeb miał odpowiedzieć, że muzułmanie są chętni do współpracy, „by pomóc wzrastać sprawiedliwości i rozwojowi wśród całej ludzkości”.

Sunnicki uniwersytet Al-Ahzar w 2011 roku wszedł w dyplomatyczny konflikt z Watykanem. Powodem były słowa papieża Benedykta XVI, w których ostro domagał się większej ochrony chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Wówczas Al-Tayeb ogłosił, że zrywa dialog z Watykanem i nie weźmie udziału w konferencji na temat dialogu międzyreligijnego, która miała się odbyć później w tamtym roku. Zdaniem Imama, Benedykt XVI wypowiedział wówczas „liczne kłamstwa” na temat islamu.

Według ekspertów komunikat, jaki przedstawił uniwersytet Al-Ahzar jest ważnym krokiem na drodze do wzajemnego pojedniania. Podkreślają oni jednak, że nie oznacza on jeszcze podjęcia zerwanych przed dwoma laty stosunków dyplomatycznych.

PCh/vaticaninsider.lastampa.it